Gwałtowne burze szaleją dziś nad Polską. Silne gradobicie w Gnieźnie. Biało zrobiło się w kilka minut. Spadło ponad 80 mm deszczu i wystąpiły podtopienia

Zapowiadaliśmy w minionych dniach, że możemy oczekiwać powrotu silnych burz do kraju po dłuższej przerwie. Głównym zagrożeniem są ulewne opady deszczu i gradu. Na skutek niskiej prędkości przemieszczania się burz potrafi w ciągu 1-2 godzin spaść nawet 20-80 mm deszczu, dodatkowo pada grad o średnicy dochodzącej do 1-4 cm. Dziś szczególnie silna burza wystąpiła w Wielkopolsce na obszarze Gniezna, gdzie w krótkim czasie doszło do podtopień i zalań. Ciągi komunikacyjne zostały zalane na przeważającym obszarze aglomeracji miejskiej. Utworzyły się ogromne lodowe zaspy niczym w zimie. Wielu mieszkańców i kierowców zostało zaskoczonych przebiegiem silnego załamania pogody.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 17 godzin na obszarze Polski

gwałtowne burze w poniedziałek nad krajem
Gwałtowne burze dziś nad Polską

Silne burze dziś nad Polską

Na obszarze Gniezna przechodziły dziś silne burze, które powodowały poważne szkody materialne i stanowiły realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Straty szacowane są na kilka milionów złotych. W usuwaniu szkód po burzach uczestniczą żołnierze, co nie zdarza się często po burzach. Średnica gradzin dochodziła do 2-3 cm, dodatkowo w ciągu kilku minut zrobiły się białe krajobrazy niczym w zimie i gwałtownie spadła temperatura powietrza na skutek oddziaływania gwałtownych prądów zstępujących. Samochody w wielu miejscach utknęły w lodowych zaspach. Prywatne stacje meteorologiczne zamontowane w Gnieźnie zmierzyły dziś aż 60-80 mm. Zatem w ciągu kilku godzin spadło na obszarze woj. wielkopolskiego więcej niż wynosi norma opadowa dla maja.

Silne burze w formie training storms poczyniły poważne szkody. Niektóre samochody zostały całkowicie zalane na obszarach niżej położonych w mieście. Co ciekawe doszło do podtopień wielu budynków użyteczności publicznej, szkół, sklepów, a nawet ucierpiała Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Miasto przez wiele jest w dalszym ciągu nieprzejezdne, do usuwania skutków żywiołu ściągano m.in siły i środki z okolicznych miejscowości. Co ważne na jednej z ulic w Gnieźnie, a dokładniej na ul. Pod Mostami, gdzie kilka pojazdów znalazło się całkowicie pod wodą. Przekazy medialne mówią o 4-6 samochodach, które z pewnością uległy całkowitemu uszkodzeniu na skutek zalania.


Groźna sytuacja pogodowa

W drugiej połowie dnia obserwowano dziś wysoką aktywność burzową. Zjawiska okazały się słabo zorganizowane i na ogół krótkotrwałe, miejscami łączące się wielokomórkowe struktury konwekcyjne. Niska prędkość przepływu w pionowym przekroju troposfery spowodowała, że przemieszczają się dziś z niską prędkością. Dlatego akumulacja opadów w ciągu krótkiego odstępu czasu potrafi sięgać ponad 30-80 mm w poszczególnym miejscach naszego kraju. Poczyniły one dziś nie tylko zalania w Gnieźnie, ale także w innych rejonach Polski. Dziś wieczorem burze obserwowane są miejscami w centrum, północy i wschodzie, lecz szczyt aktywności burzowej już za nami. Miejscami burze mogą utrzymać się przez całą noc, lecz okażą się znacznie mniej intensywne niż w ciągu dnia. Nie powinny już stanowić tak istotnego zagrożenia.


Z uwagi na konwekcyjny charakter opadów sumy opadowe są mocno nierównomierne. Dlatego potrafi silna burza dotknąć czasem 1-2 miejscowości, natomiast kilka kilometrów dalej świeci Słońce. Taki to jest właśnie urok konwekcyjnych opadów, które są trudne do prognozowania. Na terenach silnie zurbanizowanych burze w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza mogą prowadzić w kolejnych dniach do poważnych szkód w postaci podtopień, zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni

Prognoza burzowa na noc z 19/20 maja 2024 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Burze w nocy nad krajem słabsze. Prognoza IMGW-PIB

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, IMGW-PIB