Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze zakłócą spokój w pogodzie. Możliwy silny MCS i superkomórki burzowe w Polsce. IMGW wyda alertyGwałtowne burze zakłócą spokój w pogodzie. Silny upał powyżej 34°C ma szanse pojawić się dopiero w drugiej dekadzie lipca. Jednak silne zjawiska burzowe pojawią się już w środę nad Polską.

Gwałtowne burze dopiero w środę nad Polską

We wtorek obszar naszego kraju jest w zasięgu układu niżowego znad północnych rejonów kontynentu europejskiego. Dodatkowo z południowego – zachodu Europ dociera cieplejsza masa polarno-morska masa powietrza, jaka w większości kraju przyniesie pogodną aurę i słoneczny przebieg warunków atmosferycznych z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Gdzieniegdzie , przelotne opady deszczu i punktowe burze spodziewane są miejscami na samych krańcach północnych, a także w regionach południowych i południowo – wschodnich i częściowo wschodnich.

W środę pozostaniemy pod wpływem obszaru niżowego związanego z niżem znad Danii, wraz z układem frontów atmosferycznych. Z południowego zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego o równowadze warunkowo – chwiejnej, za frontem chłodniejsza masa powietrza polarno – morskiego z zachodu, o równowadze chwiejnej. 

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 4.07.2023 r. do 13.07.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Gwałtowne burze i okresami silny upał w Polsce

Dziś niskie ryzyko burz, wyższe w środę nad Polską

We wtorek burze prognozowane są głównie na południowym wschodzie, gdzie powietrze charakteryzować ma się umiarkowaną niestabilnością i wyraźnie podwyższoną zawartością wilgoci. Jednak od godzin okołopołudniowych mają tworzyć się na ogół izolowane komórki burzowe. Aczkolwiek możliwe są też niewielkie formacje wielokomórkowe. Ośrodkom burzowym mogą towarzyszyć będą opady deszczu do 10-15 mm. Szacuje się, że w burzach porywy wiatru sięgną około 60-65 km/h. Prawdopodobne są również opady gradu.

Zobacz też: Silny upał zbliża się do Polski, ponad 34 stopnie w prognozach

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

pogoda w środę groźna i silne burze prognozowane są
Wtorek bez silnych burz w Polsce

Dynamiczna pogoda w Polsce, niewykluczone gwałtowne burze

W środę zjawiska burzowe są spodziewane na przeważającym obszarze naszego kraju, zagrzmieć nie powinno jedynie na północnym wschodzie Polski. Znajdziemy się w tzw. ciepłym sektorze atlantyckiego niżu. Z południowego zachodu napływać będzie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze. Dodatkowo w godzinach południowych, z zachodu na wschód, ma przemieszczać się zatoka niżowa z aktywnym frontem chłodnym, przed którym uformuje się linia zbieżności pola wiatru. Oczekiwana jest wczesna inicjacja konwekcji na godziny około południowy, gdy to utworzyć mogą się pierwsze izolowane komórki burzowe, jakie mogą połączyć się z układy multikomórkowe. Podstawowym zagrożeniem okażą się jednak burze formujące się na linii zbieżności oraz w strefie frontu chłodnego.

Silne burze jutro nad Polską, możliwy MCS i superkomórki

Prognozuje się, że burzom towarzyszyć będą opady deszczu 10-20 mm, lokalnie możliwe 35 mm. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać prędkość 75-85 km/h, lokalnie, niewykluczone gdzieniegdzie porywy do 90-100 km/h. Możliwe opady gradu o średnicy około 3-4 cm, największe z superkomórek burzowych i silnych burz pulsacyjnych. Burze ponadto wykazywać mogą się dużą aktywnością elektryczną. W dojrzałej fazie niewykluczony mezoskalowy układ konwekcyjny, nawet w formie liniowej.

Prognoza burzowa na 5 lipca (IMGW-PIB)

gwałtowne burze jutro nad Polską
Gwałtowne burze już jutro nad Polską

Prognoza burzowa na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze w środę nad Polską
Gwałtowne burze w środę nad Polską

Sygnalizuje się, że jutro aktywność burzowa w Polsce zacznie spadać już w godzinach wieczornych. Dodatkowo w nocy z środy na czwartek burze dotrą do wschodu Polski, gdzie powinny zaniknąć w drugiej części.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz