Gwałtowne burze superkomórkowe sieją zniszczenia. Padał grad o średnicy ponad 6 cm. Doszło do podtopień w Polsce. Gdzie jest burza, 30.05.2024?

Gwałtowne burze nad Polską. Silne porywy wiatru, gradobicia, doszło do podtopień.

Wiatr i grad do 6 cm w kraju

Dziś pogoda w Polsce jest kształtowana przez rozległy obszar obniżonego ciśnienia, który obejmie swym zasięgiem przeważający obszar Europy. Zatem ciepłym i wilgotnym powietrzu polarnomorskim w wielu regionach kraju formowały się struktury opadowo-burzowe na przemian z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Dlatego w burzach opady punktowo okazały się intensywne, gdzieniegdzie, doprowadzając do lokalnych podtopień oraz zalań i intensywnych opadów gradu.

Zapowiadaliśmy, że w Boże Ciało nad Polską pojawią się gwałtowne burze, które przybierać będą formę gwałtownych superkomórek burzowych z opadami dużego gradu i nawalnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. Pojawiały się również burze pulsacyjne i multikomórkowe. Pierwsze burze zaczęły tworzyć się już około godzin południowych, ale szczytowa aktywność konwekcyjna została osiągnięta pomiędzy 14 a 18 w czwartek.

Intensywne burze występowały na północy, zachodzie oraz w centrum. Wieczorem dziś zaczęto obserwować spadek aktywności burzowej. Zanim jednak to się stało, to nad krajem przechodziły liczne silne burze. Szczególnie opady dużego gradu odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim. Szczególnie w rejonie Świecia, Chełmna, Gruczna zaobserwowano opady gradu o średnicy 4-6 cm z burz superkomórkowych. Oprócz tego silne gradobicia wystąpiły na Pomorzu, gdzie na przykład w miejscowości Kaliska padał grad o średnicy przekraczającej 4-5 cm.

Gwałtowne burze nad Polską

Silne burze w kraju i gradobicia

Informacje opublikowane dziś w sieci wskazują, że grad miejscowości Chełmno z burzy superkomórkowej grad osiągnął, a nawet przekroczył średnice 6 cm. Jest to jak do tej pory największy grad w Polsce od początku sezonu burzowego 2024 r. Sporej średnicy grad padał również na Pomorzu, miejscami krajobrazy w ciągu kilku minut na skutek intensywnych gradobić zabielił się niczym w zimie, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych.

Po godzinie 17 w czwartek nad krajem obserwowano wysoką aktywność gwałtownych burz, które prowadziły do poważnych szkód. Gwałtowna burza zawierająca rotujący prąd wstępujący wystąpiła również nad Malborkiem (woj. pomorskie). Oprócz tego superkomórki obserwowano na Warmii i Mazurach i Ziemi Lubuskiej, gdzie dane z sieci POLRAD wskazały na istnieje burz z rotującymi prądami wstępującymi. Silnie wypiętrzona i zawierająca mezocyklon burza pojawila się m.in w rejonie miejscowości Pieniężno na północy kraju, oprócz tego burza superkomórkowa przechodziła w rejonie Pieniężna.

Intensywne burze nie ominęły także woj. wielkopolskiego i woj. zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, gdzie generowały na swojej trasie silne podmuchy wiatru, opady gradu i dużą liczbę wyładowań atmosferycznych. Obserwowano je m.in w rejonie miejscowości Kórnik, Gorzów Wielkopolski, Jezioran, Szczecinka, Opola, Margonina. Co więcej, na trasie burz padał grad o średnicy do 3-6 cm. Wysokość opadów w ciągu godziny miejscami sięgała 30-60 mm, natomiast porywy wiatru potrafiły przekraczać 70-80 km/h.

Gwałtowne burze nad Polską 30 maja 2024 r. według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań Blitzortung

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne burze nad Polską

Silne gradobicia w kraju i gwałtowne burze

Na Pomorzu szlak największego gradobicia osiągnął aż 40 km. Rozciągał się w pasie od rejonu Malborka, sięgając aż po okolice powiatu sztumskiego i miejscowości Dzierzgoń. Na tym obszarze utworzył się na ponad 30-40 km rozległy pas po silnych, intensywnych opadach gradu. Średnica gradzin przekraczała 3-4 cm, siejąc szkody m.in na polach uprawnych.

Zobacz też: Pogoda na piątek 31 maja 2024. Ochłodzenie, lecz nadal dużo dynamiki w pogodzie dla Polski

W czwartek burze są niezwykle intensywne, powodując duże szkody. Na Kujawach zaspy po gradobiciach z superkomórek burzowych miały kilkanaście centymetrów, tamując ruch drogowy. Średnica gradu na tym obszarze sięgnęła 3-4 cm.

Warto również wspomnieć o groźnej pogodzie na jeziorach mazurskich. Według danych pomiarowych siła wiatru przekraczała 7 w skali Beuforta. Prowadziło to do niebezpiecznych sytuacji na tych akwenach i utrudniało bezpieczne żeglowanie. Jedna osoba nie żyje, a pośrednią przyczyną było zignorowanie warunków atmosferycznych i ostrzeżeń.

Pogoda po godzinie 19 w czwartek jest niebezpieczna. Burze obserwowane są w centrum, na zachodzie i miejscami na południu kraju. W kolejnych godzinach zjawiska burzowe będą tracić na intensywności oraz zanikać.

W kolejnych dniach czekają nas następne zjawiska burzowe, o czym będziemy informować.

Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org