Gwałtowne burze uderzyły w Polskę. Opady gradu do 3-4 cm, zalania i silne uderzenia wiatru do 90 km/h

Gwałtowne burze występują dziś nad Polską i powodują szkody. Najwięcej intensywnych burz zaobserwowano w drugiej połowie dnia na południu, południowym wschodzie i częściowo wschodzie. Wiele z burz wykazywało się dziś wysoką aktywnością elektryczną.

Burze tworzą się dziś w warunkach słabego przepływu mas powietrza, dlatego głównym zagrożeniem są ulewne opady burzowe

W czwartek Polska znalazła się zasięgu układów wyżowych. Nad kraj dociera gorąca, wilgotna i chwiejna masa powietrza z południa i południowego wschodu. Obszarem źródłowym masy są rejony Bałkanów i Morza Czarnego. Chmury burzowe tworzą się dziś przeważnie na lokalnych strefach zbieżności wiatru i miejscami okazują się gwałtowne.

Grad do 4 cm, wiatr do 90 km/h i nawalne opady burzowe

Zgodnie z prognozami nad Polską odnotowano dziś intensywne tworzenie się głębokiej, wilgotnej konwekcji cechującej się licznymi burzami. Występowały one przeważnie w regionach południowo-zachodnich przez południowe i południowo-wschodnie, sięgając wschodnie. Z uwagi na słabe warunki kinematyczne przeważnie są to pojedyncze komórki z nawalnymi opadami pochodzenia konwekcyjnego, gdzieniegdzie zdarzyły się również opady gradu do 2-4 cm. Wiele z nich były to typowe burze pulsacyjne, które na ogół tworzą się w upalnych, wilgotnych rozgrzanych masach powietrza w czasie lata bez współudziału frontu. Głównie w Małopolsce i na Śląsku oraz Opolszczyźnie występował klaster wielokomórkowy, który generował w swoim zasięgu intensywne porywy wiatru, jakie mogły sięgać 70-90 km/h.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym o godzinie 18:45 czasu lokalnego i nałożone wyładowania atmosferyczne

silne burze nad Polską
Gwałtowne burze i silne ulewy oraz gradobicia i uderzenia wiatru do 90 km/h

Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom okazują się dziś ulewne opady deszczu pochodzenia burzowego, które w krótkim czasie powodowały podtopienia. Mimo że warunki nie są dziś świetne do rozwoju burz z rotującymi prądami wstępującymi. Jednak kilka takich ośrodków zaobserwowano nad Polską. Burze tworzyły się także w centrum i na północnym wschodzie naszego kraju.

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne burze nad Polską w czwartek

Niedawno aktywne burze zaznaczały się w okolicach Dębicy (woj. podkarpackie), Sędziszowa (woj. świętokrzyskie), grzmiało także w rejonie Nowego Miasta Lubawskiego (woj. warmińsko-mazurskie), Myszyńca i Ostrołęki (woj. mazowieckie) oraz Polkowic (woj. dolnośląskie). Na ogół mamy do czynienia z pojedynczymi komórkami burzowymi i klastrami wielokomórkowymi.

Zobacz też: Fala upałów w Polsce zostanie z nami jeszcze długo?

Szacuje się, że miejscami w burzach prędkość wiatru sięgała do 50-70 km/h. Średnica gradu nie przekraczała 2-3,5 cm. Natomiast akumulacja opadów w ciągu 20-30 minut, potrafiła sięgać nawet 15-30 mm, prowadząc do podtopień i zalań.

Gwałtowne burze w kraju. Burze dziś nad Polską, wyładowania od godziny 18:00-20:00 czasu lokalnego według Blids.de

Najgroźniejsze burze obserwowano dziś na południu kraju

Najbardziej intensywne burze zaobserwowano dziś w pasie od woj. małopolskiego, przez woj. śląskie, opolskie oraz część woj. dolnośląskiego i południową część woj. wielkopolskiego, gdzie przeszła silna wielokomórkowa, która przybrała postać mezoskalowego układu konwekcyjnego, powodując przede wszystkim silne porywy wiatru do 90 km/h. Przyczyniły się miejscowych szkód w drzewostanie, zrywały linie energetyczne i uszkadzały dachy.

Groźne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego obserwowano dziś w okolicach Jeleniej Góry i Wojcieszowa (woj. dolnośląskie), gdzie swój wpływ zaznaczyły stacjonarna, quasi-stacjonarna burza wielokomórkowa. Jej podstawowym zagrożeniem okazały się ulewne opady deszczu pochodzenia burzowego.

Nie brakuje dzisiaj na czele struktur burzowych fotogenicznych wałów szkwałowych. Zwiastują nadejście burzy nad dany obszar i są niejako ostrzeżeniem przed uderzeniem silnego wiatru i deszczu.

Gwałtowne burze nieco osłabną, lecz noc również burzowa, miejscami zjawiska konwekcyjne utrzymają się do rana

Aktualizacja dotyczy podwyższenia prawdopodobieństwa burz na znacznym obszarze kraju i możliwości wystąpienia silniejszych burz w centralnej, południowej i wschodniej Polsce. W nocy burze mogą występować niemal w całym kraju, ale największe prawdopodobieństwo ich występowania zaznaczy się w centralnej, wschodniej i południowej Polsce. Niektóre ośrodki burzowe mogą mieć gwałtowny przebieg, zwłaszcza w pierwszej połowie nocy, przynosząc opady deszczu o wydajności do 15-30 mm/h. Opady gradu o średnicy około 2 cm oraz porywy wiatru do 60-75 km/h, a punktowo do 85 km/h. W drugiej połowie nocy burze stopniowo powinny wygasać, jednak miejscami mogą utrzymywać się niemal do godzin rannych – czytamy w komunikacie opublikowanym przez synoptyków IMGW-PIB.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

groźne burze dziś w kraju
Gwałtowne burze dziś nad Polską

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC