Huragan zmierza w kierunku Europy. Wiatr osiągnie nawet 200 km/h, możliwe lokalne powodzie

Gdy nasza część Starego Kontynentu cieszy się przyjemną i spokojną aurą, to mieszkańcy Portugalii muszą szykować się na uderzenie huraganu 1 kategorii w skali Saffira-Simpsona o imieniu „Leslie”. Zbliża się on znad Atlantyku w omawiany rejon kontynentu europejskiego. Przynieść może silny wiatr od 150 km/h do 200 km//h, opady deszczu do 75 mm, a punktowo więcej. Prawdopodobne są również powodzie.

Omawiany cyklon powstał w ostatniej dekadzie września przez długi okres czasu jego dotarcie do Europy blokowały układy wysokiego ciśnienia. Lokował się on przez stosunkowo długi okres czasu w rejonie Bermudów, następnie przemieścił się na południe, gdzie wyraźnie przybrał na sile.

Modele numeryczne sugerują, że omawiany wir wkraczając nad ląd generować ma bardzo silne porywy wiatru, porównywalne do siły huraganu. Najgroźniejsze prognozy są dla rejonu Portugalii i w pobliżu stolicy omawianego państwa, czyli Lizbony. Uderzenie silnego wiatru spodziewane jest na noc z soboty na niedzielę.

Oprócz groźnego wiatru niebezpieczne okazać może się silne wezbranie wód morskich, dlatego nie można wykluczyć powodzi. Następnie wchodząc nad ląd zacznie wyraźnie słabnąć, będąc już tylko niżem barycznym.

Analiza organizacji ESTOFEX

Prognoza modelu GFS, porywy wiatru na noc z soboty na niedzielę

Model ICON, prognoza maksymalnych porywów wiatru na okres sobotniego wieczora do niedzielnego popołudnia

Prognozowane godzinowe natężenie opadów na okres z soboty na niedzielę