Intensywne opady atmosferyczne przed nami. Będzie silny atak zimy, niskie ciśnienie i mróz oraz burze śnieżne w Polsce. Nadejdzie niż śródziemnomorski

Intensywne opady atmosferyczne staną się faktem. Spodziewany silny atak zimy w Polsce, będzie niskie ciśnienie oraz mróz. Oczekiwane nadejście niżu śródziemnomorskiego, który przyniesie gwałtowne pogorszenie warunków pogodowych.

Intensywne opady przed nami. Pole niżowe da się we znaki

Przez wiele tygodni w marcu doświadczyliśmy stabilnych warunków pogodowych. Było to spowodowane obecnością silnej blokady antycyklonalnej, która obejmowała cały przekrój pionowy troposfery. Utworzył się nawet rozległy i potężny układ Omega, który przez dłuższy czas nie wpuszczał niżów z zachodu. Nie brakowało dni pogodnych i z wysokimi temperaturami, ale nocami i w godzinach porannych pojawiały się częste przymrozki, które wynikały z zalegania bardzo suchych mas powietrza. Za dnia szybko się nagrzewały przy dość silnej operacji na przełomie zimy i wiosny, natomiast wieczorami oraz nocami gwałtownie wychładzały. Amplitudy dobowe temperatury potrafiły przekraczać 20 stopni. Przysłowie „w marcu jak w garncu” sprawdzało się bardzo dobrze. Obserwowaliśmy deficyt opadów. Jednak najbliższe tygodnie przyniosą umiarkowane, okresowo intensywne opady atmosferyczne w formie ciekłej i stałej.

Prognozowana anomalia miesięczna na okres od 1.03.2022 do 31.03.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020

Intensywne opady atmosferyczne przed nami. Będzie silny atak zimy, niskie ciśnienie i mróz oraz burze śnieżne w Polsce. Nadejdzie niż śródziemnomorski

Wyż ustąpił miejscami niżom. Intensywne opady przed nami

Dominacja wyżów za nami. Dostaliśmy się w zasięg rozległego obszaru obniżonego ciśnienia. W obrębie pola niżowego tworzą się i będą powstawać kolejne cyklony ze strefami frontów atmosferycznych, zatem na przełomie miesięcy musimy liczyć się ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Nie zabraknie opadów deszczu, jak i też deszczu ze śniegiem i śniegu. Na początku kwietnia najwięcej opadów będzie w południowych i wschodnich dzielnicach Polski, natomiast z biegiem pierwszej dekady nowego miesiąca, opady atmosferyczne zdarzać mają się na coraz większym obszarze naszego kraju. Może zostać osiągnięta, a miejscami nawet przekroczona miesięczna norma opadowa już w pierwszej dekadzie kwietnia.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 29.03.2022 do 5.04.2022 według modelu CFS dla Europy i obszarów przyległych

przed nami załamanie pogody w polsce

Najwięcej popada na południu. Z biegiem czasu w pierwszej dekadzie kwietnia opadów przybywać ma w całym kraju

Musimy spodziewać się dynamicznych warunków atmosferycznych, gdyż w najbliższych dniach często od południa i południowego-zachodu będą podchodzić niże baryczne. Nieuniknione jest największe pogorszenie pogody na południu, wschodzie i centrum. Pogoda „zażartuje” sobie w prima aprilis z mieszkańców Polski na początku kwietnia, kiedy to wystąpi silna śnieżyca o charakterze wielkoskalowym, za które odpowiedzialny będzie wir niżowy z rodowodem śródziemnomorskich. Najdłużej opady utrzymają się w południowej części kraju na froncie okluzji. Odradzamy zmianę opon na letnie, gdyż warunki na drogach mogą ulec drastycznemu pogorszeniu. Szczególnie złe warunki pogodowe są spodziewane w okresie od 31.03.2022 do 2.04.2022. Ciężki, mokry śnieg może prowadzić do przerw w dostawach energii elektrycznej. Intensywne opady ograniczać będą również widzialność.

Prognoza anomalii opadów na okres od 29.03.2022 do 5.04.2022 według modelu CFS

Intensywne opady atmosferyczne przed nami. musimy spodziewać się trudnych warunków pogodowych

Rozbieżne prognozy modeli amerykańskich oraz europejskich co do zasięgu pokrywy zimowej na początku kwietnia

Orientacyjna wysokość pokrywy śnieżnej na okres od 30.03.2022, 00Z do 2.04.2022, 09 UTC. Niewykluczone, że zasięg pokrywy śnieżnej będzie mniejszy niż prognozowany. Według prognoz modelu UMPL śnieżyca nie powinna objąć południowo-zachodniej i zachodniej części kraju. Rozbieżności pomiędzy prognozami modeli są jednak duże. Wygląda jednak na to, że szczególnie zła pogoda wystąpi na południu, częściowo centrum i wschodzie, gdzie intensywność opadów będzie największa.

Model GFS i jego scenariusz z pokrywą śnieżna na okres od 30.03.2022, 00Z do 2.04.2022, 09 UTC

gfs i śnieżyce

ECMWF może przeszacowywać zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej

Zarówno model amerykański, jak i też europejski ECMWF są zgodne co do przebiegu pogody na początku kwietnia. Sugerują one największe opady atmosferyczne na południu i wschodzie. Szczególnie w woj. małopolskim, podkarpackim, jak i też na Śląsku oraz na Ziemi Świętokrzyskiej oraz w woj. lubelskim. Korekcie może ulec jeszcze zasięg i wysokość pokrywy zimowej, gdyż niepewna jest do końca trajektoria niżu śródziemnomorskiego z frontami atmosferycznymi. W ciepłym sektorze niżu padać ma przejściowo deszcz, jak i też deszczu ze śniegiem. W chłodniejszej masie przeważać mają umiarkowane, okresowo intensywne opady wielkoskalowe.

Orientacyjna wysokość pokrywy śnieżnej na okres od 30.03.2022, 00Z do 2.04.2022 według ECMWF

ecmwf i jego mało prawdopodobny scenariusz ze śnieżycą

Niżowa pogoda pozostanie z nami przez dłuższy czas w pierwszej dekadzie czwartego miesiąca roku. Zmienić może się jednak rodzaj cyrkulacji atmosferycznej z południkowej na zachodnią. Przejściowo mogą zaznaczyć się kliny wysokiego ciśnienia. Opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy mogą w wielu miejscach dać się we znaki.

Wygląda na to, że najbardziej prawdopodobny scenariusz z dwóch wcześniejszych modeli pogodowych prezentuje model ICON, ograniczając pokrywę śnieżną do dzielnic południowych, częściowo centralnych, południowo-wschodnich i wschodnich.

Prawdopodobny zasięg pokrywy śnieżnej według modelu niemieckiego ICON na okres od 30.03.2022, 00Z do 2.04.2022, 15 UTC

obfite opady śniegu

Reasumując, na przełomie marca i kwietnia doszło do przebudowy pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Silna blokada wyżowa ustąpiła miejsce rozległemu obszarowi niskiego ciśnienia. Codziennie w najbliższych dniach zdarzać będą się opady atmosferyczne o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Na południu, częściowo w centrum i wschodzie musimy spodziewać się powrotu zimowych warunków pogodowych. Co prawda za dnia pokrywa śnieżna ma topnieć, jednak nocami przy ujemnej temperaturze spowodowanej adwekcją powietrza arktycznego częste mają być spadki poniżej zera. Najchłodniejsza część pierwszej dekady kwietnia przypadnie na okres od 1.04.2022 do 5.04.2022. Wkrótce poinformujemy o wynikach najnowszych wyliczeń modeli globalnych, regionalnych, jak i też mezoskalowych. Intensywne opady są jednak przesądzone.

Prognoza sumy opadów według modelu ECMWF na okres od 30.03.2022, 00Z do 5.04.2022, 18 UTC

Intensywne opady atmosferyczne przed nami. powyżej normy klimatycznej