Niszcząca wichura blisko Europy. Wiatr ponad 130-140 km/h. Czy zagrozi Polsce?

Dawno nie pisałem nic o wietrze. To, dlatego że sytuacja baryczna w rejonie Europu nie faworyzowała wzrostu różnicy ciśnienia na małym obszarze. W tym temacie nie zmieni się wiele, choć wichura pojawi się dość blisko Europy. We wpisie prześledzimy prognozy pogody dla kontynentu. Sprawdzimy również, czy więcej dynamiki czeka nas w pogodzie dla Polski w najbliższych dniach.

Wichura blisko Europy. Czym będzie spowodowana?

Oczywiście, by w regionie pojawiła się silniejsza regionie potrzebny jest silniejszy niż. Sprawdźmy, czy w najbliższym czasie są na takowy szanse.

Głęboki niż w prognozach. Kiedy pojawi się wichura
Wichura blisko Europy. Czy w regionie widać głęboki niż?

Widzimy, że w regionie zapanowała dość specyficzna sytuacja synoptyczna. Na wschodzie i północy Europy rozwijają się i utrzymują wyże baryczne, które skutecznie blokują docieranie niżów do centralnej i wschodniej Europy. Jednak co z zachodem kontynentu? Tutaj niże docierają, jednak na chwilę obecną nie są tak głęboki, by powstała z tego jakakolwiek silniejsza wichura. W pierwszym tygodniu maja widać jednak bardziej głęboki niż, który dotrze w region. Sprawdzimy, czy w związku z tym Europa Zachodnia otrzyma wraz z nadejściem nowego miesiąca znaczny wzrost dynamiki w pogodzie.

Wichura blisko Europy. Gdzie i kiedy powieje najmocniej?

Powyższa mapa baryczna pochodziła z dnia 3 maja, ponieważ do takich map najdalej mam obecnie dostęp. Jednak dynamiczną sytuację synoptyczną potwierdzają również prognozy wiatru. Poniżej mapa na 7 maja.

Wichura zbliży się do Europy za sprawą aktywnego niżu
Głęboki niż. Do Europy zbliży się wichura

Widzimy, że w okolice Islandii dotrze ośrodek głębokiego ciśnienia. W jego centrum ciśnienie spadnie nawet w okolic 970 hPa. To w połączeniu z dość wysokimi wartościami na kontynencie doprowadzi do znacznego wzrostu gradientu ciśnienia na dość małym obszarze Jak wiemy, tam gdzie duży gradient baryczny, tam silny wiatr. I tym razem w rejonie pojawi się wichura. Sprawdźmy zatem, jak będzie silna i gdzie jeszcze spodziewać się silnego wiatru wraz z nadejściem nowego miesiąca.

Wichura blisko Europy. Sprawdź gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej

Na powyższej animacji widzimy przede wszystkim, że silna wichura nie zagrozi Europie. Nie oznacza to jednak, że na naszym kontynencie nie będzie wiało wcale. Silniejszy wiatr w okolicach do około 60-70 km/h pojawiał będzie się zarówno na zachodzie, jak i w centrum Europy. Mnie jednak na powyższej animacji, z punktu groźniejszych zjawisk pogodowych szczególnie interesuje to, co działo będzie się na północnym zachodzie kontynentu.

Początek maja to silna wichura między innymi na Islandii
Bardzo silny wiatr uderzy w Islandię w okolicach 7 maja

Jak widzimy, bardzo silnego wiatru spodziewać należy się przede wszystkim w rejonie Islandii, czy Wysp Owczych. Wichura osiągała będzie tu prędkość nawet 130-140 km/h. To jest już wiatr o niszczącej sile, choć akurat mieszkańcy okoli Islandii są do takich wartości przyzwyczajeni. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Sprawdź co przyniosą nam prognozy na najbliższe dni

Czy silny wiatr dotrze do Polski? Prognoza pogody na najbliższe dni

Sprawdziliśmy już, że najsilniejsza wichura dotrze w okolice Islandii, czy Wysp Owczych i tak naprawdę nie zagrozi Europie Kontynentalnej. Zobaczmy teraz, czy w najbliższym czasie silniejszy wiatr pojawi się w Polsce. Mocniej powieje we wtorek 30 kwietnia w kraju. Na zachodzie siła wiatru osiągać może 70-80 km/h, przy czym te górne wartości mogą zostać nawet przekroczone w górach Górnego Śląska. Jeszcze mocniej powieje w środę, przy czym strefa silniejszego wiatru obejmie również centrum kraju. Na nizinach wiatr wiał będzie w środę z prędkością do 60 km/h. Nie będzie to zatem żadna silna wichura.

Podobnie wiało będzie w czwartek 2 maja, przy czym w górach i na południowym zachodzie siła wiatru sięgać może 70 km/h. Przeglądając prognozy wiatru na kolejne dni widzimy, że nie czeka nas zbyt dynamiczna pogoda. Owszem, w okolicach 3-5 maja na południu kraju mogą pojawiać się burze. Podczas ich przechodzenia wiatr może być nieco silniejszy. Jednak całościowo, jako region pozostaniemy pod wpływem wyżu. Pogoda będzie w najbliższym czsie raczej stabilna.