Marzec jako pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny zakończył się jako ciepły z anomalią temperatury oscylującą w okolicach 3℃, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Kwiecień jest drugim miesiącem meteorologicznej wiosny, zatem warto sprawdzić najnowsze odsłony modeli europejskich i amerykańskich. Ustabilizowały się nam prognozy modeli klimatycznych, które wskazują na możliwy przebieg warunków pogodowych w kwietniu. Istotną rolę odegrać może silna blokada wyżowa, która utrzymać się może przez większą część miesiąca, dlatego podejście ośrodków niskiego ciśnienia i frontów nie będzie częste, co źle wróży na kolejne tygodnie meteorologicznej wiosny, bo mała ilość opadów nałoży się dodatkowo na ryzyko częstych ujemnych temperatur nocami i o poranku.
Kwiecień zaskoczy okresami zimną pogodą
Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na kwiecień 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Najświeższe wyliczenia na drugi miesiąc meteorologicznej wiosny wskazują nam wyraźny trend w pogodzie i znaczne ochłodzenie względem prognoz inicjowanych z pierwszej połowy marca. Nie tylko europejski model ECMWF, ale także amerykański model klimatyczny CFSv2 pokazują miesiąc powyżej normy klimatycznej, lecz ze znacznie mniejszym dodatnim odchyleniem niż w marcu, bo oscylującym w okolicach 0,3–0,9°C. Prognozy z minionych tygodni pokazywały, że kwiecień przyniesie anomalię w skali miesięcznej wynoszącą około 1-2°C. Szczególnie w pierwszej połowie kwietnia zdarzą się silne wiosenne ochłodzenia, powodując znaczne ujemne anomalie temperatury. Nie będzie brakować także w mijającym miesiącu dni z temperaturą w normie klimatycznej. Pierwsze dni kwietnia przyniosą jeszcze wiosenne temperatury, które sięgać będą nawet 15-21℃, potem jednak w okolicach 5-9 kwietnia czeka nas kulminacyjny etap silnego ochłodzenia. Na znacznie ocieplenie poczekamy potem w całym kraju do drugiej połowie kwietnia.
Polecamy: Potężna śnieżyca coraz bliżej Polski.
Prognozowana anomalia ciśnienia na kwiecień 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Radykalna zmiana pogody przed nami i fala chłodu z Arktyki po wiosennych temperaturach
Modele pogodowe zakładają, że do piątku 4 kwietnia 2025 r. występować mają wysokie i znacznie powyżej normy wieloletniej temperatury. Jednak pod koniec bieżącego tygodnia prognozowane jest istotne ochłodzenie spowodowane spływem powietrza arktycznego morskiego, co spowoduje, że temperatura z dnia na dzień spadnie o nawet 15-19℃ z dnia na dzień. Finalnie spowoduje to, że przeżyjemy szok termiczny. Czeka nas więc około 7 dni z bardzo niską dodatnią anomalią temperatury powietrza i ocieplać zacznie się stopniowo w drugiej dekadzie kwietnia, nie wykluczając kolejnych epizodów ze spływem zimnych mas powietrza w mijającym miesiącu. Prognozy numeryczne wskazują, że w okresie od 5-11 kwietnia 2025 r. mróz będzie powszechnym zjawiskiem w obszarach rozpogodzeń nie tylko przy linii gruntu, ale także na wysokości 2 metrów, czyli standardowej wysokości pomiarowej temperatury powietrza rekomendowanej przez WMO w osłonach radiacyjnych i klatkach meteorologicznych.
Spodziewane silne ochłodzenie pod koniec mijającego tygodnia będzie budzić w kolejnych dniach duży niepokój u rolników oraz sadowników, jacy będą musieli podjąć działania ochronne, aby zabezpieczyć plantacje oraz drzewa owocowe, winogrona przed negatywnymi skutkami mrozu. W ostatnich tygodniach za sprawą wysokiej średniej dobowej temperatury powietrza zaczęła ruszać wiosenna wegetacja, co w perspektywie prognozowanego silnego ochłodzenia wskazuje na duże ryzyko strat w sadach, polach i ogrodach.
Prognozowana średnia temperatura powietrza w kolejnych tygodniach według modelu ECMWF EPS dla Polski

Pogoda szykuje nam szok termiczny i późny śnieg
Dodatkowo w najświeższych prognozach modeli sezonowych zaszły ważne korekty w kontekście prognozowanego pola ciśnienia nad Europą i obszarami przyległymi. Czeka nas w skali miesięcznej dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia, które powinny stanowić istotny element blokady cyrkulacji zachodniej atmosfery. W takim scenariusz pogodowym padać ma mniej, ale wzrośnie ryzyko częstego mrozu nocami oraz w godzinach porannych. Mróz więc w godzinach porannych i nocnych nie będzie zjawiskiem rzadkim, szczególnie w obszarach pogodnego nieba. Wysokość opadów na przeważającym obszarze Polski powinna rozczarować, bo ma padać mniej niż zazwyczaj w kwietniu. Co więcej, oprócz opadów deszczu, zdarzą się opady śniegu, krupy śnieżnej i gradu. Dodatkowo niewykluczone będą wiosenne burze śnieżne w masie pochodzenia arktycznego morskiego. Idealnie pasować będzie w kolejnych tygodniach do pogody w kwietniu przysłowie „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”.
Prognozowana anomalia średniej opadów według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych na kwiecień 2025 r.

Kwiecień wyjdzie najprawdopodobniej termicznie nieznacznie powyżej normy z deficytem opadów
Konkludując, bieżące prognozy amerykańskie pokazują, że termicznie drugi miesiąc meteorologicznej wiosny zapisze się jako lekko powyżej normy wieloletniej. Z każdym kolejnym tygodniem rosnąć ma jednak średnia tygodniowa temperatura powietrza. Nic nie wskazuje, aby pojawił się w mijającym miesiącu pierwszy upał, ale pierwsze dni gorące, czyli z przekroczeniem 25℃ mogą mieć miejsce w Polsce, zwłaszcza w drugiej części miesiąca przy napływie z południa cieplejszych mas powietrza. Dodatkowo w pierwszej części miesiąca, głównie po 5 kwietnia, pojawi się okres dużego ochłodzenia, z częstymi przymrozkami w nocy. Co więcej, w drugiej połowie miesiąca temperatury zaczną rosnąć, dlatego daje to perspektywy na cieplejszą Wielkanoc. Jednak kwiecień ma być opadowo suchy, co źle wróży pod kątem rozwijającej się wegetacji i ryzyka częstych przymrozków. W kolejnych tygodniach będziemy aktualizować najnowsze odsłony modeli europejskich i amerykańskich. Śledźcie nas na bieżąco.
Prognozowane odchylenie średniej anomalii temperatury na kwiecień 2025 r. w okresie od 7.04.2025 r. do 14.04.2025 r. według modelu ECMWF

Wyliczana wstępnie średnia anomalia temperatury na okres od 14.04.2025 r. do 21.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i terenów przyległych

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, tropicaltidbits.com, ecmwf.int, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC