Pogoda na lato 2024 r. Fale upałów, noce tropikalne i silne burze oraz okresy chłodniejsze. Wiemy, jaki trend w pogodzie na kolejne miesiące

Pogoda długoterminowa na lato 2024 r. Będzie fala upałów, noce tropikalne, silne burze w kraju. Znamy trend na kolejne miesiące.

1 czerwca 2024 r. rozpoczęło się meteorologiczne lato na półkuli północnej, a więc warto sprawdzić jak będzie kształtować się pogoda w okresie od czerwca do sierpnia, gdy to mamy najcieplejsze dni i noce w roku.

Prognozowana anomalia temperatury na czerwiec 2024 według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa i trend
Pogoda na czerwiec 2024 r.

Generalnie lato 2024 r. powinno charakteryzować się w okresie od czerwca 2024 r. do sierpnia 2024 r. wartościami powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Może nie być to jednak rekordowo ciepłe lato, jak to jeszcze wydawało się kilka tygodni temu, ale i tak nieuniknione wydają się okresami upały i noce tropikalne.

Wyliczana średnia anomalia temperatury na okres od czerwca 2024 r. do sierpnia 2024 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

prognoza długoterminowa sugeruje ciepłe lato
Prognoza długoterminowa z CanSIPS pokazuje również ciepłe lato

Zdarzą się fale upałów, ale nie powinny być teoretycznie rekordowo długie i silne. Będą mieć miejsce noce tropikalne. Najwięcej latem padać ma na wschodzie, południu, natomiast mniej opadów może być na północy kraju.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od czerwca 2024 r. do sierpnia 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

prognoza pokazuje ciepłe i wilgotne lato
Prognoza długoterminowa pokazuje ciepłe lato

Prognoza na lato 2024 r. zaskoczy

W czerwcu powinny pojawić się dni upalne, lecz najprawdopodobniej nie wcześniej niż w drugiej połowy czerwca 2024 r. Najczęściej w pierwszym miesiącu meteorologicznego lata zobaczymy od 20°C do 27°C. Zdarzać będą się również dni upalne. Druga połowa czerwca powinna być cieplejsza od pierwszej z częstszymi dniami gorącymi, a nawet i upalnymi oraz możliwością wystąpienia pierwszy raz w tym roku nocy tropikalnych. Najbliższe dni mogą jednak rozczarować wartościami na termometrach oraz możliwością częstych opadów i lokalnych burz. Temperatura może być w wielu regionach niższa od normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów na okres od czerwca 2024 r. do sierpnia 2024 r. według CanSIPS

pogoda długoterminowa
Prognoza długoterminowa na miesiące letnie wskazująca trend opadowy wstępnie z CFS

Optymistycznie za to wyglądają prognozy opadów. Wynikać ma to z dominacji pola niżowego, częstej wędrówki frontów atmosferycznych. Najwięcej padać na południu, centrum i wschodzie, gdzie przekroczona będzie wyraźnie norma opadowa dla czerwca. Dla porównania opady w okolicach normy wieloletniej występować mają zwłaszcza na północy. Dominować ma głównie konwekcyjny charakter opadów, dlatego będą to opady burzowe i mocno nierównomierne obszarowo. Lokalność opadów burzowych powoduje to, że są trudne do prognozowania i czasem w czasie jednej silnej burzy nad jednym obszarem potrafi spaść ponad miesięczna norma opadowa, powodując podtopienia i zalania, a nawet w skrajnych sytuacjach powodzie błyskawiczne.

Pogoda na kolejne miesiące sugeruje ciepłe lato w kraju

Prognozowana anomalia ciśnienia na okres od czerwca 2024 r. do sierpnia 2024 r. według modelu CanSIPS

dynamiczna aura w miesiącach letnich
Niżowy wzór pogody na lato sugeruje sporo burz nad Polską i Europą

Prognoza pogody na lato 2024 r.

Drugi miesiąc meteorologicznego lata, a więc lipiec 2024 r. powinien charakteryzować się wartościami powyżej normy wieloletniej. Temperatura w skali miesięcznej powinna być wyższa o ponad 1-2.5°C od normy z lat 1991-2020 r. Największe dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej powinno wystąpić na południu i zachodzie kraju. Ilość opadów oscylować ma w okolicach normy wieloletniej. Wysokie temperatury i silne oraz długie usłonecznienie powodować może intensywne parowanie wody z gleby, powodując zaostrzanie się suszy. Problemu mogą nie rozwiązać lokalne opady i miejscowe burze, które powodować mogą duże szkody. Będziemy mieli do czynienia z burzami wewnątrzmasowymi i frontowymi.

Prognoza długoterminowa i wysoka temperatura powietrza

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów na okres od czerwca 2024 r. do sierpnia 2024 r. według NMME

pogoda długoterminowa opadów na lato 2024 r.
Prognoza anomalii opadów na lato 2024 r.

Silne burze i dynamiczna pogoda w Polsce. Będą też upały i dni gorące

Świeża prognoza z modelu CFS pokazuje, że będzie to miesiąc ciepły, ale i tak możliwe są okresy z ujemną anomalią temperatury, która będzie spowodowana spływem chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Generalnie na pogodę nie będziemy narzekać, bo będzie wiele słonecznych i gorących, okresowo upalnych dni, a burze z gradem i silnymi ulewami okażą się okresowymi przerywnikami w kraju. Fale upałów w lipcu nie powinny być długotrwałe, ale mogą wystąpić. Na bardziej precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie.

Zobacz też: Pogoda na czwartek 6 czerwca 2024. Kolejny front atmosferyczny nad Polską. Czy przyniesie groźne zjawiska pogodowe?

Ostatni miesiąc meteorologicznego lata, a więc sierpień 2024 r. będzie charakteryzował się temperaturą wyższą od normy wieloletniej. Wiele wskazuje, że temperatura będzie wyższa o około 1-2°C od normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na sierpień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na sierpień 2024 .
Prognoza na sierpień 2024 r. wskazuje wstępnie ciepły miesiąc

Pogoda długoterminowa. Sierpień z silnymi burzami w kraju

Niewykluczone, że to właśnie w sierpniu pojawią się najdłuższe fale upałów w czasie tegorocznego sezonu letniego. Będzie w tym czasie wiele ciepłych, okresowo gorących, a nawet upalnych dni. Tylko okresami temperatura przekroczy 30°C i będą występować noce tropikalne. Czasem doświadczymy dni z dynamiczną i niżową pogodą, możliwe są w tym miesiącu silne systemy burzowe i gwałtowne superkomórki burzowe. Silne gradobicia, podtopienia, a nawet lokalne trąby powietrzne i gwałtownymi porywami wiatru są jak bardziej prawdopodobne.

Prognoza długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów według CFSv2 na sierpień 2024 r. dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na sierpień 2024 r.
Prognoza dynamiczna i burzowa oraz okresami upalna możliwa w sierpniu 2024 r.

Należy pamiętać, że prognoza długoterminowa na kolejne miesiące obrazują nam pewien możliwy trend w pogodzie, ale nie wskaże nam, precyzyjnie z jakimi wartościami na termometrach oraz wysokością opadów będziemy mieli do czynienia. Obrazują one ogólny możliwy trend w pogodzie. Precyzyjne prognozowanie trendu pogodowego na kilka miesięcy nie jest możliwe. Takie prognozy obrazują nam ogólne możliwe trendy w pogodzie, ale nie powiedzą nam ile dni będzie upalnych oraz jak silne będą burze oraz które regiony dotrą najbardziej. Śledźcie nasz serwis na bieżąco, wówczas nic istotnego w pogodzie Wam nie umknie.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com