Upał ponad 40 stopni i mróz -20 podczas jednej doby. Niesamowita pogoda we wrześniu

W kraju i regionie cieszymy się świetną i stabilną aurą. Pogoda we wrześniu na ten moment jest bardzo pozytywna. Jednak są na Świecie regiony, gdzie podczas jednej doby notuje się 60 stopni różnicy temperatury. Na jednej mapie z prognozą temperatury w dzień widać upał ponad 40 stopni, by nocami mróz wynosił nawet poniżej -20 stopni Celsjusza.

Upał na południu, silny mróz na północy

Opisywana sytuacja panuje obecnie na granicy Chin i Indii. Przyczyną zamieszania w pogodzie jest oczywiście najwyższe pasmo górskie Świata, czyli Himalaje. Spójrzmy na mapy temperatury w dzień dla regionu.

Silny upał na południe od Himalajów
Upał na południe od Himalajów sięga 44 stopni Celsjusza

Pomimo końcówki pierwszej dekady września, bardzo wysokie temperatury panują obecnie w Indiach i Pakistanie. Na południe od Himalajów upał sięga obecnie 44 stopni Celsjusza, a ponad 40 stopni notujemy praktycznie każdej doby. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza notujemy również na równinach północno zachodnich Chin. I nie byłoby w tym nic niesamowitego, gdyby nie właśnie pasmo górskie, które mocno wpływa na pogodę w regionie. Poniżej prognoza temperatury dla tego samego regionu, ale już na noc.

Upał w dzień dość silny, nocami mróz
Upał w dzień, mróz nocami

Widzimy tu, że na północ od pasma Himalajów mróz nocami sięga nawet -20 stopni Celsjusza. W tym samym czasie nawet nocą w Pakistanie panuje upał do 32 stopni Celsjusza. Nieprawdopodobna sytuacja. Regiony te dzieli poniżej 1000 km odległości. Pokazuje to jak wielki wpływ na pogodę i temperaturę mają najwyższe góry Świata.

Upał panuje również w Europie

Powyższą ciekawostkę przybliżyłem Wam, ponieważ nie ukrywam, że pogoda w naszym regionie jest obecnie dość…. monotonna. Oczywiście to nic złego, jednak zbyt wielu tematów pogodowych z regionu to ja do pisania nie mam. Jednak w Europie dzieje się już nieco więcej. Na południu przez kilka ostatnich dni i nocy szalał Medikan przynosząc między innymi potężne załamanie pogody w Grecji. Pomimo coraz bardziej zaawansowanego września na kontynencie panuje też upał.

Upał w Europie na początku września
Upał w Europie na początku września

Obecnie najwyższe temperatury panują we Francji i Hiszpanii. W niektórych regionach Francji upał przekracza 35 stopni Celsjusza, co również jest swego rodzaju anomalią, ponieważ tak ciepło w tym kraju nie bywało nawet w środku lata. Propos anomalii, o tym z jak ciepłym okresem mamy do czynienia obecnie w Europie niech świadczy choćby poniższa animacja anomalii temperatury w dla Europy.

Upał panuje w wielu regionach Europy

Z powyższej animacji widzimy jak bardzo dodatnia anomalia temperatury notowana będzie w kolejnych dniach w Europie. Lokalnie temperatury będą wyższe od norm wieloletnich nawet o 8-12 stopni Celsjusza. To bardzo duża anomalia temperatury. Co jeszcze ciekawsze stan taki utrzymuje się w prognozach do końca drugiej dekady września.

Wysokie temperatury jak na wrzesień również w Polsce

Przyglądając się powyższej animacji anomalii temperatury widzimy, że dodatnie anomalie dotyczą również naszego kraju. Najbliższe dni przyniosą w Polsce upał. Nie będzie to może bardzo silny żar w zwrotnikowych masach powietrza, jednak temperatury w okolicach 31-32 stopni są jak najbardziej realne.

Upał w Polsce w najbliższych dniach września
Upał w Polsce w najbliższych dniach września

Powyżej prognoza temperatury na poniedziałek 11 września. Widzimy tu wartości temperatury rzędu 31 stopni Celsjusza. Lokalnie termometry pokazać mogą jeszcze więcej. Termiczne lato utrzyma się w kraju na pewno w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. Przed nami jednak weekend. Upał jeszcze raczej nie wystąpi, jednak w całym kraju będzie bardzo ciepło i słonecznie.