Pogoda długoterminowa na 16 dni. Częste silne burze, ulewy i czasem dni gorące. Czy będzie pierwsza fala upałów w tym roku powyżej 30°C w Polsce?

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

Wkroczyliśmy w meteorologiczne lato, które rozpoczęło się 1 czerwca 2024 r. i przyniosło gwałtowne burze na obszarze Polski, które powodowały szkody wiatrowe, gradowe, ulew, ale także od wyładowań atmosferycznych. Średnia dobowa temperatura powietrza w minionych dniach na obszarze naszego kraju jest charakterystyczna dla termicznego lata. Sprawdzimy więc, jaki trend w pogodzie czeka nas przez najbliższe 16 dni.

Groźna pogoda i silne burze

Druga połowa maja przynosiła częste opady i gwałtowne burze. Jednak co należy podkreślić to fakt, że ocieraliśmy się tylko o upał, lecz na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowego Instytutu Badawczego nie odnotowaliśmy go. Zabrakło około 0.2/0.3°C do pierwszego upału w tym roku. Ustąpiły występujące często w pierwszej części ubiegłego miesiąca przymrozki, wzrosła temperatura powietrza i pojawiać zaczęły się gwałtowne burze po 15 maja 2024 r. Powszechne okazały się dni gorące z temperaturą na poziomie 25-29°C. Finalnie maj 2024 r. zapisał się jako ciepły, lecz suchy. Trend ten ma szanse zmienić się w czerwcu, gdyż wiele modeli widzi go powyżej normy opadowej. Temperatura w skali miesięcznej będzie wyższa o nawet 1-3°C od normy wieloletniej, ale na fale upałów w pierwszej dekadzie czerwca się nie zanosi. Temperatura w niektórych rejonach okresami będzie niższa od normy wieloletniej.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura w okresie od 5.06.2024 r. do 9.06.2024 r. według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

upał nieprędko w kraju
Upał nieprędko w Polsce

Temperatura zaskoczy i ilość burz w kolejnych tygodniach

Według ECMWF na przeważającym obszarze kraju najbliższy tydzień będzie cechował się średnią temperaturą w normie, miejscami na zachodzie poniżej normy, ale na południu i południowym wschodzie lekko powyżej normy wieloletniej z lat 1991 – 2020. Prawdopodobieństwo wystąpienia upału nie przekracza kilku procent. Najwyższe temperatury powinny zostać odnotowane w okolicach weekendu, gdy to napłynie cieplejszy strumień powietrza. Wówczas dni gorące z temperaturą powyżej 25°C powinny wystąpić na przeważającym obszarze naszego kraju.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza w okresie od 1.06.2024 r. do 8.06.2024 r. według CFv2 dla Europy i obszarów przyległych

upał nieprędko
Upał poza Polską do 8-9 czerwca 2024 r.

Silne burze i ulewy w kraju nie będą rzadkie w czerwcu 2024 r.

Na ogół termometry pokażą od 20°C do 24°C. Najcieplej będzie na południu, centrum oraz częściowo wschodzie. Chłodniej powinno być na północy, zachodzie oraz w rejonach górskich. Czasem zdarzą się dni z temperaturą na poziomie 25-29°C. Szczególnie w drugiej części tygodnia. Anomalia temperatury liczona do 11 czerwca 2024 r. wyniesie powyżej 1.3°C, względem lat 1991-2020 r. Co ciekawe pierwsza dekada czerwca najwięcej dni z temperaturą znacznie powyżej normy przyniesie na wschodzie, południu, centrum, północnym wschodzie, gdzie temperatura będzie wyższa o ponad 3°C od normy klimatycznej. W tym czasie na zachodzie częściej będą wartości w normie i poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia na okres od 1.06.2024 r. do 8.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa w Polsce
Pogoda długoterminowa niżowa pogoda w Polsce

Prognozowana anomalia ciśnienia na okres od 8.06.2024 r. do 15.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa pokazuje silne burze
Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody i groźna aura

W nowym tygodniu obserwować będziemy na ogół niżowy wzór pogody. Jednak od poniedziałku stopniowo będziemy wchodzili w zasięg cyrkulacji atlantyckiej atmosfery, na początku ze składową północno zachodnią, następnie klasyczną zachodnią, a potem na południową zachodnią. Jednak nie oznacza to jeszcze pogody słonecznej przy bezchmurnym niebie. Nie zabraknie okresami przelotnych opadów i burz, które miejscami będą gwałtowne i spowodują szkody.

Prognozowany orientacyjnie zasięg i wysokość opadów do 12 czerwca 2024 r. według ECMWF dla Polski

silne burze i gwałtowne zjawiska konwekcyjne
Silne burze i gwałtowne ulewy. Przewaga opadów konwekcjych, rzadziej wielkoskalowych

Pogoda długoterminowa wskazuje częste opady i burze w kolejnych tygodniach

Jutro oraz we wtorek prognozowane są następne lokalne silne burze z ulewnymi opadami deszczu, lecz zasięg tych opadów konwekcyjnych okaże się mniejszy niż w sobotę i niedzielę. We wtorek szczególnie obficie popada i pogrzmi w woj. małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, sięgając aż po Mazowsze. Chwilowa przerw od burz czeka nas w środę na większym obszarze Polski. Słabe burze i opady możliwe są w pasie zachodnim. Mocniej popadać może na zachodzie i północy w nocy 5/6 czerwca 2024 r. W kolejnych dniach opady i burze będą mocno ograniczone obszarowo. Ponownie duży wzrost dynamiki w pogodzie i silne zjawiska burzowe przewidujemy w sobotę i niedzielę. Jednak na wskazanie obszarów, gdzie wystąpią najsilniejsze zjawiska burzowe jest jeszcze za wcześnie. Lokalnie burze okażą się silne, powodując szkody gradowe, wiatrowe, ale także od wyładowań atmosferycznych i ulewnych opadów burzowych.

Pogoda długoterminowa nie wskazuje rychłego upału w Polsce

Do 8-9 czerwca 2024 r. nie widać szans na upał w kraju. Być może to się zmieni w okolicach 10-11 czerwca, lecz to prognozy na bardzo odległy okres i obarczone sporym błędem prognostycznym.

Pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje. Lato termiczne w kraju, lecz fala upałów nie nadejdzie szybko do kraju

Na ogół średnia dobowa temperatura powietrza w perspektywie ponad 10 dni przez większość czasu będzie powyżej normy, przekraczając przedział 15-22°C, a więc charakterystyczny dla lata termicznego. Najchłodniej w tym czasie będzie nad morzem oraz w rejonach podgórskich i okresami na zachodzie. Śledźmy ostrzeżenia i prognozy, gdyż nie zabraknie okresami niebezpiecznych burz w kolejnych tygodniach. Wkraczamy w kulminacyjną fazę sezonu burzowego, która przypada na okres czerwca do sierpnia. Fale upałów możliwe są nie wcześniej niż w drugiej i trzeciej dekadzie czerwca. Czeka nas więc najpóźniejszy upał od wielu lat. W ubiegłym roku stało się to dopiero 7 czerwca.

Zobacz też: Silne burze wystąpią w niedzielę. W tych regionach uderzą gradobicia, podtopienia, silny wiatr do 90 km/h

Prognozowana anomalia opadów na okres od 1.06.2024 r. do 8.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa wskazuje sporo opadów
Pogoda długoterminowa pokazuje sporo opadów

Prognozowana anomalia opadów na okres od 8.06.2024 r. do 15.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa pokazuje burze silne
Pogoda długoterminowa i duże sumy opadowe

Prognoza wstępna anomalii opadów na okres od 15.06.2024 r. do 22.06.2024 r. według CFSv2 dla Europy

silne burze w drugiej połowie czerwca 2024 r.
Silne burze i groźna aura w Polsce podczas drugiej połowy czerwca 2024 r.

Pogoda długoterminowa. Prognozowany trend temperatury i opadów do 17 czerwca 2024 r. według modelu ECMWF dla Warszawy

pogoda zaskoczy
Pogoda długotermiowa pokazuje szanse na upały dopiero w 2 dekadzie czerwca 2024 r.

Prognozowany trend temperatury powietrza i opadów na okres od 2.06.2024 r. do 17.06.2024 r. według ECMWF dla Krakowa

pogoda długoterminowa wskazuje spory dynamizm
Aura zaskoczy w kolejnych tygodniach wskazuje pogoda długoterminowa

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, wxcharts.com, wetterzentrale.de