Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Huragan Lee osiągnął 5 kategorię na Atlantyku. Wiatr w porywach przekracza 300 km/hHuragan Lee stał się w szybkim czasie najsilniejszym w tym sezonie huraganów na Atlantyku. Wiatr w porywach przekracza 300 km/h. 10 września przypada kulminacyjna faza aktywności huraganów na tym rozległym akwenie.

Najsilniejszy huragan w tym sezonie

Huragan Lee stał się już huraganem 5. kategorii w skali Saffira-Simpsona. Przemieszczający się nad Oceanem Atlantyckim cyklon tropikalny Lee w ciągu minionych 30 godzin gwałtownie się zintensyfikował – prędkość wiatru ciągłego wzrosła aż o 145 km/h, zatem 2-3 razy szybciej, niż wskazano w definicji tzw. gwałtownej intensyfikacji (50 km/h w ciągu 24 godzin)!

Lee generuje obecnie wiatr ciągły o prędkości 260 km/h i porywy dochodzące do 315 km/h. Ciśnienie w oku wynosi 928 hPa. Amerykańska agencja National Hurricane Center prognozuje, że w szczycie intensywności Lee będzie generował wiatr ciągły o prędkości 285 km/h i porywy dochodzące do 350 km/h.

Prognoza trajektorii huraganu Lee na Atlantyku według NWS na kolejne dni

Huragan Lee na Atlantyku

Najważniejsza rzecz – Lee nie zagraża na ten moment bezpośrednio żadnemu lądowi, ale w perspektywie kilku kolejnych dni sytuacja może się zmienić, o czym pomówimy w dalszej części wpisu.

Groźny huragan nad wodami Atlantyku

W piątek rano huragan Lee gwałtownie rozrósł się do potwornego huraganu kategorii 5, który szaleje nad Atlantykiem. Pozostanie potężnym i niebezpiecznym huraganem, obracając się na północ od Karaibów w najbliższy weekend, a następnie skręcając na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych w przyszłym tygodniu. Meteorolodzy AccuWeather ostrzegają, że zagrożenie bezpośrednim uderzeniem w Nową Anglię rośnie, a znaczna część wschodniego wybrzeża doświadczy silnych fal morskich i niebezpiecznych fal.

Orientacyjna prognoza trajektorii huraganu LEE na Atlantyku

Lee, który został nazwany na środkowym Atlantyku we wtorek, znajdował się około 565 mil na wschód od Wysp Zawietrznych na wschodnich Karaibach w piątek w południe. O godzinie 11:00 EST był to huragan kategorii 4 z maksymalnym utrzymującym się wiatrem o prędkości 155 mil na godzinę.

Ze względu na jego ogromne nasilenie od czwartku do piątku rano, Lee posiada tytuł najsilniejszego huraganu, który miał się pojawić na Atlantyku w sezonie 2023.

Lee staje się potężnym huraganem


Huragan Lee przeszedł gwałtowną intensyfikację. Osiągnął najwyższą siłę kategorii 5 w skali wiatru huraganowego Saffira-Simpsona i osiągając wiatr o prędkości 165 mil na godzinę w piątek rano. Zaledwie 24 godziny wcześniej był to huragan kategorii 1 o sile 80 mil na godzinę. Gwałtowna intensyfikacja ma miejsce. Wtedy, gdy trwałe wiatry układu tropikalnego wzrastają o 35 mil na godzinę lub więcej w ciągu 24 godzin. Lee ponad dwukrotnie przekroczył kryteria potrzebne do szybkiej intensyfikacji, co jest niezwykle rzadkie.

Prognoza ciśnienia i trajektorii huraganu LEE według modelu GEFS

huragan na Atlantyku
Huragan nad wodami Atlantyku. Najsilniejszy w tym roku

Niebezpieczny huragan Lee

W rzeczywistości tylko sześć innych huraganów atlantyckich wzmocniło się o 80 mil na godzinę lub więcej w ciągu 24 godzin. Według Philipa Klotzbacha, meteorologa z Colorado State University, inne huragany, które nasiliły się w podobnie zdumiewającym tempie, to Eta w 2020 r., Maria w 2017 r., Matthew w 2016 r., Ike w 2008 r., Felix w 2007 r. i Wilma w 2005 r. – zauważają specjaliści z Accuweather.com.

Wygląda na to, że Lee będzie długotrwałym huraganem z niewielkimi wahaniami natężenia zjawisk towarzyszących i prędkości wiatru. Huragan Lee przebył już ponad 1000 mil od swoich narodzin nad zachodnio-środkowym Atlantykiem na początku tego tygodnia. Prawdopodobnie podwoi ten dystans do początku przyszłego tygodnia.

Huragan obierze zakrzywioną ścieżkę wokół dużego obszaru wysokiego ciśnienia znajdującego się nad środkowym Atlantykiem. Poprowadzi to potężny huragan na północ od północnych wysp Karaibów w rozpoczynający się weekend. Następnie na północny wschód od Bahamów, na zachód od Bermudów. Potem przesunie się na wschód od południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie przyszłego tygodnia.

Zobacz też: Załamanie pogody wkroczy do Polski. Znamy termin

„Zmiany w strukturze oka Lee spowodują pewne wahania siły huraganu w ten weekend” – powiedział Bernie Rayno, główny meteorolog AccuWeather. „Jednak nie jest prawdopodobne, aby spadł poniżej intensywności dużego huraganu [kategorii 3 lub wyższej] i może być cały weekend z intensywnością kategorii 4 lub wyższą”.

Rayno zwrócił uwagę, że Lee był tak intensywny. Tworzył on wilgotne środowisko – czynnik, który może pomóc potężnym huraganom utrzymać siłę. Ważną rolę odgrywa także wysoka temperatura powierzchni Atlantyku.

Prognozowany wpływ Lee na USA


Od połowy tygodnia, dokładny tor Lee określi zakres bezpośredniego i pośredniego wpływu na wschodnie Stany Zjednoczone i Atlantyk w Kanadzie.

„Począwszy od niedzieli, morza i fale osiągną niebezpieczny poziom wzdłuż środkowego i północnego wybrzeża Florydy i rozszerzą się na północ przez wybrzeża środkowego Atlantyku i Nowej Anglii w przyszłym tygodniu” – powiedział starszy meteorolog AccuWeather Joe Lundberg.

Wzrastające fale doprowadzą do częstych i silnych prądów rozrywających, uderzających fal, erozji plaż, a nawet powodzi przybrzeżnych w czasie przypływu.

Jednak od piątku ryzyko bezpośredniego uderzenia wzrastało dalej na północ. Szczególnie wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej, od Nowej Anglii po kanadyjskie prowincje morskie i dużą kanadyjską wyspę Nowa Fundlandia.

Progności AccuWeather bacznie obserwują przyszły tor huraganu Lee. Wygląda na to, ze zbliży się do Ameryki Północnej pod koniec przyszłego tygodnia i w następny weekend. W tym momencie prognostycy uważają, że Lee albo ulokuje się gdzieś między Nową Anglią a Kanadą Atlantycką. Może też pozostanie na morzu, przemieszczając się na wschód od Nowej Fundlandii.

Dużą rolę odegra prąd strumieniowy

W miarę zbliżania się Lee, zachowanie prądu strumieniowego określi zakres bezpośrednich skutków jego przejścia w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Jeśli prąd strumieniowy przesunie się na wschód wzdłuż wybrzeża Atlantyku w szybkim tempie. Powinno to pomóc chronić środkowy Atlantyk przed bezpośrednim deszczem i silnym wiatrem ze strony Lee. W takim scenariuszu Bermudy mogą odczuć bardziej bezpośrednie skutki.

Jeśli jednak prąd strumieniowy będzie silniejszy, opadnie na południe i zatrzyma się, gdy Lee będzie się zbliżać. Potężna huragan może zostać przyciągnięty w pobliże Stanów Zjednoczonych przez wiatry sterujące w połowie i pod koniec przyszłego tygodnia.

W tym drugim scenariuszu istnieje ryzyko lądowania w Nowej Anglii z rozległym zagrożeniem dla życia i mienia.

„Obszar w Stanach Zjednoczonych, na który naprawdę należy zwrócić uwagę. Obejmuje to głównie lokalizacje od górnej części środkowego wybrzeża Atlantyku do Nowej Anglii” – powiedział Rayno. Wspomniał również, że części Kanady Atlantyckiej najprawdopodobniej również zostaną bezpośrednio dotknięte przez Lee pod koniec przyszłego tygodnia.

Nawet tor, na którym centrum Lee pozostaje na morzu. Niewykluczone, że może spowodować ulewne deszcze i silne wiatry w części Nowej Anglii w następny weekend. Bliskość Lee do wybrzeża zadecyduje o tym, jak poważne będą warunki pod względem szkód spowodowanych. Głównie przez fale sztormowe, silne wiatry i ulewne deszcze.

Niebezpieczna sytuacja pogodowa

„To, co zwykle dzieje się, gdy huragany przemieszczają się na północne szerokości geograficzne we wrześniu i październiku, to fakt, że pola deszczu i wiatru mają tendencję do rozszerzania się, gdy górne wiatry burzy maleją” – powiedział Dan DePodwin, dyrektor ds. prognoz AccuWeather. W ten sposób centrum burzy przechodzące kilkaset mil na wschód może nadal przynosić ulewne deszcze. Występują też silne wiatry w niektórych częściach północnego wschodu, w zależności od wzorca pogodowego.

Prognozy wzywają żeglugę morską, rybołówstwo i rejsy wycieczkowe do uważnego monitorowania trasy huraganu Lee, który będzie generował ogromne fale morskie. Głębokie fale morskie mogą sięgać od 20 do 40 stóp w pobliżu potężnego sztormu. Prawdopodobnie pozostanie on huraganem przez dłuższy czas na wodach północnego Atlantyku.

AccuWeather jako pierwszy zainicjował mapy trajektorii dla Lee. Jeszcze zanim stał się on nazwanym systemem tropikalny. Jako pierwsi przewidzieli, że stanie się huraganem kategorii 5, około 24 godziny przed National Hurricane Center.


Gdzie indziej na Atlantyku, Tropikalna Depresja Czternaście uformowała się w pobliżu grupy wysp u zachodniego wybrzeża Afryki zwanych Wyspami Zielonego Przylądka w czwartek w południe. Jednak kilka godzin później została podniesiona kategoria do Tropikalnej Burzy Margot.

Margot może przeistoczyć się w huragan w kolejnych dniach, ale nie powinien stanowić zagrożenia dla lądu

tropikalna burza, ale możliwy huragan
Tropikalna burza o imieniu Margot na Atlantyku

Margot prawdopodobnie przekształci się w huragan przed początkiem przyszłego tygodnia. Gdy system ten oddali się od Wysp Zielonego Przylądka, prawdopodobnie nie będzie stanowił zagrożenia dla lądu w najbliższej przyszłości.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz