Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał sieje spustoszenie. Blisko 50 stopni na południu. Falę upałów w Polsce zakończą nawałnice i burze

Upał w Polsce zakończą nawałnice i burze

Upał, który od wielu tygodni nawiedza Europę jest naprawdę groźny. Kryzys energetyczny, susza i coraz więcej ofiar śmiertelnych. Oto skutki trwającej na naszym kontynencie silnej fali upałów. We wpisie opiszę gdzie obecnie temperatury są najwyższe, jakie są tego skutki. Przejrzymy również prognozy pogody dla Polski. Okazuje się, że w kraju również zrobi się bardzo gorąco, a falę upałów zakończą prawdopodobnie silne nawałnice.

Spis treści:

Koszmarny upał w Europie. Racjonowanie wody i energii

Zanim dotrzemy do prognoz pogody dla Polski zerknijmy co obecnie dzieje się z pogodą w Europie. Silny upał terroryzuje mieszkańców zachodu i południa kontynentu. Zobaczmy prognozę temperatury dla Europy na wtorek 16 sierpnia.

Silny upał w części Europy we wtorek 16 sierpnia
Upał w Europie wtorek 16 sierpnia

Pierwszym co rzuciło mi się w oczy na powyższej mapie temperatury jest to, że upał nieco zelżał na Półwyspie Iberyjskim. To dobra wiadomość, gdyż Hiszpanię i Portugalię trawiły ostatnio silne pożary, które w lokalnie wymykały się spod kontroli. Obecnie na pogodę w regionie wpływa niż przynosząc drogocenny deszcz i burze. Niestety upał nie odpuszcza we Włoszech. Tutaj kolejny dzień termometry wskazywały będą powyżej 35 stopni Celsjusza. To duży problem dla Włochów, gdyż zaczyna tam brakować wody. W kraju panuje również spore zamieszanie jeśli chodzi o energię elektryczną. Władze wprowadziły srogie restrykcje w sprawie choćby używania klimatyzacji. Mieszkańcom bardzo się to nie podoba. Trwa przeciąganie liny, a Włochom grozi blackout. Nie można wykluczyć, że wzmożony pobór energii w dobie kryzysu energetycznego doprowadzi we Włoszech do przerw w dostawach prądu.

Upał przeniesie się na wschód Europy
Potężny upał przyniesie się na wschód Europy

W kolejnych dniach silny upał przeniesie się na wschód Europy. Bardzo gorąco będzie na wschód od pasa Polska – Węgry – Grecja. Należy zwrócić uwagę na Węgry właśnie. Wiele wskazuje na to, że bliżej weekendu temperatury w tym kraju sięgać będą 40 stopni Celsjusza. Bardzo silny upał wkrada się również blisko południowych granic Turcji. W graniczącej z Turcją Syrii temperatury wynoszą 50 stopni Celsjusza. Zobacz również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Nadejdą nawałnice

Silny upał w Polsce

W poprzednim akapicie wspomniałem, że upał w Europie przesuwa się obecnie na wschód. W związku z tym coraz cieplej robi się również w naszym kraju. Z każdym dniem temperatury w Polsce będą rosły. Kulminacja fali upałów czeka nas pod koniec tygodnia, ale o tym w dalszej części wpisu. Sprawdźmy zatem animację prognoz temperatury na najbliższe dni dla Polski.

Upał coraz silniejszy nad Polską

Zacznijmy od temperatur na wtorek 16 sierpnia. Widać tu, że najcieplej będzie na północnym zachodzie. W kolejnych godzinach dnia prognoza widzi lokalne spadki temperatury również na zachodzie i północy Polski. To oczywiście burze, które masowo pojawiać będą się dziś nad krajem. Więcej o tym w porannej prognozie pogody na 16 sierpnia. W środę słupki rtęci na zachodzie Polski powędrują nawet w okolice 35 stopni Celsjusza. Wciąż nieco chłodniej na wschodzie, ale od środy upał powinien pojawiać się również w tej części kraju. W całej Polsce bardzo gorąco zrobi się w czwartek. Tego dnia ponad trzydzieści będzie również w regionach wschodnich.

Kulminacja upałów w piątek 19 sierpnia
Najsilniejszy upał w piątek 19 sierpnia

Powyżej prognoza temperatury GFS na piątek 19 sierpnia. Widać, że tego dnia upał w Polsce może być naprawdę koszmarny. Model GFS lokalnie widzi temperatury na poziomie 37 stopni Celsjusza. Na uwagę na powyższej mapie zasługuje jeszcze jeden fakt. Na zachodzie kraju zrobi się znacznie chłodniej. Co to oznacza? Oczywiście front atmosferyczny, który przyniesie prawdopodobnie silne załamanie pogody.

Falę upałów zakończą nawałnice?

Na koniec tygodnia nad Polską zalegać będzie bardzo gorąca, zasobna w wilgoć masa powietrza zwrotnikowego. Na to nasunie się prawdopodobnie strefa frontu atmosferycznego z zachodu Europy. Jeśli prognozy te znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, to okaże się, że upał na koniec tygodnia zakończą silne burze i nawałnice.

Aktywny front przyniesie silne burze na koniec tygodnia
Upał zakończą silne burze. Aktywny front z zachodu

Powyżej prognoza sytuacji synoptycznej na piątek 19 sierpnia. Widać, że bardzo aktywny front wraz z silną zbieżnością wiatru sunął będzie do kraju znad Niemiec. Do tego okresu zostało jeszcze kilka dni i kilkanaście aktualizacji modeli pogodowych. Poczekajmy z wiążącymi prognozami, jednak na chwilę obecną wiele wskazuje na to, że upał na koniec tygodnia zakończony zostanie przez silne burze i nawałnice.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk