Pogoda radykalnie się zmieni w marcu i będą okresy z wiosną termiczną, które przeplatane będą krótkimi okresami niskich temperatur.
W drugiej dekadzie lutego doświadczyliśmy kulminacyjnej fali niskich temperatury. Dodatkowo nocne i poranne mrozy dały się we znaki. Zbliżają się jednak dni z wyraźnym wzrostem temperatury, który osiągnie kulminację w marcu. Będą to najcieplejsze dni od początku 2025 roku. Co należy uwzględnić, że w miejscach środkowej Europy termometry umieszczone w klatkach meteorologicznych mogą wskazać nawet 18-20°C. Szczególnie wysokie temperatury zostaną odnotowane w zasięgu wiatru fenowego. Przed nami pierwsza fala wiosennego ciepła. Dalej sumy opadowe na początku meteorologicznej wiosny będą poniżej normy wieloletniej co niepokoi.
Pogoda radykalnie się zmieni
Według najnowszych predykcji modeli amerykańskich i europejskich, zmiany w polu ciśnienia nad Starym Kontynentem i przyległościami poskutkują silnym ociepleniem w centralnej części kontynentu, głównie pod koniec pierwszej dekady marca. Przyczynić ma się do tego obecność wyżu nad wschodnią i południowo-wschodnią częścią kontynentu europejskiego oraz wyraźna cyrkulacja strefowa. Dlatego z tego powodu pomiędzy wyżami i niżami, utworzy się specyficzny korytarz, który spowoduje, że do Polski napłynie ciepłe powietrze. Co więcej w najbliższych dniach na południu, zachodzie oraz szczególnie na południowym zachodzie Polski prognozowane są temperatury na poziomie 10-15°C. Dużo wyższe wartości, dochodzące do 14-19°C, pojawią się w trakcie przyszłego tygodnia, kiedy nadejdzie główna fala ocieplenia. Dodatkowo w sprzyjających warunkach, pod wpływem słońca i wiatru fenowego, termometry mogą pokazać nawet 19-20°C. Zmusi to wiele osób do zmiany ubioru.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Prognozowana anomalia temperatury maksymalnej pokazuje nam, że na nadchodzące ocieplenie, które w rejonie zachodniej, środkowej, południowej i północnej Europy przyniesie wartości wyższe o średnio 8-16°C w porównaniu do średniej wieloletniej. Dodatkowo, jeśli utworzy się układ baryczny z centrum wyżu na wschodzie i niżami nad Atlantykiem, w wielu regionach rzeczywiście poczujemy prawdziwą wiosnę termiczną za sprawą napływu powietrza z południa i południowego zachodu.
Prognozowana wstępnie średnia anomalia ciśnienia na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Aura mocno się zmieni w Europie i Polsce. Niepokoją jednak prognozy opadów
Zima w Europie będzie stopniowo ustępować w nadchodzących tygodniach, chociaż jeszcze mogą wystąpić okresy mrozu oraz śniegu, szczególnie przy wymianie mas powietrza. Ocieplenie wydaje się jednak już przesądzone. Przyroda zacznie się powoli budzić do życia, ale jej wczesna wegetacja napotka trudności z powodu niedoboru wilgoci w glebie. Zmiana tej sytuacji nastąpi dopiero, gdy opady deszczu połączą się z wiosennymi temperaturami.
Predykcja wstępnie anomalii średniej temperatury powietrza, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski według modelu ECMWF EPS

Według modelu ECMWF dla Europy, marzec ma być znacznie cieplejsze od średniej, z szansą ocenioną na 70-90 procent. Niestety, pierwsze tygodnie wiosny będą sprzyjały stopniowemu budzeniu się przyrody po łagodnej zimie, ale proces wegetacji nie rozpocznie się od razu. Wina za to leży w wyjątkowo niskiej wilgotności gleby, która o tej porze roku powinna być wilgotna po zimie, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Tegoroczna zima była uboga w śnieg, a dodatkowo rzadkie deszcze i długotrwały wpływ antycyklonu spowodowały, że wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej wynosi zaledwie 10-50%. W związku z tym początek wiosny będzie bardzo suchy. Prognozy również nie są optymistyczne, gdyż okresy wyżowe będą się wydłużać, a fronty atmosferyczne z niżowymi ośrodkami będą jedynie chwilowo przerywać suchą pogodę. Marzec raczej nie przyniesie większych opadów, a w gorszym scenariuszu znajdzie się poniżej normy klimatycznej.
Prognozowana wstępnie anomalia opadów na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Polecamy: Niszcząca wichura uderzy w Europę. Potężny cyklon przyniesie wiatr 160-170 km/h. Możliwe liczne szkody
Pogoda przyniesie przełom w regionie
Dużo wskazuje, że średnia dobowa temperatura będzie wynosić zazwyczaj 5-10°C, co jest typowe dla przedwiośnia, ale spodziewamy się również okresów cieplejszych, gdy średnia temperatura wzrośnie powyżej 10°C, zwiastując wyraźnie wiosnę termiczną. Maksymalne wartości w granicach 6-20°C staną się coraz częstsze z upływem trzeciego miesiąca roku. Mogą pojawić się epizody z pyłem saharyjskim przy napływie powietrza z południa i charakterystyczne zmętnienie nieba.

Wyliczenia anomalii ciśnienia wskazują, że wciąż obserwowania będzie przewaga dni z dominacją wyżów barycznych. Wówczas będą przechodzić fronty atmosferyczne z cyklonami, przynoszącymi opady w formie ciekłej, czasem mieszanej i śniegu. Wysokość opadów na przeważającym obszarze Polski zawierać ma się zakresie normy wieloletniej lub być nieco poniżej średniej. Dodatkowo może to wskazywać, że po suchym lutym deficyt opadów się utrzyma. Dodatkowo tym samym wilgotność gleby pozostanie na bardzo niskim poziomie, co będzie miało niekorzystny na wiosenną wegetację roślin. Musimy mieć na uwadze, że w związku z tym, że na początku wiosny prawdopodobne są jeszcze epizodyczne zimowe nawroty w czasie adwekcji arktycznego chłodu oraz opadów śniegu, które spowodują zabielenia krajobrazów. Jednak zjawiska powinny mieć charakter jednostkowy i na wielotygodniową zimę termiczną się nie zanosi poza górami. Pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny powinien zapisać się na kartach polskiej meteorologii jako ciepły, lecz prawdopodobnie suchy, choć padać ma więcej niż w lutym.
Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na 8 marca 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl, meteologix.com
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC