Gwałtowne burze wracają po krótkiej przerwie. Możliwe silne superkomórki burzowe, układ burzowy w formie MCS. Grad do 3,5 cm, ulewy do 30 mm i wiatr powyżej 90 km/h w Polsce [MAPY]

Silne burze prognozowane są wieczorem i w nocy nad Polską. Sprawdzamy, gdzie zjawiska konwekcyjne będą najgroźniejsze.

W czwartek zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki niżowej znad Morza Północnego. Będzie wpływać na pogodę wraz ze strefą słabo – wyrażonego, chłodnego frontu atmosferycznego, jaki może przynieść przelotne opady deszczu i pojedyncze, lecz miejscami silne burze na wschodzie, południu i częściowo w centrum kraju. Dodatkowo z południowego zachodu napływa ciepła masa powietrza polarno – morskiego znad Atlantyku. Tylko nad północne regiony chłodne powietrze znad Morza Północnego.

Prognoza sytuacji barycznej na 6.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne burze w kraju
Silne burze 6 czerwca 2024 r. po południu i wieczorem

Gwałtowne burze w kraju nad Polską

Dziś burze występować będą głównie na południu i południowym wschodzie. W porze dziennej występować mają głównie w górach i na obszarach podgórskich. Najwięcej burz może wystąpić na południu woj. podkarpackiego. Wieczorem oraz w nocy z czwartku na piątek na południu, południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju pojawią się następne burze. W nocy z 6/7 czerwca 2024 r. przez nasz kraj wędrować ma większy system burzowy, który może przybrać formę MCS. W jego obrębie mogą pojawić się superkomórki burzowe. Chmury burzowe typu Cumulonimbus wędrować mają na wschód, północny wschód. Z prognoz numerycznych, że burze zaczną zanikać dopiero w drugiej połowie nocy bądź dopiero bliżej godzin porannych w piątek.

Gwałtowne burze w czwartek i nocy z czwartku na piątek

Prognoza sytuacji barycznej na 7.06.2024, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne burze 7 czerwca 2024 r.
Silne burze 7 czerwca 2024, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Przewiduje się, że dziś zagrożeniem okażą się opady burzowe o możliwe akumulacji 15-25 mm. Jednak miejscami z najsilniejszych burz do 30 mm. Zdarzyć mogą się opady gradu o średnicy 1,5 cm – 3,5 cm. Ponadto prognozowane są silne porywy wiatru, które dochodzić będą do 70-80 km/h. Dodatkowo lokalnie do około 90-95 km/h, zwłaszcza w przypadku uformowania się silnego systemu burzowego i superkomórek burzowych.

Prognoza burzowa na 6 czerwca 2024 r. do godziny 20:00 czasu lokalnego

silne burze w kraju
Burze gwałtowne dziś

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

gwałtowne komórki konwekcyjne nad Polską
Gwałtowne burze 6/7 czerwca 2024 r. nad Polską

Silne burze nad Polską wieczorem i w nocy

Dziś i w nocy z czwartku na piątek przez nasz kraj wędrować ma front chłodny, na którym dojdzie do rozwoju zafalowania i utworzenia się płytkiego niżu. Na froncie dojdzie do rozwoju fali frontowej w godzinach popołudniowych/wieczornych, a stanie się to najprawdopodobniej po popołudniu bądź wieczorem w czwartek. Płytki niż, który znajdzie się na południu wspomóc może na skalę synoptyczną rozwój intensywnych zjawisk burzowych. W związku z tym wzrośnie pionowe ścinanie wiatru do około 14-24 m/s w warstwie 0-6 km. Skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem osiągnie w warstwie 0-3 km 150-200 m2/s2, pozwalając na rozwój superkomórek burzowych.

Polecamy: Pogoda na lato 2024 r. Fale upałów, noce tropikalne i silne burze oraz okresy chłodniejsze. Wiemy, jaki trend w pogodzie na kolejne miesiące

Prognoza burzowa na noc 6/7 czerwca 2024 IMGW-PIB dla Polski

Wyładowania i gradobicia silne w kraju
silne zjawiska konwekcyjne prognozuje IMGW-PIB

Groźna pogoda w kraju

Chwiejność termodynamiczna nie okaże się wysoka, ale powinna okazać się wystarczająca do utworzenia aktywnych elektrycznie i silnych burz, na co przełożą się podwyższone pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru w obszarze niestabilności powietrza. Wieczorem i w nocy z czwartku na piątek aktywność burzowa może być wyższa niż w ciągu dnia i powinna rosnąć z biegiem godzin.

intensywne burze w kraju
groźne zjawiska konwekcyjne nad Polską

Znad Czech prognozowane jest wkroczenie burz z rotującymi prądami wstępującymi i rozległego układu wielokomórkowego w formie MCS. Szacuje się, że w burzach superkomórkowych porywy wiatru mogą sięgać 90-100 km/h, powodując miejscowe szkody. Zdarzyć mogą się też opady gradu o średnicy 1-3 cm, a miejscami nawet około 3,5 cm – 4 cm. Istnieje niskie ryzyko utworzenia się 1-2 przypadków lokalnych trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Sprzyjać może temu podwyższony uskok wiatru w warstwie 0-1 km oraz zwiększona skrętność wiatru w dolnym kilometrze i nisko położony poziom kondensacji chmur.

Z uwagi na dużą lokalność burz, zalecamy śledzić dane z sieci POLRAD online i systemów detekcji oraz lokalizacji wyładowań atmosferycznych.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB, essl.org