Gwałtowne burze w poniedziałek nad Polską. Będą podtopienia, gradobicia i silny wiatr do 80 km/h. W tych regionach pogoda będzie niebezpieczna [MAPY]

Gwałtowne burze w poniedziałek wystąpią nad krajem. Prognozowane, podtopienia i gradobicia oraz porywy wiatru do 80 km/h. IMGW-PIB wydaje alerty.

W poniedziałek Polska znajduje się słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Dodatkowo z północnego-zachodu napływa umiarkowanie ciepła i wilgotna masa powietrza polarno-morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Dlatego ponownie prognozowane jest umiarkowane i duże zachmurzenie z rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu i silnymi burzami w Polsce wschodniej i centralnej, południowej.

Burze nad Polską w ciągu minionych 29 godzin nad Polską i krajami przyległymi

silne burze w kraju
Intensywne komórki burzowe w kraju w ciągu ostatnich 29 godzin

Silne burze nad Polską

Dziś spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego i dużego. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i burze, gdzieniegdzie z gradem. Tylko na zachodzie kraju bez burz. Możliwa wysokość opadów w czasie burz do około 30 mm, lokalnie na południu do 45-50 mm, lokalnie podtopienia. Na termometrach od 20°C na zachodzie, do 25°C na południowym wschodzie, niższe wartości nad morzem i w rejonach podgórskich, około 18°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Jedynie w czasie burz miejscami porywy wiatru do 80 km/h.

Prognoza konwekcyjna na 3 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze w kraju
Groźne komórki z gradem i ulewami 3 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB)

Groźne ośrodki konwekcyjne w kolejnych godzinach nad Polską

Nowy tydzień rozpocznie się kolejnymi burzami, które miejscami okażą się intensywne. Występować mają zwłaszcza we wschodniej połowie naszego kraju. Zdarzą się one także w pasie dzielnic południowych i północnych. Z zachodu na wschód wędrować ma chłodny front atmosferyczny. Ze względu na brak warstw hamujących i występowanie procesów wspomagających konwekcje, spodziewamy się, że pierwsze burze utworzą się w godzinach przedpołudniowych. Najsilniejsze burze wystąpią po południu, co wynikać ma z większej chwiejności termodynamicznej, obecności silniejszych procesów wspomagających konwekcje. Z uwagi na słaby przepływ w środkowej troposferze burze wędrować będą z niewielką prędkością, stwarzając duże zagrożenie ze strony ulewnych opadów deszczu. Wysokość opadów w burzach do 30-50 mm, tak duże sumy opadowe są możliwe zwłaszcza na skutek przejścia kilku burz nad jednym obszarem. Nie można wykluczyć dziś powstania kilku superkomórek burzowych. Intensywne opady gradu są możliwe, natomiast średnica gradzin dochodzić może do 2-3,5 cm. Porywy wiatru w burzach sięgną 70-80 km/h.

Polecamy: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Częste silne burze, ulewy i czasem dni gorące.

Prognoza burzowa ESSL na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych

groźna aura w kraju
Gwałtowne zjawiska konwekcyjne nad Polską i Europą

Intensywna konwekcja z gradem i licznymi wyładowaniami

W minionych dniach obserwowaliśmy intensywne burze, którym towarzyszyły silne opady deszczu. Prowadziły one do podtopień, szkód wiatrowych i gradowych. Minionej doby m.in na obszarze Warszawy pojawił się zalążek trąby powietrznej. Dodatkowo silne burze dotknęły Poznań, prowadząc do poważnych podtopień i utrudnień komunikacyjnych. Chwiejność termodynamiczna będzie dziś największa na południu oraz w rejonie Pomorza. Pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości, co wynikać ma z niewielkiego przepływu w całym pionowym profilu troposfery. Istnieje jednak ryzyko utworzenia się kilku przypadków superkomórkowych. Przyniosą one lokalnie nawalne opady deszczu, gradobicia i silne porywy wiatru do około 70-80 km/h. Intensywne burze mogą formować się również w rejonach górskich i podgórskich, gdzie silne wymuszenie rozwoju ruchów konwekcyjnych pojawi się na tym obszarze, co wynikać ma z orografii terenu. Podstawowym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu, prowadząc miejscami do podtopień. Dlatego należy uważnie śledzić dane radarowe i detektory wyładowań. Wieczorem burze zaczną słabnąć i zanikać.

Silne zjawiska konwekcyjne dziś i jutro w kraju

Z uwagi na lokalny charakter burz, zalecamy śledzić radary i detektory online

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org, blitzortung.org