Pogoda długoterminowa na marzec 2025 r. Wiemy, czy warunki atmosferyczne zaskoczą.
Mamy przed sobą mniej niż miesiąc meteorologicznej zimy. Jednak nic nie sugeruje, że nadciągnie długa fala intensywnego mrozu i częstych opadów śniegu w Polsce podczas ostatniego miesiąca meteorologicznej zimy. Dlatego możemy zacząć kierować naszą uwagę na nadchodzącą porę roku. Wiele osób zadaje nam pytania, czy najnowsze prognozy klimatyczne na wiosnę przewidują późniejsze przymrozki i śnieżyce, czy też szybkie i trwałe ocieplenie. Wiele wskazuje, że rozpad wiru polarnego może namieszać na półkuli północnej. Prognozy długoterminowe amerykańskich i europejskich modeli wskazują wyraźny trend. Dodatkowo budzi on niepokój, zwłaszcza wśród rolników i sadowników.
Prognozowana anomalia temperatury na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Spora zmiana warunków atmosferycznych
Zgodnie z najnowszą amerykańską prognozą sezonową modelu CFSv2, średnia temperatura w Polsce w skali miesięcznej ma wynieść o około 1-2.5 st. C. więcej niż zwykle obserwujemy w pierwszym miesiącu meteorologicznej wiosny. Chociaż prognozy wskazują na wyższe temperatury niż średnia z lat ubiegłych, nie zabraknie okresów zdecydowanie chłodniejszych, które będą się utrzymywać przez co najmniej kilka dni. Może mieć to związek z rozpadem wiru polarnego. Musimy brać pod uwagę fakt, że w takich okresach prognozowane są noce i poranki z przymrozkami. Wtedy będą szczególnie groźne na początku sezonu wegetacyjnego. Z powodu, że mogą wyrządzić szkody w uprawach i plantacjach. Głównie w okresie między kwietniem a majem. Prognozowane są one nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów.
Polecamy: Co przyniesie pogoda na weekend? Wiatr do 60 km/h. Wiosna do o sobie znać, czy zima zaskoczy mrozem?
Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadu na marzec 2025 r. według modeli liczonych w IMGW-PIB

Pogoda szykuje sporą niespodziankę
Niemniej jednak nie oznacza to, że nie będzie całkowicie wykluczone prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków, a nawet ponownych opadów śniegu z możliwym utworzeniem się pokrywy śnieżnej poza górami. Takie zjawiska na pewno jeszcze wielokrotnie pojawią się w Polsce, zwłaszcza w okresie między marcem a kwietniem. Musimy mieć na uwadze fakt, że sezon wegetacyjny na pewno rozpocznie się w tym roku wcześniej niż zazwyczaj z uwagi na ciepłą zimę. Jednak jego rozwój w okresie między marcem a kwietniem może być utrudniony przez suchy sezon zimowy, jak i też z niewielką ilością opadów początek wiosny.
Zjawiska związane z opadami wynikającymi z przechodzących frontów i niżów będą występować rzadziej. To oznacza, że w nocy, przy rozpogodzeniach i adwekcji chłodnego powietrza z północy. Wzrośnie ryzyko mrozu i przymrozków, szczególnie przy powierzchni ziemi gruntu i na 2 m. Zgodnie z prognozami, wiosną wielokrotnie będziemy mieć do czynienia z napływem chłodniejszych mas powietrza arktycznego, co jest związane z rozpoczynającą się dezintegracją wiru polarnego. Dlatego skutki tego odczujemy w kolejnych tygodniach.
Prognoza średniej temperatury powietrza i opadu według modeli liczonych CMM IMGW

Będą jednak okresy z mrozem i śniegiem
Dodatkowo mniej będzie najprawdopodobniej dni z umiarkowanymi i silnymi opadami związanymi z przechodzącymi frontami i niżami. To, co spowoduje, że w nocy, po rozpogodzeniach i spływie zimnego powietrza z północy. Wówczas ryzyko mrozu i przymrozków, szczególnie przy gruncie, pojawi się w określonych epizodach. Prognozy wskazują, że wiosną kilkakrotnie dojdzie do napływu chłodnych mas powietrza. Dlatego, że wir polarny zacznie się wyraźnie rozpadać już w tym okresie, co będzie miało wpływ na kolejne tygodnie.
Prognoza anomalii opadów na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Duża zmiana warunków atmosferycznych. Pogoda może zaskoczyć na początku wiosny meteorologicznej
Zgodnie z prognozami, średnia temperatura powietrza w Polsce w danym miesiącu prawdopodobnie będzie wyższa od normy z lat 1991-2020. Suma opadów w większości regionów kraju ma pozostać w granicach normy wieloletniej. W południowych oraz południowo-wschodnich regionach przewiduje się opady poniżej normy. Natomiast na północnym wschodzie mogą wystąpić wartości powyżej normy – wskazują specjaliści z CMM IMGW dla Polski.
Prognoza prawdopodobieństwa temperatury wyższej od normy na marzec 2025 r. według modelu ECMWF

Prognoza prawdopodobieństwa opadów powyżej normy klimatycznej na marzec 2025 r. według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, tropicaltidbits.com, ecmwf.int
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC