Gwałtowne burze w poniedziałek. Niebezpieczna pogoda i grad. Ulewy 60-100 mm, grad 3 cm i wiatr 90 km/h w Polsce [POGODA]

W poniedziałek pogoda w kraju zacznie być kształtowana przez chłodniejszą względem ostatnich dni masę powietrza polarno-morskiego. Powietrze zwrotnikowe zacznie być wypierane przez front chłodny i zaznaczy się jeszcze na wschodzie. Kształtować ma pogodę obszar niskiego ciśnienia, jaki spowoduje zmienne, w tym umiarkowane oraz duże zachmurzenie. Natomiast głównie w regionach południowych i wschodnich, centralnych jeszcze z występującymi opadami burzowymi. W burzach padać chwilami intensywnie, co w konsekwencji doprowadzać ma do podtopień i zalań. Ponadto w całym kraju nasili się prędkość północno – zachodniego oraz północnego wiatru. Podczas burz szacuje się, że porywy wiatru sięgną 90 km/h. Od zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżowy.

Prognoza sytuacji barycznej na 19.08.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze i intesywna pogoda w kraju
Front chłodny zmierza na wschód, burze w kraju intensywne

Dynamiczna i groźna pogoda w kraju

Dziś przez Polskę przechodzić ma aktywny front chłodny, który poprzedzony będzie dolno-troposferyczną strefą zbieżności wiatru. Tuż za frontem rozpocznie się rozbudowa klina wysokiego ciśnienia, który stopniowo zacznie stabilizować pogodę. Tuż przed frontem zalegać ma ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza o cechach zwrotnikowych. Szacuje się, że na południu, centrum i wschodzie wysokość opadów burzowych sięgnie 20-60 mm, jednak miejscami do około 80-100 mm. Dochodzić może do zalań, podtopień i lokalnych powodzi błyskawicznych. Porywy wiatru w komórkach burzowych związane ze zjawiskiem wet microburst sięgną około 70-75 km/h. Tylko w pojedynczych przypadkach do 80-90 km/h z silnych burz pulsacyjnych, a nawet pojedynczych superkomórek burzowych. Istnieje ryzyko uformowania się kolejnych, lecz lokalnych trąb powietrznych.

Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)

burze w kraju
Burze nad Polską w poniedziałek (IMGW-PIB)

Groźne burze dziś

Natomiast w nocy z poniedziałku na wtorek na południowo wschodnich krańcach kraju utrzymywać się będzie jeszcze bardzo ciepłe zwrotnikowe powietrze. Dlatego w tym pasie możliwe są burze lokalnie z gradem. Szacuje się, że wysokość opadów w wieczornych i nocnych burzach będzie dochodzić do 50-60 mm. Jednak z biegiem godzin atmosfera zacznie się stabilizować burze stopniowo będą zanikać. Z biegiem godzin strefa burz i opadów przemieszczać ma się na południowy wschód.

Polecamy: Silne ulewy i burze przechodzą nad Polską. Ponad 140 mm deszczu w dobę. Dochodzi do podtopień i zalań, przekroczone zostały stany alarmowe na rzekach

Burze miejscami były aktywne przez całą noc. Niektóre z nich okazały się wbudowane w strefę opadów wielkoskalowych, podnosząc sumy opadowe. W poniedziałek rano grzmi m.in w Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, południu Mazowsza.

Burze nad Polską w ciągu minionych 120 minut nad Polską

burze nad Polską
Burze w kraju

Prognoza burzowa ESSL dla Europy i obszarów przyległych na najbliższe 24 godziny

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB, Blitzortung.org, essl.org