Gwałtowne nawałnice w Boże Ciało. Burze spowodują podtopienia i zalania, gradobicia. Nawet 40-60 mm deszczu, zniszczenia wiatrowe oraz dużo wyładowań

W czwartek pogoda w Polsce jest kształtowana przez rozległy obszar obniżonego ciśnienia, który obejmie swym zasięgiem przeważający obszar Europy. Dlatego w ciepłym i wilgotnym powietrzu polarnomorskim w wielu regionach kraju będą formować się struktury opadowo-burzowe na przemian z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Dlatego w burzach opady punktowo będą intensywne, gdzieniegdzie, doprowadzając do lokalnych podtopień oraz zalań i intensywnych opadów gradu.

Prognoza sytuacji synoptycznej na 30.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne burze nad Polską
Silne burze w czwartek nad Polską

Gwałtowne zjawiska konwekcyjne w kraju

Dziś nad krajem będą tworzyć się kolejne burze, głównie o charakterze wewnątrzmasowym w strefie lokalnych stref zbieżności wiatru. Już od godzin około południowych na skutek dziennego nagrzania i wzrostu chwiejności termodynamicznej zaczną tworzyć się pierwsze komórki burzowe. Na początku będą to izolowane komórki, które następnie szybko zaczną łączyć się w słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe.

Gwałtowne nawałnice w formie burz dziś i w kolejnych dniach

Nie można wykluczyć utworzenia się lokalnie kilku gwałtownych. Jednak na ogół krótkotrwałych superkomórek burzowych i słabo zorganizowanych, ale trwających kilka godzin burz wielokomórkowych. Najgroźniejsze burze tworzyć mają się dziś w zachodniej połowie naszego kraju. Wówczas to chwiejność termodynamiczna i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Niewykluczone, że na zachodzie i południowym zachodzie gwałtowne nawałnice utrzymają się również w nocy 30/31 maja 2024 r., czemu na skalę synoptyczną sprzyjać ma rozległe pole obniżonego ciśnienia, jakie przebiegać ma m.in nad naszym krajem. W ten sposób wymuszając pionowe ruchy wstępujące.

Polecamy: Nadciągają ulewy. Nawet 140-150 litrów wody na metr. Woda zaleje drogi, podtopi miasta w Europie

Wysokie sumy opadowe w burzach

Przewiduje się, że w czwartek gwałtowne nawałnice, które utworzą się lokalnie spowodują akumulacje opadów do 40-60 mm/mkw w ciągu 1/2h. Możliwy grad o średnicy 1-3,5 cm z najsilniejszych ośrodków burzowych. Porywy wiatru w burzach mogą dochodzić do 70-90 km/h.

Prognoza burzowa na 30 maja 2024 r. (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze w kraju. Nawałnice nad Polską
Gwałtowne komórki 30 maja 2024 r. według IMGW-PIB

Tak jak w minionych dniach nad Polską od około południa zaczną tworzyć się pierwsze burze, których intensywność będzie rosnąć z biegiem godzin. Rozwój burz nastąpi w strefie zbieżności wiatru oraz w obszarach podgórskich i górskich, gdzie ważną rolę odegra wspomaganie konwekcji za pomocą orografii terenu. Słaby przepływ w całym pionowym profilu troposfery spowoduje, że chmury burzowe będą przemieszczać się powoli. Jednak gwałtowne nawałnice w Boże Ciało miejscami są prawdopodobne, powodując szkody i stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Na zachodzie kraju z uwagi na nieco podwyższone pionowe ścinanie wiatru burze mogą mieć nieco lepszą żywotność oraz powinny być lepiej zorganizowane. Na ogół, przybierając formę burz wielokomórkowych o charakterze liniowym. Z uwagi na lokalność burz, zalecamy śledzić dane radarowe i detektorów wyładowań online.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny wskazuje liczne burze w Europie

Niebezpieczne burze mogą miejscami utrzymać się w nocy 30/31 maja 2024 r.

Niektóre świeże burze tworzyć będą się na przedpolu innych burz. Wynikać ma to z generowania stref odpływu chłodnego powietrza z innych ośrodków konwekcyjnych. W ten sposób, wymuszając w ten sposób rozwój nowych burz w pewnej odległości od starszych ośrodków konwekcyjnych. Na obszarze woj. lubuskiego i woj. zachodniopomorskiego istnieć ma wyraźnie podwyższone zagrożenie silnymi konwekcyjnymi porywami do 70-90 km/h, powodując szkody w drzewostanie i energetyce, a nawet uszkadzając miejscami dachy. Niewykluczone, że niektóre burze utrzymają się nawet do godzin nocnych z czwartku na piątek. Szczególnie na zachodzie, północnym – zachodzie.

Prognozowana konwekcyjna na noc 30/31 maja 2024 r (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Gwałtowne burze mozliwe jeszcze w nocy (IMGW-PIB)

W czwartek burze najmniej prawdopodobne są w woj. lubelskim oraz na południu i wschodzie Mazowsza. Najwięcej będzie ich na zachodzie oraz południu.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org