Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 16 sierpnia 2022. Bruzda niżowa. Punktowo silne burze

Pogoda na 16 sierpnia 2022. Burze i upał nad Polską

Dzisiejszy dzień nie będzie bardzo różnił się pogodowo od poniedziałku. Większość Europy Wschodniej znajduje się pod wpływem silnego wyżu znad Rosji. Nad Polską przebiega jednak bruzda niżowa. To wpłynie na nieco większą dynamikę w pogodzie nad krajem. Pogodna na 16 sierpnia znów przyniesie burze, które lokalnie będą silne. Spójrzmy na mapę baryczną Europy.

Pogoda na 16 sierpnia. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na 16 sierpnia. Bruzda niżowa nad Polską

Na powyższej mapie na pierwszy plan wychodzą dwa bardzo silne wyże. Pierwszy rozbudował się na zachód od Europy, drugi wyż wciąż stacjonuje na wschodzie kontynentu. Pomiędzy te dwa antycyklony wciska się bruzda niżowa, która właśnie dziś będzie wpływać na pogodę w naszym kraju.

Pogoda na 16 sierpnia. Coraz silniejszy upał w Polsce

W nasz region napływają gorące, wilgotne masy powietrza z południa Europy. W związku z tym temperatury w dzień znów przekroczą trzydzieści stopni Celsjusza. Najcieplej będzie dziś na północnym zachodzie kraju, gdzie termometry pokazać mogą nawet do 33 stopni.

Pogoda na 16 sierpnia. Upał w części Polski
Upał dziś w Polsce

To właśnie na zachodzie i północy kraju w pierwszej części dnia spodziewamy się małej ilości chmur i silnego nasłonecznienia. Operacja słoneczna doprowadzi do silnego wzrostu temperatury w całej zachodniej i centralnej Polsce. Podczas gdy na zachodzie czeka nas dużo słońca (do popołudnia), na wschodzie od rana zalega zachmurzenie związane z niżem z okolic Ukrainy. W związku z tym temperatury na wschodzie nie będą tak wysokie. Upał na wschodzie nie wystąpi, jednak zalegające tu masy powietrza są bardzo zasobne w wilgoć. Powietrze jest więc ciężkie, nie przynosi komfortu termicznego. Słupki rtęci na wschodzie Polski wzrosną dziś w okolice 24-26 stopni, dlatego mówić możemy tu o dniu gorącym, nie upalnym. Zobacz również: Pogoda na 5 dni. Czekają nas nawałnice na zakończenie upałów

W kraju znów pojawią się burze

We wstępie dzisiejszej prognozy wspomniałem o bruździe niżowej, która zaznacza się nad naszym regionem Europy. Dlatego pogoda na 16 sierpnia znów przyniesie burze nad Polską. Kolejny dzień burze te mogą być lokalnie silne. Poniżej mapa ostrzeżeń od IMGW przed burzami na dzisiejszy dzień.

Mapa ostrzeżeń IMGW przed burzami na wtorek 16 sierpnia
Mapa ostrzeżeń IMGW przed burzami 16 sierpnia

Widać, że największe zagrożenie silnymi burzami wystąpi dziś w pasie od południowego wschodu i południa, przez centrum po północ kraju. Największym zagrożeniem podczas dzisiejszych burz będą bardzo duże sumy opadowe, ponieważ komórki burzowe przesuwały będą się bardzo wolno. Do tego całkiem realne są zjawiska training storms, czyli kilka burz przechodzących nad jednym obszarem jedna po drugiej. W mniejszym stopniu dzisiejsze burze przynosić będą opady gradu (do 2 cm) oraz silniejsze porywy wiatru (do 80 km/h). We wspomnianym pasie Polski dzisiejsze burze mogą być naprawdę silne. W regionie występuje niski gradient ciśnienia, dlatego poza burzami wiatr będzie dziś praktycznie nieodczuwalny. Położenie i kierunek przemieszczania się burz zawsze sprawdzać możecie w radarze burz i opadów na naszej stronie. Ciśnienie atmosferyczne bez większych zmian. We wtorek barometry w Polsce wskazywały będą w okolicach 1010 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk