Gwałtowne burze w poniedziałek. W tych regionach uderzy załamanie pogody. Wiatr do 90 km/h, gradobicia, ulewy do 40 mm. IMGW wydaje alerty [MAPY]

Gwałtowne burze w poniedziałek wystąpią w Polsce. Sprawdzamy, gdzie jest wysokie ryzyko załamania pogody.

W poniedziałek pogoda w kraju jest kształtowana przez ośrodek wyżowy znad Rosji oraz płytką zatokę niskiego ciśnienia z zachodu Europy. Nad zachodnią część naszego kraju nasuwać ma się front chłodny, Do Polski docierać napływać ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie z południowego wschodu, które przyniesie zmienne zachmurzenie z licznymi rozpogodzeniami oraz przelotne, lokalnie intensywne opady burzowe z gradem i dość silnymi porywami wiatru. Rozwój burz nastąpi szczególnie w regionach zachodnich, północnych, środkowych oraz południowych.

Sytuacja baryczna na 27.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne burze w Polsce
Nacierać ma front chłodny, tuż przed nim rozwinie się dolno-troposferyczna strefa zbieżności wiatru. Silne burze w kraju

Gwałtowne burze minionej doby. Poniedziałek z kontynuacją burzowej aury na zachodzie

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 29 godzin na obszarze Polski przez system detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych wskazuje, że najwięcej burz wystąpiło w pasie dzielnic centralnych, zachodnich i północnych. Początek nowego tygodnia przyniesie kontynuacje dynamicznej i iście letniej oraz burzowej pogody.

Dane z systemu teledetekcji Blitzortung za ostatnie 29 godzin na obszarze Polski i krajów przyległych

burze nad Polską
Gwałtowne burze w kraju minionej doby zanotowane przez detektory

Dziś pierwsze burze zaczną tworzyć się już około południa, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 14 a 19 czasu lokalnego w poniedziałek. Przyjmować mają na ogół formę pojedynczych komórek burzowych, miejscami łącząc się w słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Późnym popołudniem, a nawet w godzinach wieczornych w pasie północno zachodnim może utworzyć się nieco większa burza wielokomórkowa o wysokiej aktywności elektrycznej. Najwięcej burz występować ma po godzinie 14-17 czasu miejscowego w Polsce. Wtedy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie do 30-40 mm. Jednak miejscami na skutek przechodzenia kilku burz powyżej 45-50 mm. Miejscami podtopienia i powodzie błyskawiczne. Z najsilniejszych burz padać może grad o średnicy 2-3 cm, ponadto zdarzą się podmuchy wiatru związane z oddziaływaniem silnych prądów zstępujących do 70-90 km/h.

Prognoza burzowa na 27 maja (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Burze w poniedziałek nad krajem według IMGW-PIB

Gwałtowne burze w poniedziałek nad Polską

Dzisiejsze burze rozwijać mają się głównie na przedfrontowej linii zbieżności wiatru. Związana będzie z nasuwającym się od Niemiec frontem chłodnym. Silna dolno-troposferyczna strefa konwergencji wiatru rozciągać ma się w pasie od woj. zachodniopomorskiego aż po rejon Karkonoszy i to właśnie w tym pasie prognozujemy najsilniejsze zjawiska burzowe. Chwiejność termodynamiczna sięgnie 1000-1500 J/kg. Niewielka różnica ciśnienia będzie powodować słaby przepływ w całym pionowym profilu troposfery. Wysoka wodność atmosfery w okolicach 20-36 mm, prowadzić do występowania podtopień i zalań. Początkowo utworzą się pojedyncze izolowane burze, szybko jednak powinny się klastrować do formy burz wielokomórkowych o stosunkowo niskiej żywotności. Miejscami nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz w formie training storms. W ten sposób, prowadząc do podtopień, zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Burze zaczną zanikać dopiero około godziny 11-12 w nocy z poniedziałku na wtorek.

Burze w poniedziałek okażą się intensywne

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

zjawiska konwekcyjne nad krajem
Burze w kraju według IMGW-PIB w nocy z 27/28 maja 2024 r.

Intensywne burze nad krajem

Poniedziałek przyniesie na ogół pogodną aurę we wschodniej połowie kraju. Jednak na zachodzie i miejscami w centrum zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i gdzieniegdzie silnymi burzami, lokalnie z gradem. Podczas burz prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 35-50 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 24°C do 29°C, miejscami nad morzem i w rejonach podgórskich około 22°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, podczas burz w porywach do 80-90 km/h, przeważnie południowo-wschodni i wschodni.

Zobacz też: Pogoda na poniedziałek 27 maja 2024. Pojawi się upał w Polsce? Uwaga na kolejne burze i nawałnice

Sucha i stabilna pogoda występować ma dziś w pasie dzielnic wschodnich. Tutaj zaznaczy się wpływ wyżu znad Federacji Rosyjskiej, który przyniesie stabilną pogodę i brak warunków do rozwoju burz. Inaczej będzie to wyglądać na zachodzie kraju. Inaczej będzie w pasie zachodnim. Tam zaznaczy się wpływ zatoki znad Europy Zachodniej i nasuwającego się frontu poprzedzonego strefą zbieżności wiatru. Jednak z uwagi na dużą lokalność burz, zalecamy śledzić radary meteo i detektory online.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, Blitzortung.org, IMGW-PIB