Nadciągają ulewy. Nawet 140-150 litrów wody na metr. Woda zaleje drogi, podtopi miasta. Koszmarna sytuacja w części Polski

Trochę absurdalną sytuacją jest, że z jednej strony mamy w Europie mnóstwo regionów, którym grozi susza. W tym samym czasie w innych regionach przejdną ulewy zagrażając mieszkańcom powodziami. W dzisiejszej prognozie to deszcz będzie odgrywał główną rolę. Sprawdzimy, gdzie w najbliższym czasie z nieba spadnie mnóstwo wody. Sprawdźmy również gdzie w Polsce panuje obecnie dramatycznie zła sytuacja, jeśli chodzi o opady.

Potężne ulewy w centrum Europy. Czym będą spowodowane ?

W wielu moich ostatnich wpisach przewija się silny wyż ze wschodu Europy. Nie bez powodu, ponieważ w znaczny sposób wpływa on na pogodę w Europie Centralnej oraz w Polsce. Po pierwsze za sprawą tegoż wyżu napływa do nas bardzo ciepłe powietrze z południowego wschodu. Po drugie wyż blokuje przepływ niżów z zachodu na wschód. Dlatego też niże niosące ulewy „grzęzną” w regionie Europy Centralnej.

Niż ugrzęźnie w Europie Centralnej. Burze, ulewy i nawałnice
Ulewy, burze i nawałnice. Niż zablokowany w centrum Europy

Powyżej mapa baryczna na sobotę 1 czerwca. Widzimy, że niż zatrzyma się na granicy Polski i Niemiec. Warto dodać, że w naszym regionie dojdzie do zderzenia dwóch mas powietrza. Gorących mas ze wschodu oraz nieco chłodniejszych mas morskich z północnego zachodu. Zderzenie dwóch mas powietrza przyczyni się również do zwiększenia dynamiki w pogodzie w regionie.

Dwie masy powietrza zderzą się w regionie. Ulewy i burze
Ulewy w Europie. W regionie dojdzie do zderzenia dwóch różnych mas powietrza

Na styku dwóch mas powietrza burze będą miały jeszcze lepsze warunki do rozwoju. Długi weekend zapowiada się więc dość groźnie w pogodzie w regionie.

Ulewy i burze w Europie. Niebezpieczna pogoda

Wiemy już dlaczego niebezpieczne burze i ulewy nadciągają nad nasz region. Teraz sprawdźmy, jakie dokładnie są prognozy opadów na najbliższy czas dla Europy.

Prognoza opadów dla Europy nie pozostawia złudzeń. Czekają nas ulewy i burze

W czwartek niż znajdował będzie się w okolicach Danii. Kolejny ośrodek niskiego ciśnienia, który przyniesie załamanie pogody w wielu regionach Europy Centralnej powstaje dopiero na północy Włoch. Zanim jednak nadejdzie sobota mnóstwo opadów i burz czeka mieszkańców Europy Centralnej i Polski. Związane będzie to ze wspomnianym niżem z centrum nad Danią. Z niżem związany jest front atmosferyczny, który od środy faluje między innymi nad naszym krajem.

Ulewy i burze na południu Niemiec. Duże sumy opadowe do 150 mm wody
Ulewy i burze przyniosą bardzo duże sumy opadowe na południu Niemiec

Widzimy, że od środy do weekendu lokalnie na południu Niemiec spadnie nawet 150 mm wody na metr wadratowych. Na terenach podgórskich krótkotrwałe, lecz bardzo intensywne ulewy przyniosą realne zagrożenie powodzi błyskawicznych. Mnóstwo deszczu spadnie również w Austrii, czy na zachodzie Czech. Sprawdźmy teraz jak dokładnie wyglądają prognozy dla Polski.

Niebezpieczna pogoda w Polsce w najbliższych dniach

Sytuacja baryczna w regionie przełoży się dość mocno na pogodę w Polsce w kolejnych dniach. W zasadzie codziennie czekają nas burze, lokalne ulewy i niebezpieczna pogoda.

Burze w czwartek 30 maja nad Polską
Burze w czwartek 30 maja nad Polską

W czwartek burze możliwe są w niemal całym kraju. Jednak najsilniejsze zjawiska pojawią się w pasie centralnym kraju. Tutaj wydany zostanie pierwszy stopień zagrożenia przed burzami, a dokładniej pisał będzie o tym Arek w dziennej prognozie konwekcyjnej. Grzmieć może do godzin nocnych z czwartku na piątek. W piątek burze powinny być nieco łagodniejsze. Ich największym zagrożeniem będą silne ulewy i grad o średnicy do 2 cm. W weekend nad Polską znajdzie się aktywny niż z południa, który przyniesie załamanie pogody i groźne burze niemal w całym kraju. O szczegółach pisał będę jednak w kolejnych wpisach pogodowych, w kolejnych dniach. Oczywiście życzę Wam udanego, spokojnego i bezpiecznego weekendu.