Gwałtowne burze uderzą już dziś. Niszczący wiatr ponad 100 km/h, podtopienia i grad o średnicy 3 cm w Polsce

Gwałtowne burze możliwe we wtorek nad Polską. Niszczą wiatr, groźne podtopienia i grad o średnicy nawet 3 cm.

Gwałtowne burze w masie z południa i południowego-wschodu w Polsce

Do Polski w dalszym ciągu dociera ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza z południa i południowego-wschodu. Zasadniczo jest to powietrze polarnomorskie ciepłe. Nasza część Europy jest pomiędzy wyżem znad wschodniej części Starego Kontynentu a niżami na zachód od naszego kraju. Polska jest w polu obniżonego ciśnienia. Zaznacza się tzw. bruzda niskiego ciśnienia. Poziomy gradient ciśnienia w dalszym ciągu jest niewielki przekładając się na słaby wiatr w środkowych i górnych warstwach troposfery. Dlatego też pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości, obserwowana ma być umiarkowana i duża chwiejność termodynamiczna, przyczyniając się rozwoju burz. Gwałtowne burze są jednak bardzo prawdopodobne.

Chwiejne, wilgotne i ciepłe powietrze nad Polską. Dogodne warunki do rozwoju gwałtownych burz

Powietrze zalegające nad Polską okazuje się nie tylko bardzo ciepłe, ale również wilgotne i chwiejne. Zawartość wody opadowej w umownym, pionowym słupie powietrza sięgnie dziś nawet 38-45 mm, faworyzując duże zagrożenie ze strony ulewnych opadów deszczu. Co więcej na skutek dziennego nagrzania przez promieniowanie słoneczne przypowierzchniowych warstw powietrza, wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. Prognozy wskazują, że pierwsze burze możliwe są już około południa, ale szczyt aktywności mają osiągać w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych. Formować będą się zarówno izolowane komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe, które mogą trwać nieco dłużej. Co więcej na skutek przechodzenia lokalnych burz sumy opadowe mogą sięgać 30-50 mm, a punktowo nawet przekraczając 50 mm i prowadząc do podtopień. Ilość wyładowań ma być umiarkowana i duża, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Położenie opadów i gwałtownych burz online.

Gwałtowne burze w drugiej połowie sierpnia. Prognoza burzowa na wtorek i noc z wtorku na środę dla Polski według Polscy Łowcy Burz – Skywarn – Polska

Gwałtowne burze uderzą już dziś. Niszczący wiatr, podtopienia i grad o średnicy 3 cm w Polsce
Groźne burze, 16 sierpnia 2022

Szacuje się, że burzach pulsacyjnych niewykluczone są silne porywy wiatru, za które odpowiedzialne będą gwałtowne prądy zstępujące. Porywy wiatru mogą sięgać 70-100 km/h. W gwałtownych burzach padać ma grad o średnicy do 2-3 cm. Stopniowy spadek aktywności burzowej zacznie być obserwowany w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy. Jednak lokalnie w regionie burze mogą utrzymywać się przez całą noc. Komórki burzowe przemieszczać mają się ze wschodu na zachód, północny-zachód ze stosunkowo niewielką prędkością. 

Gwałtowne burze we wtorek w Polsce. Prognoza burzowa na 16 sierpnia 2022 według IMGW-PIB

groźne burze
Gwałtowne burze dziś

Pojawić mogą się silne downbursty z gwałtownych burz w Polsce

Downburst jest to silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który po dotarciu do
powierzchni Ziemi rozchodzi się w różnych kierunkach, prowadząc do szkód.

Powstaje on na skutek opadania gradu lub większych kropel deszczu wewnątrz burzy.
Ogrzewając się, parują lub topnieją (jeśli mamy do czynienia z gradem), co wytrąca ciepło
utajone z okolicznego powietrza, jednocześnie powodując spadek temperatury. Powietrze
chłodne jest gęstsze, więc “tonie” w cieplejszej masie. Bąbel lub słup chłodnego powietrza,
często ciągnący za sobą porcję deszczu, opada z ogromną prędkością i uderza w ziemię,
tworząc downburst. W silnych downburstach prędkość wiatru przekroczyć 130-170 km/h w sprzyjających warunkach.

Gwałtowne burze, 16/17 sierpnia 2022. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

dynamiczne burze
Groźna pogoda, 16 sierpnia 2022

W silnych burzach pulsacyjnych niewykluczone są silne porywy wiatru, za które odpowiedzialne będzie zjawisko downburst/microburst i macroburst. Porywy wiatru mogą sięgać 70-100 km/h. W najsilniejszych burzach padać ma grad o średnicy do 2-3 cm. Aczkolwiek stopniowy spadek aktywności burzowej zacznie być obserwowany w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy. Nie można jednak wykluczyć, że lokalnie w Polsce burze mogą utrzymywać się przez całą noc. Komórki burzowe przemieszczać mają się ze wschodu na zachód, północny-zachód ze stosunkowo niewielką prędkością. 

W nocy z wtorku na środę burze występować będą w pasie od Śląska, Małopolski i Podkarpacia po Pomorze Wschodnie i Środkowe. Będą one kontynuacją burz, które utworzą się w ciągu dnia, choć zwłaszcza w pierwszych godzinach nocnych warunki umożliwiać będą również rozwój nowych burz. Głównym zagrożeniem związanym z nimi będą opady deszczu osiągające miejscami do 20-30 mm oraz porywy wiatru do około 70 km/h. Początkowo możliwe są również opady drobnego gradu. Burze występować będą zwłaszcza w pierwszej połowie nocy, choć nie można ich wykluczyć również po północy. Natężenie zjawisk będzie z godziny na godzinę stopniowo słabnąć. – czytamy na stronie IMGW.