W czwartek zaznaczy się wpływ zatoki niżu znad północnej Europy, jakie spowoduje przelotne opady deszczu oraz niewykluczone pojedyncze burze na terenie kraju. Ponadto w Polsce zaznaczy się wpływ w dużej mierze napływ cieplejszej masy powietrza polarno-morskiego.
W piątek zjawiska burzowe powinny być mniej intensywne niż minionej doby nad Polską. Jednak i tak możliwe są układy liniowe i silne superkomórki burzowe. Szczególnie na południu, południowym wschodzie oraz miejscami w centrum kraju. Burze mogą występować od pierwsze części dnia, ale najwięcej będzie ich po południu i wieczorem. Miejscami zjawiska burzowe utrzymają się jeszcze po zachodzie słońca.
Miniona doba zgodnie z prognozami w obrębie rozwijającego się zafalowania, które urosło do postaci płytkiego niżu doprowadziło do powstania aktywnych burz. Przybierały one formę groźnych superkomórek burzowych, ale także układów liniowych z wbudowanymi burzami posiadającymi rotujący prąd wstępujący.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 31 godzin na obszarze Polski i krajów przyległych według systemu teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

Silne zjawiska konwekcyjne nad krajem
Najwięcej burz pojawi się dziś w rejonach górskich i podgórskich, gdzie spodziewane są intensywne superkomórki burzowe. Przechodzić mają na ogół z zachodu na wschód, przybierając nawet formę liniową. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy z 7/8 czerwca 2024 r. zjawiska burzowe zaczną coraz wyraźniej ograniczać się do dzielnic wschodnich, odsuwając się dalej nad państwa ościenne i tracąc z biegiem godzin na intensywności.
Prognoza konwekcyjna dla Europy i obszarów przyległych według ESTOFEX

Silny wiatr i komórki z wyładowaniami w Polsce. Gwałtowne burze w Polsce
Przewiduje się dziś z superkomórek opady gradu o średnicy 1-3 cm, miejscami do 4-4,5 cm z bardzo silnej burzy superkomórkowej. Porywy wiatru dochodzić mogą do 70-90 km/h, miejscami do 95 km/h, prowadząc miejscami do szkód. Wysokość opadów nie powinna przekraczać 15-30 mm/m2. Istnieje niskie ryzyko 1-2 przypadków trąb powietrznych, szczególnie w pasie od woj. wielkopolskiego aż po Mazowsze i woj. podlaskie. Pojedyncze burze są dziś też możliwe w pasie Pomorza, ale będą to zjawiska konwekcyjne o mniejszej intensywności niż na pozostałym obszarze.
Prognoza burzowa na 7 czerwca (IMGW-PIB)

Zobacz też: Silne załamanie pogody uderzy w Polskę.
Na południu i południowym wschodzie mogą pojawić się dziś najgroźniejsze burze, przybierając głównie formę superkomórek burzowych. Dominować mogą superkomórki prawoskrętne, rzadziej lewoskrętne. Niektóre z burz superkomórkowych mogą przekształcać się w segmenty liniowe, co wynikać ma z wystąpienia zjawiska RFD.
Najsilniejsze burze występować mają w przedziale godzinowym od 12 do 20 czasu lokalnego.
Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, essl.org, estofex.org
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC