Załamanie pogody zmieni sytuacje pogodową w kraju. Front chłodny wkroczy od zachodu w okolicach 13 września 2023 r.
Zmiana pogody w Polsce będzie drastyczna
Koniec ubiegłego tygodnia zaczął przynosić stabilizacje warunków pogodowych w naszej części Europy, gdyż zaczęliśmy dostawać się w zasięg klina wyżowego znad Europy Zachodniej. Potem mobilny wyż przesunął się nad Polską i skierował w stronę Rumunii oraz Morza Czarnego, kolejny wędrowny antycyklon dotarł w minionych dniach, stabilizując przebieg pogody w kraju. Noce i poranki są jednak w wielu regionach chłodne, dodatkowo gdzieniegdzie formują się mgły radiacyjne po zachodzie słońca, które przypominają nam coraz bardziej, że wkraczamy w okres jesienny. Rozpraszają się one jednak krótko po wschodzie słońca.
Z prognoz numerycznych wynika, że jeszcze przed 15 września 2023 r. do naszej części Starego Kontynentu dotrze aktywniejszy front chłodny, który sprowadzi więcej chmur i opadów atmosferycznych, zmieniając stabilne warunki pogodowe, które utrzymywać będą się przeszło tydzień. Dojdzie do istotnej przebudowy pola barycznego nad Europą i przyległościami, dlatego też druga połowa mijającego miesiąca może przynieść więcej dni z opadami i niższymi temperaturami.
Wstępne prognozy sugerują, że chmury frontowe zaczną nasuwać się już w nocy z 12/13 września 2023, a w środę frontowe chmury i opady będą kontynuować swoją wędrówkę na wschód. Niewykluczone, że pojawią się również burze, szczególnie aktywne na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, w strefie przedfrontowej linii zbieżności wiatru.
Wiele dni ze stabilną pogodą, ale idą zmiany i blokada wyżowa osłabnie
Wskazywaliśmy już na początku września 2023, że na ponad tydzień w Polsce zapanują stabilne warunki pogodowe, które zawdzięczamy obecnemu w środkowej i górnej troposferze układowi Omega. Centra wyżowe w polu przyziemnym mają swój odpowiednik w środkowej i górnej troposferze, gdzie występuje układ w kształcie greckiej litery Ω, blokując docieranie niżów i frontów do sporego obszaru Europy. W minionych dniach silne powodzie nawiedziły kraje położone w południowej części Starego Kontynentu. Miało to związek ze stacjonowaniem odciętego niżu zablokowanego przez rozległy wyż.
Prognoza geopotencjału na 9.08.2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Zmiana pogody przed nami
Drug weekend września przyniesie na ogół stabilne warunki pogodowe. Podobnie jak w minionych dniach, nie przewiduje się opadów atmosferycznych. Aura sprzyjać ma wypoczynkowi na świeżym powietrzu, jak i też wędrówkom po górach. Należy wspomnieć, że wartości na termometrach będą typowe do określenia ich jako dni gorące. Zatem termometry w klatkach pokażą w przedziale od 25°C do 29°C, punktowo w zachodniej części kraju do około 30°C/31°C. Załamanie pogody, które prawdopodobnie okaże się chwilowe zaznaczy się w Polsce około 13 września 2023 r. i po dłuższej przerwie, pojawią się opady atmosferyczne.
Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 8.09.2023 r. do 17.09.2023 r. według modelu GFS dla Polski
Wyliczana wstępnie temperatura maksymalna w okresie od 8.09.2023 r. do 17.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski
Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna w okresie od 8.09.2023 r. do 17.09.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski
Długi okres ze spokojną pogodą. Załamanie pogody już w środę
Stabilne warunki pogodowe utrzymujące się przez dłuższy czas nie są częste w Polsce. Z prognoz wynika, że na przeważającym obszarze popada w okresie od 13-14 września 2023 (+/-1 dzień), gdy to z zachodu na wschód przejdzie front z opadami i lokalnymi burzami.
Prognozowany wstępnie zasięg i wysokość opadów według modelu ECMWF do 15 września 2023 r. dla Polski
Załamanie pogody, które przerwie pogodową sielankę będzie związane z ośrodkiem niżowym o rodowodzie atlantyckim, który znajdzie się nad Skandynawią. Prognozowane są opady deszczu, wzrost prędkości wiatru, jak i też lokalne burze, gdzieniegdzie z gradem i silnymi podmuchami wiatru. W kolejnych dniach więcej będziemy wiedzieć o skali zbliżającego się pogorszenia pogody, jakie nasunie się od zachodu.
Zobacz też: Niesamowita pogoda we wrześniu
Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 8.09.2023 r. do 17.09.2023 r. Według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Załamanie pogody będzie krótkie, ale odczuwalne
Do 12 września 2023 r. czekają nas przeważnie stabilne warunki pogodowe w naszej części Europy. Od najbliższej środy deszcz spadnie w wielu regionach, dodatkowo niebo przetną błyskawice. Po przejściu frontu napłynie zauważalnie chłodniejsze powietrze polarne. Warunki pogodowe w drugiej połowie miesiąca staną się bardziej dynamiczne, co wynikać ma z częstszego nasuwania się zatok niżowych i frontów atmosferycznych, które będą przedzielane okresowo klinami wysokiego ciśnienia. Dni ze stabilną pogodą ma być zauważalnie mniej, lecz będą się zdarzać.
Prognozowany orientacyjnie zasięg i wysokość opadów na okres od 8.09.2023 r. do 17.09.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski
Reasumując, przed nami jeszcze kilka dni, gdy to warunki pogodowe okażą się stabilne w całej Polsce. Warto więc wykorzystać ten okres w pogodzie na wypoczynek i porządki w ogrodach oraz na polach. W drugiej połowie miesiąca częstsze staną się opady i nie zabraknie okresów z pochmurną pogodą, ale temperatura generalnie ma być powyżej normy. Pierwsza połowa września 2023 r. zgodnie z naszymi przewidywaniami zapisze się jako bardzo ciepła, gdy to średnia obszarowa anomalia temperatura może przekroczyć 3.5°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.
Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów atmosferycznych na okres od 8.09.2023 r. do 18.09.2023 r. Według modelu ECMWF dla Poznania
Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów na okres od 8.09.2023 r. do 18.09.2023 r. Według modelu ECMWF dla Warszawy
Fanipogody.pl