Gwałtowne ulewy wkroczą do Polski. Spadnie nawet 90-110 litrów deszczu. Burze z gradem spowodują podtopienia budynków i dróg [MAPY]

Gwałtowne ulewy i ryzyko poważnych podtopień, a nawet miejscowych powodzi w czasie wtorkowej doby. W niektórych regionach spadnie w krótkim czasie ponad miesięczna norma opadowa dla czerwca.

Groźna pogoda i silne ulewy oraz burze

We wtorek Polska ma znajdować się środowisku układu niskiego ciśnienia znad południowo-wschodniej części Europy. Docierać będzie strumień wilgotnych i ciepłych, niestabilnych mas powietrza o charakterze polarno-morskim, przynosić będzie zmienne zachmurzenie z rozpogodzeniami w centrum i na północnym-zachodzie. Większe zachmurzenie spodziewane jest na Pomorzu oraz w południowo-wschodniej, południowej, wschodniej części kraju, gdzie będą występować również opady deszczu o różnej intensywności wraz z intensywnymi zjawiskami burzowymi. Spodziewane są podtopienia, zalania, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne.

Jutro prognozowane są intensywne opady atmosferyczne, głównie pochodzenia burzowego. Gwałtowne ulewy spowodują podtopienia, zalania, a nawet miejscowe powodzie o charakterze błyskawicznym. Słaby przepływ w całym pionowym profilu troposfery nie będzie sprzyjać dobrze zorganizowanej konwekcji. Dominować mają słabo zorganizowane burze w formie klastrów wielokomórkowych. Wiele z burz może mieć charakter stacjonarny, miejscami przybierając formę training storms. Na zachodzie, północnym zachodzie utrzyma się wyż, natomiast na wschodzie, południowym wschodzie, południu aurę będzie kształtował niż z centrum w rejonie Bałkanów i Morza Czarnego. Wysokość opadów dochodzić będzie przekraczać 30-60 mm, a miejscami na skutek wielogodzinnych wielkoskalowych i konwekcyjnych przekroczy 80-110 mm.

Sytuacja baryczna na 4.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne burze i ulewy w kraju
Gwałtowne ulewy i silne burze we wtorek

Intensywne zjawiska konwekcyjne spowodują silne ulewy i powodzie błyskawiczne oraz podtopienia

Powodzie błyskawiczne i rozległe zalania dotknąć mogą zwłaszcza obszary podgórskie, silnie zurbanizowane oraz tzw. większe aglomeracje miejskie. Strefa opadów głównie o pochodzeniu konwekcyjnym powinny przemieszczać się, rozbudowywać z niewielką prędkością od południowego zachodu na północny wschód. Dodatkowo zdarzą się opady gradu o średnicy 1-3 cm i silny wiatr do 70 km/h z najsilniejszych ośrodków burzowych. Pierwsze silne i wydajne opadowo burze zaczną tworzyć się już od godzin rannych. Najsilniejsze podmuchy wiatru burze wygenerują w woj. lubelskim oraz podkarpackim. Szczyt aktywności burzowej przypadnie pomiędzy 13 a 18 czasu urzędowego we wtorek.

Prognozowany obszar wyładowań atmosferycznych i burz w okresie od 4.06.2024 r. 06 UTC do 5.06.2024 r. 06 UTC według ESSL

silne burze i ulewy w kraju
Silne ulewy i gwałtowne burze w kraju

Szacuje się od wtorku do środy najwięcej deszczu napada w woj. małopolskim, gdzie może spaść miejscami ponad 50-110 mm. Opady rozpoczęły się w poniedziałek w drugiej połowie dnia na południu. Gwałtowne ulewy wystąpią także w zachodniej części Podkarpacia oraz na Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej. Silne ulewy prognozowane są także w rejonie południowej części woj. śląskiego. Największe sumy opadowe wystąpią w zasięgu komórek burzowych, które przybierać będą formę training storms, czyli tzw. kolejek konwekcyjnych.

Prognozowany zasięg i wysokość opadów na 4 czerwca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne burze nad Polską i ulewy
Silne burze nad Polską i ulewy

Prognoza burzowa (IMGW-PIB) na 4 czerwca 2024 dla Polski

silne burze i gwałtowne ulewy
Silne burze 4 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB)

Niebezpieczna pogoda w najbliższych kilkunastu godzinach

Groźna pogoda jest też prognozowana na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie opady burzowe mogą przekroczyć 50-100 mm według modeli o gęstej siatce. Intensywne ulewy mogą również wystąpić w południowej części woj. mazowieckiego. Z uwagi na charakter konwekcyjny charakter opadów, występują znaczne rozbieżności pomiędzy modelami z różnych ośrodków meteorologicznych. Opady zaczną wkraczać do Polski już w nocy z poniedziałku na wtorek i zaczną się intensyfikować wyraźnie w drugiej połowy nocy i nad ranem we wtorek, niosąc miejscami wyładowania atmosferyczne i powodzie błyskawiczne. Jutro w ciągu dnia tworzyć będą się następne chmury burzowe typu cumulonimbus. Strefa opadów przesuwać ma się z niewielką prędkością od południowego zachodu na północny wschód. Z uwagi na dynamiczną sytuację, zalecamy śledzić dane radarowe online.

Silne ulewy spowodują podtopienia i powodzie błyskawiczne

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Ochłodzenie do 16-20 stopni, potem ocieplenie i silne burze

Prognoza burzowa na noc z 4/5 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze w kraju
Silne burze nad Polską zaczną zanikać późnym popołudniem i wieczorem, jednak początkowo w nocy możliwe burze (IMGW-PIB)

Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów w okresie od 3.06.2024 r. do 5.06.2024 r. według modelu ICON dla Polski

podtopienia i powodzie błyskawiczne w kraju
Silne burze i ulewy w kraju. Najwięcej deszczu może spaść na południu i południowym wschodzie

Prognozowana wysokość i zasięg opadów do 5 czerwca 2024 r. według modelu SWISS-HD

groźne sytuacja i burze
Groźne prognozy numeryczne dla południowej części kraju

Wyliczana wysokość i zasięg opadów do 5 czerwca 2024 r. według modelu ICON dla Polski

spore sumy opadowe prognozowane przez modele
Gwałtowne ulewy zwlaszcza na południu i możliwe poważne podtopienia, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne

Źródło: dwd.de, essl.org, IMGW-PIB, wxcharts.com, meteologix.com