Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Katastrofalne powodzie uderzyły na południu. Cyklon Daniel spowodował silne ulewy i burze. Ponad 2300 osób nie żyjeKatastrofalnie powodzie pojawiły się najpierw na południu Europy, potem zaznaczyły się na obszarze Libii, gdzie pochłonęły tysiące istnień. Odcięty cyklon Daniel, który utworzył się na Morzu Śródziemnym spowodował ogromne szkody, odnotowano również burze. Ponad 2300 osób nie żyje, ale bilans wciąż rośnie.

Katastrofalne powodzie na południu

Pracownicy służb ratunkowych odkryli we wtorek setki ciał we wschodniej części miasta Libii, Derny, i obawiano się, że liczba ofiar może wzrosnąć, a 10 000 osób nadal uważa się za zaginione po tym, jak wody powodziowe rozbiły tamy i zmyły całe dzielnice miasta. Około 7000 osób zostało rannych w wyniku powodzi, która spłynęła w dół normalnie suchej doliny rzeki, powiedział Osama Ali, rzecznik prasowy służb ratunkowych z siedzibą w Trypolisie, które od poniedziałku mają swój zespół w Dernie.

Zaskakująca liczba ofiar śmiertelnych i zniszczenia dokonane przez śródziemnomorski cyklon Daniel wskazały na intensywność burzy, ale także na wrażliwość narodu rozdartego przez chaos od ponad dekady. Kraj jest podzielony przez rywalizujące ze sobą rządy. Jeden na wschodzie, drugi na zachodzie, czego rezultatem jest zaniedbanie infrastruktury w wielu obszarach. Nie istnieje również na tym obszarze skuteczny system ostrzegania.

Katastrofalne powodzie na połudnuu

Pomoc z zewnątrz zaczęła docierać do Derny dopiero we wtorek, ponad 36 godzin po katastrofie. Powodzie uszkodziły lub zniszczyły wiele dróg dojazdowych do nadmorskiego miasta liczącego około 89 000 mieszkańców.

Katastrofalne powodzie nie tylko w Grecji, ale także w Libii

Materiały filmowe pokazały dziesiątki ciał przykrytych kocami na dziedzińcu jednego ze szpitali. Inny obraz pokazywał masowy grób usłany ciałami. Minister zdrowia wschodniej Libii powiedział, że zebrano ponad 1000 zwłok, w tym co najmniej 700, które zostały do tej pory pochowane. Władze pogotowia ratunkowego w Dernie szacują liczbę ofiar śmiertelnych na ponad 2300, ale bilans wciąż rośnie.

Groźna sytuacja pogodowa w pobliżu Morza Śródziemnego

„Wróciłem z Derny. Jest bardzo katastrofalnie. Ciała leżą wszędzie – w morzu, w dolinach, pod budynkami” – powiedział agencji Reuters przez telefon Hichem Chkiouat, libijski minister lotnictwa cywilnego i członek komitetu kryzysowego.

„Nie przesadzę, gdy powiem, że 25% miasta zniknęło. Wiele, wiele budynków się zawaliło”, dodał.

Powodzie na południu

Ogromne zniszczenia i odcięte miasta i tysiące ofiar

Dziennikarz Reutersa w drodze do Derny widział przewrócone pojazdy na krawędziach dróg, powalone drzewa i opuszczone, zalane domy. W kierunku miasta zmierzały konwoje z pomocą i wsparciem.

Wideo udostępnione na Facebooku, którego Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować. Wydawało się pokazywać dziesiątki ciał przykrytych kocami na chodnikach w Dernie.

Libia jest politycznie podzielona między wschód i zachód. Jednak a usługi publiczne rozpadły się od czasu powstania wspieranego przez NATO w 2011 roku, które wywołało lata konfliktu.

Po uderzeniu w Grecję w zeszłym tygodniu, cyklon Daniel przetoczył się nad Morzem Śródziemnym w niedzielę, zalewając drogi i niszcząc budynki w Dernie oraz uderzając w inne osady wzdłuż wybrzeża, w tym w drugie co do wielkości miasto Libii – Bengazi. Przybrał on typową formę śródziemnomorskiego medikane, który jest rzadki, ale zmiany klimatyczne mogą przyczynić się, że będzie on częstszy na tym obszarze wraz ze wzrostem temperatury powietrza i wody na Morzu Śródziemnym.

Zobacz: Potężny upał jeszcze wróci we wrześniu

Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd w Trypolisie nie kontroluje wschodnich obszarów, ale wysłał pomoc do Derny, a co najmniej jeden lot z pomocą humanitarną wyruszył z zachodniego miasta Misrata we wtorek, powiedział dziennikarz Reutersa na pokładzie samolotu.

Cyklon śródziemnomorski Daniel, który spowodował powodzie na południu Europy oraz w Libii położonej nad Morzem Śródziemnym na terenie Afryki. Źródło obrazu: NASA

katastrofalne powodzie na południu
Powodzie na południu oraz w Libii

Pomoc humanitarna płynie z całego Świata

Samolot ratownictwa medycznego przewozi 14 ton zapasów, leków, sprzętu, worków na zwłoki i 87 pracowników medycznych i paramedycznych, kierując się do Bengazi, powiedział szef libijskiego rządu jedności narodowej Abdulhamid al-Dbeibah na X, wcześniej znanym jako Twitter.

„Wiadomość o poważnej powodzi w Libii jest przerażająca. Spodziewamy się wielu zabitych i rannych, zwłaszcza na wschodzie” – napisał na X kanclerz Niemiec Olaf Scholz, deklarując gotowość do pomocy.

Egipt, Katar, Iran i Włochy znalazły się wśród krajów, które zadeklarowały gotowość do wysłania pomocy. Stany Zjednoczone oświadczyły również, że koordynują z partnerami ONZ i władzami libijskimi, w jaki sposób wspomóc działania pomocowe.

Obraz satelitarny cyklonu odciętego, który przyjął formę Medikane nad Morzem Śródziemnym

katastrofalne powodzie
Katastrofalne powodzie spowodował cyklon Daniel, który przybrał formę medikane. Śmiertelne powodzie na południu

Ośrodek niżowy, który spowodował poważne powodzie w Libii, utworzył się ponad tydzień temu jako cyklon Daniel nad Grecją.

Przyniósł on rekordowe ilości deszczu w ciągu kilku dni i rozległe powodzie we wschodniej Grecji. Następnie powoli przemieszczał się na południe nad Morzem Śródziemnym.

Z temperaturami morza we wschodniej części Morza Śródziemnego powyżej normy dla tej pory roku, cyklon odzyskał siłę i dodał wilgoci przed uderzeniem w libijskie wybrzeże. Na krótko stał się tym, co meteorolodzy określają mianem „medikane”.

Skutki obejmują wzburzone morze, porywy wiatru o prędkości ponad 50 mil na godzinę i opady deszczu trwające w niektórych przypadkach dłuższy czas.

W ciągu 24 godzin między 08:00 w niedzielę a 08:00 w poniedziałek, Uniwersytet Omara Al-Mukhtara w Bayda odnotował 414 mm deszczu, a północno-wschodnie miasto Marawa spadło 240 mm. Dla porównania, w pobliskim Bengazi średnia roczna wynosi 270 mm.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz