Silne burze prognozowane w ostatni dzień weekendu nad Polską. Sprawdzamy, gdzie aura okaże się niebezpieczna dla zdrowia, życia i mienia.
W niedzielę Polska znajdzie się zasięgu rozległego ośrodka niskiego ciśnienia przemieszczającego się na północny-wschód nad kraje bałtyckie. Przeważać będzie pochmurna aura, jakiej towarzyszyć będą opady deszczu, często z lokalnymi, miejscami gwałtownymi zjawiskami burzowymi, zwłaszcza w drugiej części dnia. Pierwsze burze tworzyć mają się już od godzin porannych. Lokalnie jednak będzie można liczyć na przejaśnienia.
Sytuacja baryczna na 2.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Silne burze dziś w kraju. Dlatego IMGW wydaje ostrzeżenia meteorologiczne
Niedziela okaże się kontynuacją dynamicznej niżowej pogody w Polsce. Pierwsze burze tworzyć mają się od godzin około południowych. Zalegać ma ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Wspomaganie konwekcji na skalę synoptyczną zapewni bliskość niżu, obecność stref zbieżności wiatru. Będą to zarówno pojedyncze komórki burzowe, miejscami łącząc się w struktury wielokomórkowe. Najwięcej burz wystąpi pomiędzy 13 a 21 czasu lokalnego. Wysokość opadów w burzach sięgnie dziś 20-40 mm, a miejscami na skutek przechodzenia kilku burz powyżej 50 mm. Niewykluczone są opady gradu o średnicy 1-3,5 cm. Prawdopodobne porywy wiatru do 60-90 km/h. Istnieje podwyższone ryzyko tworzenia się lejków kondensacyjnych, a nawet krótkotrwałych, lecz punktowych trąb powietrznych. W pierwszej części dnia mgły i zamglenia zaczną zanikać w wielu regionach Polski. Najdłużej utrzymają się na północy, szczególnie wzdłuż gmin nadmorskich, ograniczając widzialność poziomą do 100-300 metrów.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny od ESSL dla Europy i obszarów przyległych
Burze najsilniejsze będą dziś na południowym zachodzie, zachodzie, centrum, północnym wschodzie. Przewiduje się, że na tym obszarze chwiejność termodynamiczna wyniesie około 1000-1600 J/kg. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw wzrośnie niestabilność, skutkując rozwojem burz w środowisku słabego przepływu mas powietrza. Niewykluczone są burze w formie tzw. koleje konwekcyjnych, zwanych również training storms. W ten sposób, powodując sumy opadowe powyżej 40-50 mm i lokalne podtopienia. Najsilniejszym burzom towarzyszyć mają porywy wiatru do 80-90 km/h.
Prognoza burzowa na 2 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Gwałtowne burze dziś w kraju. Jedna kolejne dni przyniosą następne zjawiska konwekcyjne
Co warto podkreślić początkowo nagrzewanie przypowierzchniowych warstw atmosfery będzie blokowany w centrum, wschodzie, północnym wschodzie oraz częściowo zachodzie przez zachmurzenie piętra niskiego. Chmury burzowe przemieszczać powinny się dziś z niewielką prędkością, skutkując miejscami zalaniami i podtopieniami. Szczególnie obszarów niżej położonych i silnie zurbanizowanych. Pod wieczór i w pierwszej części nocy dziś burze zaczną zanikać. Nie można wykluczyć w niedzielę pojedynczych superkomórek burzowych. Nie można wykluczyć dziś utworzenia się dziś lokalnych zalążków trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształconych, lecz na ogół krótkotrwały 1-2 przypadków tornad.
Z uwagi na dużą lokalność, zalecamy śledzić radary meteo online.
⚠️UWAGA⚠️
‼️NOWE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE #IMGW ‼️
⛈️BURZE 1°
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25mm, punktowo do 35mm i porywy wiatru do około 75km/h. Lokalnie grad
Obowiązują dziś od 10:00 do północyhttps://t.co/tBq6AJFvlF pic.twitter.com/BSWuKPLBIy
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) June 2, 2024
Prognoza burzowa na noc z 2/3 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB)
Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, IMGW-PIB
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC