Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Szokujący upał w sierpniu. Nawet 43-44 stopnie Celsjusza. Fala upałów w Polsce zostanie z nami jeszcze długo?

Upał w Europie i w Polsce. Do kiedy fala upałów w Polsce?


I jak? Upał mocno daje się Wam we znaki? Mi trochę też, pomimo, że uwielbiam wysokie temperatury. Lato jest, więc musi być gorąco. Tak powiadała moja ukochana Ś.P. Babcia (ta od powiedzenia, że sierpień to już jesień ;).

Upał na południu znów jest bardzo silny

Zaniedbałem nieco południe Europy, a tam obecnie znów zrobiło się bardzo gorąco. Poniżej zestawienie dziesięciu miejsc na kontynencie z najwyższymi temperaturami powietrza.

W Turcji notujemy najsilniejszy upał
Najsilniejszy upał obecnie w Turcji

Ranking ten zdominowały miejscowości położone na terenie Turcji. To właśnie w tym kraju obecnie upał jest najsilniejszy. We wszystkich 10 lokalizacjach z pierwszej dziesiątki rankingu odnotowano temperatury powyżej 41 stopni Celsjusza. W miejscowości Batman na południowym wschodzie Turcji zanotowano 43.9 stopni. To są już temperatury bardzo wysokie jak na Europę. Jednak nie samą Turcją człowiek żyje 😉 Bardzo ciepło jest również na pozostałych obszarach Europy.

Upał panuje niemal w całej Europie
Upał panuje niemal w całej Europie

Powyżej mapa z prognozą temperatury dla Europy na piątek 18 sierpnia. Widzimy tutaj, że upał obejmie zdecydowaną większość obszarów Europy. Poniżej 30 stopni tylko w Skandynawii, na Wyspach Brytyjskich i na północnym wschodzie kontynentu. Sprawdźmy zatem gdzie, prócz Turcji temperatury w Europie są najwyższe.

Silny upał w wielu regionach Europy

Oczywiście temperaturom w Polsce poświęcę oddzielną część wpisu. Teraz spójrzmy jak silny upał panuje obecnie na południu Europy, ale poza Turcją na której skupiłem się w pierwszej części wpisu. Bardzo wysokie temperatury panują we Włoszech.

Upał we Włoszech nawet do 37 stopni Celsjusza
Silny upał panuje we Włoszech

Widzimy, że ostatniej doby na Półwyspie Apenińskim zanotowano temperatury na poziomie nawet powyżej 37 stopni Celsjusza. Tak ciepło było we Florencji, więc wcale nie na południu Włoch. Podobne temperatury notowane są w ostatnich dniach w Hiszpanii. Tutaj z kolei najsilniejszy upał panuje na Majorce i i Ibizie. Stacje meteorologiczne zanotowały na tych wyspach ostatniej doby nawet 38 stopni Celsjusza. Powyżej 35 stopni notujemy również we Francji, na Węgrzech, czy w Bułgarii. Skoro już wiemy, że gorąco jest w całej Europie Południowej i Centralnej, spójrzmy teraz jakie temperatury będą występowały w najbliższym czasie w Polsce.

Kiedy fala upałów w Polsce dobiegnie końca?

Bezsprzecznie możemy mówić o fali upałów nad Polską. Upał w kraju trwa już od wielu dni. Prognozę pogody na czwartek sprawdzicie tutaj, a ja w dalszej części wpisu zajmę się tym co czeka nas w najbliższych dniach (a nawet tygodniach). Poniżej animacja prognoz temperatury dla Polski wykonana na podstawie amerykańskiego modelu pogodowego GFS.

Upał w Polsce nie odpuści szybko

Piątek i weekend będą w Polsce bardzo gorące. Upał w wielu regionach kraju sięgał będzie w najbliższych dniach 35 stopni Celsjusza. Prócz wysokich temperatur będziemy musieli uważać na burze. Te przy tak wysokich temperaturach powietrza zawsze mogą być lokalnie bardzo groźne. Szczęśliwie na najbliższe dni nie prognozujemy nad Polską procesów bardzo mocno wspomagających konwekcję (jak niż baryczny). Jednak przy wysokich temperaturach i podwyższonej wilgotności burze i tak będą w kraju występowały. Oczywiście w każdy burzowy dzień na stronie głównej znajdziecie prognozy burzowe dla Polski. Jednak my tutaj nie o tym. Wróćmy do temperatur powietrza.

Prognoza temperatur powietrza na przyszły weekend dla Polski
Prognoza temperatur powietrza na przyszły tydzień dla Polski

Obecne wyliczenia modeli wskazują, że po weekendzie upał nieco odpuści w północnej połowie kraju. Za to na południu skwar jeszcze się nasili. Powyżej prognoza temperatury na piątek 25 sierpnia. Temperatury są nieco przerażające. Na Podkarpaciu termometry wskazywać miałyby nawet 38 stopni Celsjusza. Tym razem mam nadzieję, że prognozy te nie sprawdzą się. Nawet kosztem szydery ze mnie w komentarzach. No dobrze. A kiedy fala upałów dobiegnie końca? Obecne wyliczenia modeli wskazują, że ostatnim dniem z temperaturami powyżej 30 stopni w kraju będzie sobota 26 sierpnia. Później ma się już ochłodzić. Jednak to już terminy dość mocno odbiegające w przyszłość. Jeszcze będzie czas napisać o ochłodzeniu. Przed nami jednak gorące prawie półtorej tygodnia.

Upał w Europie i Polsce. Podsumowanie

Podsumowując, najsilniejszy upał panuje obecnie w Turcji, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Bardzo gorąco jest w całej Europie Południowej i Centralnej, gdzie temperatury na poziomie 35 stopni Celsjusza są normą. Przed nami upalny weekend z temperaturami w okolicach nawet 35 stopni. Fala upałów utrzyma się również w kolejnym tygodniu, jednak na północy kraju zacznie robić się już chłodniej. Silniejsze ochłodzenie na większym obszarze kraju modele pogodowe widzą dopiero na weekend 26-27 sierpnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk