Gwałtowne załamanie pogody wkroczy do Polski. Będą silne ulewy, burze i porywisty wiatr. Temperatury runą w dół o ponad 10 stopni

Gwałtowne pogorszenie pogody w prognozach. Prognozowane są silne ulewy, burze i porywisty wiatr w Polsce. Długi weekend majowy zaskoczy w pogodzie.

Temperatura powietrza zanotowana o godzinie 12:00 UTC, czyli 14:00 czasu lokalnego w Polsce, 30 kwietnia 2024 r. na obszarze Europy i obszarów przyległych

wysoka temperatura w kraju, lecz na horyzoncie zmiana aury
Dzień gorący w Polsce. W naszej części Europy cieplej niż w Hiszpanii. Gwałtowne załamanie pogody w kraju

Gwałtowne załamanie pogody w Polsce w pierwszych dniach maja 2024 r.

Stabilna pogoda nie powinna utrzymać się do końca długiego weekendu majowego. Spodziewane są burze, ulewy i silny wiatr, lecz nie od razu w całym kraju. Ciepła, a miejscami gorące pogoda z dużą ilością Słońca powinna utrzymać się przynajmniej do 1 maja 2024 r. Do tego czasu wyż zapewni nam dużo Słońca i wysoką temperaturę powietrza oraz coraz większe parowanie wody z gleby. Wzrastać ma wyraźnie zagrożenie pożarowe w lasach. Już w okolicach 2 maja 2024 r. zacznie pojawiać się więcej chmur, ale opadów nie przewidujemy na przeważającym obszarze Polski. Dopiero pod koniec majówki, a więc 3 maja 2024 r. wzrośnie ryzyko opadów i lokalnych burz. Początkowo burze możliwe są zwłaszcza na zachodzie, południowym zachodzie naszego kraju. Na termometrach w tym okresie zobaczymy przeważnie 22-25°C.

Zobacz też: Niszcząca wichura blisko Europy.

Prognozowana temperatura powietrza na 1 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

stabilna pogoda w majówkę tylko początkowo
Ciepła i przyjemna majówka, zwłaszcza jej początek, gdy znajdować mamy się pod wpływem wyżu. Widać jednak gwaltowne załamanie pogody na horyzoncie

Natomiast w piątek, 3 maja 2024 r. prognozowane są ulewy i lokalne burze. Oprócz dzielnic zachodnich miejscami zagrzmi także w pasie województw południowych. Załamanie pogody będzie więc postępować. Pogoda będzie parna i duszna, a w warunkach wysokiej wilgotności powietrza tworzyć będą się burze już od godzin około południowych. W reszcie kraju nie prognozujemy występowania opadów i zjawisk burzowych.

Prognozowana temperatura powietrza na 2 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zmiana pogody w kraju
Dynamiczna pogoda dopiero na koniec długiego weekendu majowego. Na upał się nie zanosi

Burze i ulewy na koniec majówki, lecz nie we wszystkich regionach jednocześnie

Wygląda na to, że koniec długiego weekendu majowego minie z opadami konwekcyjnymi i lokalnymi burzami, które wystąpić mogą na przeważającym obszarze Polski. Najwięcej opadów i burz spodziewamy się na zachodzie oraz gdzieniegdzie południu. Burze możliwe są także w pasie dzielnic centralnych i wschodnich, niosąc grad i silny wiatr. Najchłodniej będzie na północy oraz w rejonach podgórskich. Temperatury powinny spaść w niedzielę. Wcześniej na ogół zobaczymy na termometrach od 19°C do 25°C.

Gwałtowne załamanie pogody pod koniec majówki. Będą burze z gradem w wielu regionach

Prognoza temperatury powietrza na 3 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

ciepła i dynamiczna pogoda w Polsce Gwałtowne załamanie pogody na majówce
Ciepło, lecz burzowo 3 maja 2024 r. w Polsce. Gwałtowne załamanie pogody w kraju

Silne ochłodzenie czeka nas akurat po majówce. Wówczas na termometrach zobaczymy od 10°C do 20°C. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie oraz nad morzem i w rejonach górskich.

Prognozowana temperatura powietrza wstępnie na 6 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowne załamanie pogody w kraju
Gwałtowne załamanie pogody będzie się nasilać po majówce. Temperatury zauważalnie spadną w całym kraju

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteociel.fr