Pogoda na 5 dni. Świetna prognoza pogody na ten tydzień i Majówkę

Mamy poniedziałek 29 kwietnia, dlatego tradycyjnie zapraszam Was na wpis z prognozą pogody na nadchodzący tydzień. Sprawdzimy co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Wpis będzie pozytywny, ponieważ aura nie przyniesie nam żadnych złych niespodzianek. Mam przynajmniej taką nadzieję, po wstępnym przejrzeniu map pogodowych na najbliższe dni. Sprawdźmy szczegóły.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od sytuacji synoptycznej ponieważ ta w dużej mierze kształtowała będzie to co działo będzie się w pogodzie w najbliższym czasie. Spójrzmy na mapę synoptyczną na początek tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Mapy synoptyczne
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Widzimy, że na wschód od Polski ukształtował się całkiem silny wyż. Ciśnienie w centrum wyżu sięga 1030 hPa i spokojnie nazywać możemy go antycyklonem. To dlatego, że wyż skutecznie blokuje w naszym regionie dalszą wędrówkę niżów i frontów atmosferycznych z zachodu na wschód. Widać to dobrze na mapach prognoz opadów dla Europy. Niże niosąc opady docierają w okolice Europy Centralnej, po czym strefy opadów, spychane przez opisywany niż zmieniają kierunek na północny omijając Polskę. Zobaczmy jeszcze jak wyglądało będzie to pod koniec rozpoczynającego się tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Wyż odsunie się na północ Europy
Pogoda na 5 dni. Wyż odsunie się na północ

Pod koniec tygodnia dojdzie do zmian w sytuacji synoptycznej. Wyż, który przez większość tygodnia zapewniał będzie dobrą pogodę przesunie się ze wschodu na północ Europy. Będzie miało to spore znaczenie dla Europy Centralnej, ponieważ niże z opadami deszczu docierać będą już także nad Niemcy, Czechy, czy Węgry. Opady pojawią się również w części Polski. Sprawdźmy teraz ten skrawek pogody.

Pogoda na 5 dni. Mało opadów, jednak pojawią się burze

Znamy już sytuację synoptyczną dla Europy na najbliższy czas. Teraz czas sprawdzić jak faktycznie przełoży się to na konkretne parametry pogody. W tej części wpisu zajmiemy się zachmurzeniem (jego brakiem) oraz opadami.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów dla Polski

Obiecywałem Wam, że to będzie wpis z pozytywną prognozą pogody i w tej części zaczynam się z obietnicy wywiązywać. Przeglądają powyższą animację prognoz opadów i zachmurzenia widzimy, że rozpoczynający się tydzień upłynie nam raczej w słonecznej i bezchmurnej aurze. Przez większość tygodnia wyż zapewniał będzie nam mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Dopiero pod koniec tygodnia, w skutek odsunięcia się wyżu na północ, na południu naszego kraju mogą pojawiać się burze. Zjawiska konwekcyjne są pewne u naszych południowych sąsiadów. Do nas, do Polski burze docierać mogą z południa właśnie z Czech, czy południowych Niemiec.

Burze pojawią się w Polsce na koniec obecnego tygodnia
Burze na południu na koniec tygodnia

Powyżej prognoza opadów na piątek 3 maja. Widzimy, że pogoda na 5 dni przyniesie jakiekolwiek szanse na opady dopiero na koniec tygodnia. Do tego, burze w samej Polsce wcale nie są takie pewne. Na pozostałym obszarze Polski w rozpoczynającym się tygodniu, praktycznie bez opadów. Przeczytaj również: Czy upał uderzy również w Polsce?

Ciepły tydzień na przełomie kwietnia i maja

Wiemy już, że pogoda na 5 dni przynosi nam same pozytywy, jeśli chodzi o brak zachmurzenia i mało opadów. Aby wprawić Was w dobry nastrój w nadchodzącym tygodniu, spójrzmy jeszcze na prognozy temperatury.

Świetne prognozy temperatury na nadchodzący tydzień
Prognoza temperatury na ponidziałek 29 kwietnia

Już w poniedziałek termometry w wielu regionach Polski wskażą 24-25 stopni Celsjusza. Przed nami piękny, słoneczny i ciepły dzień. W kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia wartości temperatury nie ulegną wielkim zmianom. Nie wygląda, by pogoda na 5 dni przyniosła nam upał, jednak temperatury na poziomie 27-28 stopni Celsjusz są jak najbardziej prawdopodobne. Tak ciepło może być na zachodzie kraju na przykład we wtorek. W drugiej części tygodnia oraz w przyszły weekend czekają nas spadki temperatury. Jednak nie mamy się czego obawiać. Ochłodzenie nie będzie silne. W przyszłym weekend na zachodzie kraju nadal w okolicach 22-23 stopni. Nieco chłodniej na wschodzie, jednak i tutaj wartości temperatury będą przyjemne, wiosenne. Miłego tygodnia !