Niebezpieczna pogoda w kolejnych dniach. Silne ulewy spowodują podtopienia i powodzie błyskawiczne. Ponad 150 mm deszczu. Groźne burze nad Polską i Europą

Niebezpieczna pogoda w kolejnych dniach na obszarze Polski, ale także wielu krajach europejskich. Sprawdzamy najnowsze prognozy.

Groźna sytuacja pogodowa

1 czerwca 2024 r. rozpoczęło się meteorologiczne lato. Warto więc sprawdzić, jak będą prezentować w kolejnych dniach, gdyż przewidywany jest duży dynamizm w pogodzie. Wygląda na to, że w rozpoczynającym się miesiącu niejednokrotnie doświadczymy intensywnych burz.

Zapowiadaliśmy, że w sobotę doświadczymy intensywnych zjawisk burzowych nad Polską. Te prognozy sprawdzają się bardzo dobrze i wygląda na to, że w kolejnych dniach nie zabraknie następnych burz. Dziś na skalę synoptyczną wspomaganie konwekcji zapewnia płytki niż z system frontów atmosferycznych. Na trasie burz obserwowane są silne, miejscami nawalne opady deszczu powyżej 60-90 mm, które powodowały zalania i podtopienia. Zdarzały się również opady gradu i zalążki trąb powietrznych. Akumulacja opadów przekraczała 80-90 mm.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 17 godzin na obszarze Polski i krajów przyległych

niebezpieczna pogoda w sobotę i silne burze
Niebezpieczna pogoda w sobotę i kolejnych dniach

Na początku czerwca aurę kształtuje płytki ośrodek niskiego ciśnienia, który powoduje ulewy, silny wiatr i gwałtowne burze. W krótkim czasie miejscami potrafi spaść ponad miesięczna opadowa dla tego miesiąca. Z uwagi na dużą wodność atmosfery występują dziś podtopienia i zalania, dochodziło do tego m.in w Małopolsce, woj. łódzkim, woj. mazowieckim, wielkopolskim. Zarejestrowano dziś także opady dużego gradu przekraczające 3 cm (okolice Brzeska i Rajbrota). Burze przyjmują dziś formę multikomórek burzowych i groźnych superkomórek burzowych.

Intensywne burze w kraju

Dane ze stacji PWS wskazują, że miejscami w burzach potrafi spaść w ciągu 1-2 godzin nawet 50-80 mm. Takim miejscem jest na przykład prywatna stacje meteorologiczna położona w miejscowości Zagorów. Szczyt aktywności burzowej przypadł dziś pomiędzy 13 a 18 czasu lokalnego. Pod wieczór zmniejsza się ilość oraz gwałtowność burz. Między innymi w woj. wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim doszło do wystąpienia zjawiska training storms.

Dziś m.in w Starym Korczynie i Nowym Korczynie padał grad 3 cm. Ponadto w miejscowości Biała zgłoszony został opad o wysokości 48 mm, natomiast w Malanowie doszło do podtopień i poważnych utrudnień komunikacyjnych.

W nocy z soboty na niedzielę Polska znajdzie się jeszcze w zasięgu niżu wraz z układem frontów atmosferycznych. Ponadto w nocy burze będą stopniowo zanikać z powodu zmniejszania się m.in chwiejności. Aczkolwiek w strefie układu frontów mogą utrzymywać się nieco dłużej. Co więcej, zagrożeniem związanym z burzami okażą się opady deszczu wynoszące do 25 mm. Porywy wiatru nie będą przekraczać 70-75 km/h. Początkowo możliwe są jeszcze opady drobnego gradu.

Jutro nad Polską tworzyć będą się kolejne burze. Prognozujemy najwięcej burz we wschodniej części kraju, a więc na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, woj. łódzkim, woj. kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, wystąpią one także na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce. Na ogół intensywność zjawisk towarzyszących okaże się nieco mniejsza niż w trakcie sobotniej doby.

Widać, że pierwsza dekada czerwca zapowiada się z opadami powyżej normy wieloletniej. Na ogół będą to opady pochodzenia burzowego, które prowadzić będą do poważnych szkód.

Prognozowana anomalia opadów w okresie od 31.05.2024 r. do 7.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

silne burze i spore sumy opadowe
Silne burze i duże sumy opadowe według CFS, w Niemczech może dojść do wystąpienia powodzi błyskawicznej

Niebezpieczna pogoda w kolejnych dniach, będą następne ulewy i silne burze

Pozostawać mamy na ogół w polu obniżonego ciśnienia, sprzyjając tak jak w minionych dniach tworzeniu się częstych burz z gradem i nawalnymi opadami burzowymi. W nowym tygodniu również będą występować kolejne burze i na ogół pogodę kształtować będą ośrodki niskiego ciśnienia. Na początku nowego tygodnia kolejne opady są prognozowane w obrębie zafalowania na pofalowanym froncie atmosferycznym. Najsilniejsze opady wystąpią w tym czasie w pasie dzielnic południowych, wschodnich i południowo wschodnich. Z uwagi na dużą intensywność opadów burzowych, w krótkim czasie może dochodzić do podtopień i zalań.

Polecamy: Załamanie pogody w weekend. 130-150 mm wody na metr.

Prognozowana anomalia ciśnienia na okres od 31.05.2024 r. do 7.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

groźna aura w kraju - czerwiec 2024 r.
Niebezpieczna pogoda za sprawą dominacji pogody niżowej m.in w naszej części Europy

Ulewy i silne burze w Polsce i Europie. Przed nami apogeum sezonu burzowego. Niebezpieczna pogoda na obszarze Starego Kontynentu

Największe opady ominą w tym czasie Polskę, ale i tak miejscami służby oraz mieszkańcy poszczególnych regionów naszego kraju będą mierzyć się z podtopieniami i zalaniami. Niestety z opadami pochodzenia burzowego jest taki problem, że nie można określić z wysoką precyzją, gdzie spadnie i o której najwięcej deszczu. Stąd duże znaczenie ma paradygmat nowcastingu i śledzenie detektorów wyładowań atmosferycznych, radarów meteorologicznych z sieci POLRAD i satelitarnych zdjęć. Wkrótce będziemy informować o kolejnych regionach, gdzie pojawią się szanse na silne burze.

Niebezpieczna pogoda i silne burze w kraju

Prognozowana orientacyjna akumulacja opadów w okresie od 1.06.2024 r. do 5.06.2024 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

niebezpieczne burze w kolejnych dniach
Niebezpieczna pogoda i silne burze w kraju i Europie. Na obszarze Niemiec i Austrii niektóre modele prognozują ponad 150 mm deszczu w krótkim czasie i powodzie

Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów do 11 czerwca 2024 r. według ECMWF dla Polski

niebezpieczna pogoda i silne ulewy oraz burze w kraju
Niebezpieczna pogoda szybko nas nie opuści.

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, tropicaltidbits.com, wxcharts.com