Potężny upał jeszcze wróci we wrześniu. 36-38 stopni na termometrach. Kiedy ponowne uderzenie gorącego lata?

Od wielu dni wrzesień przypomina lipiec i to w gorącym, suchym wydaniu. Opady w regionie nie występują. Za to mnóstwo słońca oraz napływ powietrza z południa przekłada się na bardzo wysokie jak na wrzesień wartości temperatury. Upał pojawia się nawet w naszym kraju. Co ciekawe, po dynamicznym, lecz krótkotrwałym ochłodzenie, lato jeszcze do nas wróci. I to z zaskakująco wysokimi temperaturami.

Upał zostanie dynamicznie przerwany

Zanim jednak o powrocie wysokich temperatury, kilka słów o tym co przed nami w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Spójrzmy na mapę synoptyczną na jutrzejszy dzień.

Upał w Polsce zostanie wyparty przez front atmosferyczny
Upał zostanie wyparty przez front atmosferyczny

Jeszcze we wtorek temperatury w wielu regionach Polski przekroczą 30 stopni Celsjusza. Jednak już w środę (mapa powyżej) z zachodu do kraju wkroczy system frontów atmosferycznych oraz przedfrontowa zbieżność wiatru. Spowoduje to silne i gwałtowne burze w Polsce. Jednak przejście frontu atmosferycznego przez Polskę będzie miało również skutki w zakresie temperatur powietrza. Poniżej prognoza temperatury na jutrzejsze, wczesne popołudnie.

Upał na wschodzie. Silne ochłodzenie na zachodzie kraju
Upał na wschodzie, silne ochłodzenie na zachodzie

Podczas gdy temperatury na wschodzie kraju nadal osiągały będą 30-31 stopni Celsjusza, na zachodzie Polski już całkiem inna temperatura powietrza. Termometry w Polsce Zachodniej po południu pokazywać mogą nawet 15-17 stopni mniej niż w regionach wschodnich. To bardzo silne, dynamiczne ochłodzenie, dlatego też uważajmy na pogodę w środę, ponieważ ta będzie w wielu regionach dynamiczna.

Silny upał w drugiej połowie września na południe od Polski

Po przejściu frontu atmosferycznego, w większości regionów Europy zrobi się znacznie chłodniej. Oto prognoza temperatury na czwartek 14 września dla naszego kontynentu.

Upał w czwartek już tylko na południu Europy
Upał zostanie wypchnięty na południe Europy

Widzimy doskonale, jak chłodne masy powietrza obejmą w czwartek Europę Centralną i częściowo wschód kontynentu. Upał pojawiał będzie się już tylko w regionach Morza Czarnego. Gorące masy powietrza wciąż zalegały będą jeszcze w Hiszpanii i to właśnie w tym kierunku zwróćmy wzrok szukając powrotu lata do Europy i Polski.

Upał jeszcze powróci do Europy

Obserwując region Hiszpanii i Francji widzimy, że już w czwartek bardzo gorące masy powietrza wrócą na południowy zachód kontynentu. Już w weekend gorące powietrze obejmie znaczną część kontynentu. Ponownie gorąco zrobi się również w Polsce, jednak o tym napiszę za moment. Teraz spójrzmy jeszcze jak wysokich wartości temperatury możemy spodziewać się w Europie na przełomie drugiej i trzeciej dekady września.

Uderzenie lata w Polsce w okolicach 20 wrrześnia
Uderzenie lata w Europie w okolicach 20 września

Powyżej prognoza temperatury dla regionów na południe od Polski na środę 20 września. Widzimy tu prognozowane wartości na poziomie 36-38 stopni Celsjusza. To znów będzie upał bardzo silny. W kraju, po jutrzejszym ochłodzeniu, we wrześniu również jeszcze zrobi się gorąco. Sprawdźmy szczegóły.

W kraju jeszcze zrobi się gorąco

Lato jeszcze wróci do Polski. Mało tego. Lokalnie pojawi się jeszcze upał. Oczywiście, nie będzie to tak silny żar jaki zaobserwujemy jeszcze na Węgrzech, czy w Bułgarii. Jednak w kraju również zrobi się jeszcze bardzo gorąco. Powrót wysokich temperatur, a nawet 30 na termometrach zaobserwujemy już w weekend. Jednak najbardziej zaskakujące są prognozy na przyszły tydzień.

Upał w ostatniej dekadzie września będzie silny
Silny upał w Polsce w ostatniej dekadzie września

O tym, że gorąco zrobi się w weekend już pisałem. Wysokie wartości temperatury czekają nas również w poniedziałek i wtorek. Lato rozgości się w kraju na cały przyszły tydzień, natomiast bardzo ciekawie wyglądają prognozy pogody na końcówkę przyszłego tygodnia. Powyżej prognoza temperatury na piątek 22 września. Upał na wschodzie kraju miałby sięgać 31-32 stopni Celsjusza. Widać, tegoroczny wrzesień robi wszystko, by zapisać się na kartach historii jako najcieplejszy dziewiąty miesiąc roku w historii pomiarów w kraju.