Jesień uderzy pełną siłą. Możliwe przymrozki? Od 4 do 7 stopni będzie normą

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Oczywiście, zbliżający się weekend będzie jeszcze ciepły (lokalnie upalny). Jednak to ostatni powiew lata. Do Europy zbliża się silne ochłodzenie. W wielu regionach temperatury za dnia spadały będą poniżej 10 stopni Celsjusza. Nocami będzie jeszcze chłodniej. Prawdopodobnym jest, że pojawią się lokalne przymrozki w Europie. Czy również w Polsce? Sprawdzimy to na modelach.

Uderzenie jesieni na koniec sierpnia. Ochłodzenie w Europie

Jeszcze w weekend będzie gorąco w naszym regionie. Jednak prognozy na końcówkę sierpnia są jednoznaczne. Jesień coraz śmielej zagląda do północnych i centralnych regionów Europy. Powietrze z Arktyki nadciągać zacznie w okolicach 25 sierpnia. Silny spływ chłodu potrwa w Europie Północnej i częściowo centralnej do pierwszych dni września. W tym czasie jesień pokaże w wielu regionach swoje „chłodne” oblicze. Sprawdźmy prognozy temperatury dla północnej części Europy. Poniżej animacja prognozy temperatury wg. GFS dla Skandynawii (źródło mapy).

Na pierwszy rzut oka widać, że w Skandynawii pojawią się przymrozki. Lokalnie wczesna jesień przyniesie mróz. Największe prawdopodobieństwo przymrozków wystąpi w Norwegii, i na północy Szwecji i Finlandii. Lokalnie mróz sięgać może okolic -4 stopni Celsjusza. To już chłodno, jednak do rekordów chłodu za sierpień nadal brakowało będzie 2-3 stopni spadków temperatury. Najbliższy czas to również bardzo chłodne dni na północy kontynentu. Po porannych i nocnych przymrozkach dzień nie przyniesie dużo wyższych temperatur. Na wspomnianych obszarze będą dni, gdy temperatura oscylowała będzie w okolicach 4-7 stopni Celsjusza. Jesień uderzy również w Wyspy Brytyjskie, północ Francji i częściowo Niemcy. W tych regionach temperatury w dzień również mogą pod koniec sierpnia nie przekraczać 10 stopni Celsjusza.

Po weekendzie chłodniej w Polsce. To już początek jesieni?

Jesień nadchodzi na północny kontynentu. To ustaliliśmy w poprzednim akapicie. Teraz sprawdźmy co końcówka sierpnia przyniesie w pogodzie dla Polski. Przed nami ciepły, lokalnie bardzo ciepły weekend. Lokalnie, na południu kraju nie możliwy jest ostatni upał w Polsce.

Jesień w Polsce. Niskie temperatury w przyszłym tygodniu w kraju

Jednak po bardzo ciepłym weekendzie do kraju nadejdzie silne ochłodzenie. Przykładowo już we wtorek w wielu miejscach Polski słupki rtęci wskażą niewiele ponad 10 stopni za dnia. Powyższa mapa to prognoza temperatury na wtorek 24 sierpnia. Widać tu jak na dłoni, że zrobi się po prostu zimno. Jeszcze chłodniej zapowiada się noc z wtorku na środę. Zapanują prawdziwie jesienne temperatury. Na północnym wschodzie kraju temperatura spadnie do zaledwie 3-4 stopni Celsjusza. Przy tak niskim wartościach temperatury, wcale nie jest niemożliwym, by wystąpiły przygruntowe przymrozki. Chłodne noce czekają nas praktycznie do końca przyszłego tygodnia.

Praktycznie co noc temperatury w niektórych regionach kraju spadały będą poniżej 10 stopni Celsjusza. Za dnia słupki rtęci rosły będą w okolice maksymalnie 14-15 stopni powyżej zera. Jak na koniec sierpnia, to niskie temperatury. Jesień w Polsce pełną gębą. Do tego dochodzi również strefowa cyrkulacja powietrza, a więc kolejne fronty atmosferyczne nad Polską. Do niskich temperatur dołączą więc zachmurzenie, opady i silniejsze porywy wiatru. Poniżej animacja prognoz temperatury dla Polski na najbliższe kilkanaście dni dla Polski.

Chłód na północy, silny upał na południu Europy

Cały tekst poświęciłem Europie Północnej i częściowo centralnej. Tymczasem koniec sierpnia przyniesie całkiem inną pogodę w południowych regionach kontynentu. Podczas, gdy jesień coraz silniej przypomina o sobie w naszym regionie, w Grecji, Turcji, czy Włoszech wciąż temperatury przekraczają 35 stopni Celsjusza. W rejonie basenu Morza Śródziemnego, z całą pewnością nie możemy mówić na ten moment o jesieni w naszym rozumieniu tego słowa. Upalnie w regionie pozostanie z pewnością do końca sierpnia. Poniżej mapa prognozy temperatury na 2 września dla regionu Grecji i Włoch.

Upał na jesień we Włoszech, czy Grecji.

Wrzesień w prognozach zapowiada się również bardzo upalnie. Na powyższych wyliczeniach modeli widać, że na Sycylii na początku września nadal upał sięgać może 36 stopni. Pamiętajmy o jeszcze jednym. Podczas gdy jesień, to znaczny spadek aktywności burz w naszym regionie. Na południu Europy to właśnie na jesień mamy do czynienia z bardzo silnymi burzami. Wynika to z bardzo wysokich temperatur powierzchni morza (często w okolicach 30 stopni). Przy jednoczesnych częstszych spadkach temperatury powietrza nocami, dochodzi w regionie do rozwoju bardzo silnych, nocnych burz. Od lat naszym marzeniem jest wybranie się na jesień na południe Europy celem złapania kilka pięknych burz.

Podsumowując, w Europie w najbliższych dniach panowała będzie bardzo zróżnicowana aura. Na północ i częściowo do centrum kontynentu zawita jesień. Zrobi się chłodno, deszczowo i pochmurnie. Temperatury w Polsce nocami spadały będą poniżej 10 stopni Celsjusza. Na północy Europy pojawią się pierwsze przymrozki, a nawet mróz. W tym samym czasie na południu silny upał nie odpuszcza. Wciąż jest bardzo gorąco i w prognozach nie widać większych zmian.