Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze uderzyły. 13 osób nie żyje, grad miał ponad 10 cm średnicy. Prędkość wiatru sięgnęła 140 km/h i okazała się zabójcza

Pogoda na dziś. Silne burze nad Polską


Gwałtowne, a miejscami niszczące burze pojawiły się w Ameryce Południowej. Na skutek przejścia silnego żywiołu 13 osób nie żyje, dodatkowo wystąpiły opady dużego gradu o średnicy przeszło 10 cm. Dane pomiarowe ze stacji wskazują, że porywy sięgnęły około 140 km/h.

Niebezpieczne zjawiska konwekcyjne minionej doby w Argentynie

Na półkuli północnej mamy obecnie zaawansowaną jesień astronomiczną, natomiast na półkuli południowej obecnie jest jeszcze późna wiosna, ale już za kilka dni, gdy u nas rozpocznie się zima astronomiczna, to na półkuli południowej rozpocznie się lato. Minionej doby niebezpieczne burze wystąpiły w Ameryce Południowej, powodując rozległe szkody i zabijając 13 osób.

burza superkomórkowa
Przykład burzy superkomórkowej w formie nisko-opadowej z wyraźną chmurą stropową w kształcie dzwona. Fot. FaniPogody.pl

Superkomórka burzowa z wyraźną chmurą stropową na półkuli północnej, niosąc duże opady gradu

superkomórki burzowe
Superkomórka burzowa na półkuli północnej w czasie sezonu burzowego, która niosła groźne zjawiska. Fot: Fanipogody.pl

Aktywne burze występują na półkuli południowej w wielu regionach, co ma związek z tym, że trwa tam obecnie sezon burzowy. Niektóre ze zjawisk burzowych okazują się niezwykle niebezpieczne, powodując rozległe szkody, a nawet raniąc i zabijając ludzi. Najgroźniejsze zjawiska wystąpiły w środkowej i północnej części Argentyny w czasie minionej doby.

gwałtowne burze Argentyna.
Przykład burzy superkomórkowej z bliskimi wyładowaniem doziemnym. Fot. Fanipogody.pl

Śmiertelne komórki burzowe wystąpiły w Argentynie

Z doniesień medialnych wynika, że jedna z superkomórek burzowych przyniosła opady bardzo dużego gradu we wsi Fortuna, czyli w środkowej części Argentyny, gdzie średnica gradzin przekraczała 10 cm.

Co więcej w mieście Bahia Blanc wystąpiły huraganowe porywy wiatru, które sięgnęły w zasięgu burzy blisko 40 m/s. Z tego też powodu 13 osób poniosło śmierć.

Niszczące burze w Argentynie minionej doby, są ofiary śmiertelne i ogromne szkody.

Burza przeszła przez miasto Fortuna na południu prowincji San Luis i pozostawiła obraz, który robi wrażenie, spadający grad z chmur Cumulonimbus przekroczył 400 gramów wagi, o średnicy około 10-11 cm, która również przeraża i mogła bez najmniejszych przeszkód zabijać ludzi.

Zobacz też: Atak zimy potrwa wiele dni.

Superkomórka burzowa, która przyniosła opady dużego gradu na półkuli południowej minionej doby

Co najmniej 13 osób straciło życie w argentyńskim mieście portowym Bahia Blanca, gdzie zawalił się dach klubu sportowego podczas burzy – poinformowały o tym lokalne władze.

Nawalne opady pochodzenia burzowego i silny, szkwałowy wiatr wystąpił m.in w Bahia Blanca. Dlatego w konsekwencji doprowadziło do zawalenia się dachu na obiekcie sportowym, gdzie miały miejsce zawody łyżwiarskie.

Gwałtowne burze superkomórkowe spowodowały duże szkody

Lokalne służby ratunkowe poinformowały, że 13 osób straciło życie w klubie Bahiense del Norte. Ratownicy przez wiele godzin pracowali, aby wydobyć ofiary i osoby uwięzione pod gruzami.

Co więcej prezydent Argentyny, złożył kondolencje rodzinom ofiar i dodatkowo zalecił mieszkańcom dużą ostrożność w związku z przechodzącymi nad częścią tego kraju intensywnymi burzami z silnym wiatrem i gradem.

Z lokalnych danych pomiarowych wynika, że wiatr w mieście osiągał prędkość 140 km/h. Dlatego też na skutek występowania żywiołu część odbiorców została pozbawiona dostaw energii elektrycznej.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz