Pogoda w Polsce zaskoczy w kolejnych tygodniach i będzie ekstremalna ujemna anomalia opadów.
1 marca 2025 r. rozpoczęła się nowa pora roku. Nadeszła więc meteorologiczna wiosna, która potrwa do 31 maja 2025 na półkuli północnej. W kolejnych dniach zgodnie z prognozami czekają na najwyższe temperatury od początku roku. Niewykluczone, że na południu w zasięgu efekt fenowego będzie nawet 20-22℃. Najnowsze predykcje modeli europejskich i amerykańskich pokazują, że czeka nas duże dodatnie odchylenie temperatury od normy klimatycznej. Pomimo tego, że marzec zapisze się jako ciepły, to nie wyklucza okresów ze spływem chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Każdy kolejny tydzień marca powinien plasować się na przeważającym obszarze Polski jako ciepły, a nawet ekstremalnie ciepły.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Zanotowana temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB, 5 marca 2025 r. na obszarze Polski

Nawet 22 stopnie w Polsce i dużo słońca oraz wiatr fenowy. Pogoda zaskoczy w kolejnych dniach
Na skutek utworzenia się rozległego antycyklonu nad centralną częścią Starego Kontynentu oraz wkroczenia nad zachodnią, południowo zachodnią część Starego Kontynentu ośrodków niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim doszło do adwekcji znacznie cieplejszych mas z południowego zachodu. Dodatkowo w kolejnych dniach zwiększać ma się koncentracja pyłu saharyjskiego, dlatego pojawić może się charakterystyczne zmętnienie nieba. Przed nami kulminacyjna fala ciepła, która spowoduje najwyższe temperatury od początku 2025 roku. Predykcje modeli europejskich wskazują, że termometry umieszczone w klatkach meteorologicznych wskażą nawet 14-22°C, z najwyższymi wartościami zmierzonymi na wysokości 2 metrów zwłaszcza na południu kraju w zasięgu efektu fenowego. Dominacja wyżu zapewni nam dużo słońca i brak opadów, co potęgować ma narastanie suszy po bezśnieżnej i suchej zimie.
Coraz gorsza sytuacja hydrologiczna panować ma na rzekach, gdzie większość z nich układać ma się w strefach niskich i średnich. W kolejnych tygodniach nie widać również szans na nastanie trwałej i późnej zimy termicznej, ale epizody ze śniegiem i mrozem w marcu mają mieć miejsce także poza górami.
Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza na 10.03.2025 r. do 16.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Duża dodatnia anomalia w Europie oraz dynamiczna pogoda szybko nie nastąpi
Wygląda na to, że po epizodzie z intensywnym ociepleniem w okresie od 5-10 marca 2025, sytuacja w rejonie środkowej Europy i Polski zacznie się zmieniać w drugiej dekadzie marca. Wtedy to antycyklon odpowiedzialny za słoneczną pogodę wyraźnie osłabnie i odsunie się nad wschodnie krańce kontynentu. Wówczas od zachodu, zacznie się rozpraszać się pole wyżowe, a na jego miejsce wkroczą zatoki niżowe i fronty atmosferyczne związane z cyklonami wchodzącymi w skład cyrkulacji zachodniej. Dodatkowo na przeważającym obszarze Polski, szczególnie po 10 marca 2025 i następnie w kolejnych dniach, miejscami pojawią się słabe i umiarkowane opady deszczu, dodatkowo w miejscach, gdzie dojdzie do istotnego spadku temperatury po wymianie mas powietrza, mogą zdarzyć się też opady śniegu lub mieszane.
Rekomendujemy: Mróz jeszcze wróci. -20 st.C nocami na północy. Mróźne noce namieszają w rolnictwie i sadownictwie?
Zdarzy się wtedy więc chłodniejszy okres synoptyczny i pojedyncze dni mogą być dni z temperaturą w normie i poniżej normy wieloletniej, z możliwym krótkotrwałym mrozem, głównie przy gruncie podczas nocnych rozpogodzeń. Jednak będą to tylko jednostkowe epizody z niskimi temperaturami oraz zimowymi akcentami. Najchłodniejszy okres mijającej zimy kalendarzowej już za nami, ale nie wyklucza to epizodów z adwekcją chłodniejszych mas powietrza.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza w okresie od 17.03.2025 r. do 23.03.2025 r. według modelu ECMWF wskazuje na dość ciepły trend w pogodzie

Wysoka anomalia temperatury i spory niedobór opadów
Prognozy amerykańskiego modelu GFS oraz europejskiego ECMWF wskazują jednoznacznie, że w drugiej dekadzie marca w Polsce rzeczywiście wkroczą miejscowe i okresowe opady w formie ciekłej, mieszanej, ale okresowo i miejscami także stałej. Aczkolwiek na ogół będą one umiarkowane i słabe. Co prawda czeka nas ochłodzenie. Średnia temperatura powietrza w kolejnych dniach ma być charakterystyczna dla przedwiośnia. Jednak nawet wczesnej wiosny termicznej, lecz towarzyszyć będą nam w tej suchej masie spore dobowe amplitudy temperatury. Dodatkowo w takich warunkach, choć przy przechodzeniu frontów mogą wystąpić przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Aczkolwiek nie będzie to zwiastować powrotu zimy, z wyjątkiem niektórych obszarów podgórskich i górskich, gdzie może chwilowo wzrosnąć pokrywa śnieżna. Noce w niektórych miejscach mogą przynieść drobny mróz, ale średnia dobowa temperatura pozostanie zwykle powyżej normy.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 24.03.2025 r. do 30.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Zmiana aury nieprędko w Polsce. Będzie spory deficyt opadów co niepokoi
Dodatkowo w ostatniej dekadzie marca prognozy nie wskazują na znaczące ochłodzenie, które mogłoby przynieść długotrwały okres mrozu i śniegu w Polsce. Temperatury będą wystarczająco wysokie, aby średnia temperatura za cały marzec pozostała wyraźnie powyżej normy z lat 1991-2020. Zapowiada się więc bardzo pogodna i ciepła pierwsza dekada mijającego miesiąca. Aczkolwiek w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca pojawią się czasem dni z przelotnymi opadami deszczu, a nawet z deszczem ze śniegiem, ale także okresy cieplejsze związane z ponownym wpływem wyżu. Dni z istotnym ochłodzeniem i mrozem okażą się rzadkie i ograniczone zasięgiem. W najbliższych tygodniach coraz częściej będziemy wartości typowe dla przedwiośnia i wiosny termicznej. Rozpadający się w kolejnych tygodniach wir polarny nie powinien w istotny sposób namieszać w tym miesiącu.
Akcenty zimowe ze śniegiem i mrozem będą krótkotrwałe. Marzec finalnie wyjdzie jako ciepły z temperaturą znacznie powyżej normy wieloletniej o średnio 3-4 stopnie względem normy. Jednak z dużym deficytem opadów z uwagi na dominacje ośrodków wysokiego ciśnienia i rzadkie oddziaływanie zatok niżowych i stref frontowych. To niepokoi w kontekście spodziewanego ruszenia wegetacji roślin i wzrostu zagrożenia pożarowego.
Prognozowany duży deficyt opadów w marcu 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych według CFS

Źródło: Fanipogody.pl, effis.longterm.forecasts, NOAA, ogimet.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC