Gwałtowne burze w piątek nad krajem. Superkomórki z gradem około 4 cm, wiatr ponad 90 km/h i układy liniowe [POGODA]

W czwartek zaznaczy się wpływ zatoki niżu znad północnej Europy, jakie spowoduje przelotne opady deszczu oraz niewykluczone pojedyncze burze na terenie kraju. Ponadto w Polsce zaznaczy się wpływ w dużej mierze napływ cieplejszej masy powietrza polarno-morskiego.

W piątek zjawiska burzowe powinny być mniej intensywne niż minionej doby nad Polską. Jednak i tak możliwe są układy liniowe i silne superkomórki burzowe. Szczególnie na południu, południowym wschodzie oraz miejscami w centrum kraju. Burze mogą występować od pierwsze części dnia, ale najwięcej będzie ich po południu i wieczorem. Miejscami zjawiska burzowe utrzymają się jeszcze po zachodzie słońca.

Miniona doba zgodnie z prognozami w obrębie rozwijającego się zafalowania, które urosło do postaci płytkiego niżu doprowadziło do powstania aktywnych burz. Przybierały one formę groźnych superkomórek burzowych, ale także układów liniowych z wbudowanymi burzami posiadającymi rotujący prąd wstępujący.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 31 godzin na obszarze Polski i krajów przyległych według systemu teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

silne burze nad krajem
Gwałtowne zjawiska konwekcyjne nad krajem

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

silne zjawiska konwekcyjne
Gwałtowne zjawiska konwekcyjne nad Polską 7/8 czerwc 2024 r.

Silne zjawiska konwekcyjne nad krajem

Najwięcej burz pojawi się dziś w rejonach górskich i podgórskich, gdzie spodziewane są intensywne superkomórki burzowe. Przechodzić mają na ogół z zachodu na wschód, przybierając nawet formę liniową. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy z 7/8 czerwca 2024 r. zjawiska burzowe zaczną coraz wyraźniej ograniczać się do dzielnic wschodnich, odsuwając się dalej nad państwa ościenne i tracąc z biegiem godzin na intensywności.

Prognoza konwekcyjna dla Europy i obszarów przyległych według ESTOFEX

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne komórki konwekcyjne nad Polską

Silny wiatr i komórki z wyładowaniami w Polsce. Gwałtowne burze w Polsce

Przewiduje się dziś z superkomórek opady gradu o średnicy 1-3 cm, miejscami do 4-4,5 cm z bardzo silnej burzy superkomórkowej. Porywy wiatru dochodzić mogą do 70-90 km/h, miejscami do 95 km/h, prowadząc miejscami do szkód. Wysokość opadów nie powinna przekraczać 15-30 mm/m2. Istnieje niskie ryzyko 1-2 przypadków trąb powietrznych, szczególnie w pasie od woj. wielkopolskiego aż po Mazowsze i woj. podlaskie. Pojedyncze burze są dziś też możliwe w pasie Pomorza, ale będą to zjawiska konwekcyjne o mniejszej intensywności niż na pozostałym obszarze.

Prognoza burzowa na 7 czerwca (IMGW-PIB)

groźne zjawiska nad Polską
Silne komórki w kraju

Zobacz też: Silne załamanie pogody uderzy w Polskę. 

Na południu i południowym wschodzie mogą pojawić się dziś najgroźniejsze burze, przybierając głównie formę superkomórek burzowych. Dominować mogą superkomórki prawoskrętne, rzadziej lewoskrętne. Niektóre z burz superkomórkowych mogą przekształcać się w segmenty liniowe, co wynikać ma z wystąpienia zjawiska RFD.

Silne burze w kraju

Najsilniejsze burze występować mają w przedziale godzinowym od 12 do 20 czasu lokalnego.

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, essl.org, estofex.org