Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze uderzą dziś. Wiatr 80 km/h, gradobicia i opady burzowe do 25 mm [MAPY BURZOWE]

Pogoda. Burze w Polsce


Gwałtowne burze pojawią się dziś nad Polską. Wiatr w porywach do 80 km/h, możliwe gradobicia i opady burzowe do 20 mm.

Gwałtowne burze zwłaszcza w drugiej części dnia dziś

W czwartek panować ma niżowa pogoda. Prognozowane jest w dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na sporym obszarze Polski opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowane sumy opadów do 15 mm, gdzieniegdzie do 25 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 20°C do 25°C, znacznie chłodniej nad samym morzem, bo około 18°C, 19°C. Wiatr okaże się umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h.

Prognoza burzowa ESSL na najbliższe 24 godziny dla Europy

gwałtowne burze w Polsce
Gwałtowne burze również w Polsce

W czwartek lokalne gwałtowne burze możliwe są praktycznie całym kraju, głównie na północy, wschodzie i w centrum, tam natężenie zjawisk będzie największe. Najsłabsze okażą się na zachodzie. Przewiduje się, że konwekcyjne porywy wiatr mogą osiągać 70 km/h, a gdzieniegdzie nawet 80 km/h. Nad Polską występować ma nasilony przepływ mas powietrza. Z tego też powodu należy liczyć się z dość szybkim przemieszczaniem się chmur Cb towarzyszącym burzom. Nie przewiduje się, aby opady burzowe przekraczały 15-20 mm, punktowo 25 mm. Niewykluczone opady gradu do 2 cm, miejscami intensywne. Możliwe są dziś klastry wielokomórkowe, a nawet pojedyncze superkomórki burzowe. Szczególnie w południowej połowie naszego kraju.

Gwałtowne burze nad Polską

Prognoza burzowa na 20 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne burze dziś nad Polską


Niebezpieczna pogoda dziś nad Polską

Dziś zdecydowanie mniejsze natężenie zjawisk i mniejsze ryzyko burz ma być na zachodzie. Prognozy wskazują, że tam opady deszczu mogą sięgać około 10 mm, a porywy wiatru 60 km/h.
Burze występują już od godzin porannych. Szczególnie na Podkarpaciu, gdzie są miejscami całkiem intensywne. Przewiduje się jednak, że największa intensywność przewidywana jest od godzin okołopołudniowych i popołudniowych. Jednak przemieszczać się będą z zachodu na wschód kraju.

Gwałtowne burze. Ostrzeżenia meteorologiczne 1-stopnia przed burzami, wydane przez synoptyków IMGW-PIB dla Polski

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne burze przed którymi ostrzega dziś IMGW-PIB

Wieczorem i w pierwszej połowie nocy burze prognozowane są głównie we wschodniej połowie naszego kraju. Prognozy numeryczne wskazują, że będą one kontynuacją dziennej konwekcji, aczkolwiek natężenie zjawisk będzie mniejsze. Modele NWP przewidują, że opady deszczu w burzach nie będą wtedy przekraczać 10 mm, a porywy wiatru 60-65 km/h. Nie można wykluczyć, że pojedyncze słabe burze możliwe są również w rejonie wybrzeża, tam opady nie powinny przekraczać 5 mm.

Zobacz też: Potężne burze na południu Europy

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

gwałtowne burze dziś nad Polską
Gwałtowne burze zanikną pod wieczór i w pierwszej części nocy

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz