Gwałtowne burze pojawią się w Polsce. Temperatury spadną nagle o ponad 10°C. Znamy datę załamania pogody

Gwałtowne burze wyprą gorąc i upał z Polski. Temperatury z dnia na dzień spadną o ponad 10°C. Znamy termin załamania pogody.

Będzie gwałtowne tąpniecie temperatury

Od kilku dni uważnie monitorujemy kolejne rozwiązania modeli numerycznych, aby wskazać precyzyjnie datę dużego załamania pogody. Już w środę nad Polską znajdzie się front chłodny. Prognozowane są opady deszczu przemieszczające się znad dzielnic zachodnich w kierunku wschodniej połowy naszego kraju. Będą ulewy, burze i silniejszy wiatr, dodatkowo temperatury szybko spadną o ponad 10°C/14°C. Początek ochłodzenia, które potrwa kilka dni rozpocznie się w okolicach 13 września 2023 r. Z letnich temperatur przejdziemy do podmuchu jesiennych wartości na termometrach i przeżyjemy szok termiczny. Na szczęście modele nie pokazują, aby był to stały trend z jesiennymi temperaturami w Polsce i dużo cieplejsze dni powrócą. Wrzesień w tym roku może zapisać się jako najcieplejszy w historii pomiarów na ziemiach polskich.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu), 14 września 2023, 18 UTC według modelu GFS

ujemna anomalia w Polsce
Ujemna anomalia temperatury w Polsce

Dobiegający końca tydzień rozpieszczał nas wysokimi temperaturami w całej Polsce. Na dużym obszarze Polski termometry wskazują od 24°C do 29°C. Najchłodniej jest jednak nad Morzem Bałtyckim i w obszarach górskich, jak i też podgórskich. Niewykluczone, że w niedzielę i kolejnych dniach jest szansa, że temperatura sięgnie 30°C/31°C w niektórych regionach naszego kraju, zatem pojawi się dni upalne we wrześniu. Należy jednak podkreślić, że najwyższe temperatury w naszych szerokościach już za nami w tym roku, ale pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni powinien zapisać się jako ciepły na przeważającym obszarze.

Temperatura maksymalna, 9 września 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

zmiana pogody w Polsce
Blisko upału w Legnicy i Słubicach

Gwałtowne burze możliwe w środę

Duża zmiana pogody rozpocznie się już w najbliższą środę, czyli 13 września 2023 r., kiedy to strefa chłodnego frontu z płytkim niżem przesuwać ma się znad dzielnic zachodnich w kierunku wschodnim. Przed frontem zalegać ma gorąca masa powietrza z południa i południowego Starego Kontynentu, natomiast za linią frontu płynąć już ma dużo chłodniejsza i wilgotniejsza polarnomorska masa z zachodu Europy oraz Atlantyku Północnego. Ochłodzenie do połowy miesiąca będzie odczuwalne w całym kraju, lecz na szczęście nie trwałe i cieplejsze dni powrócą.

Gwałtowne burze i aktywny front przejdzie 13-14 września 2023 r. na wschod.

Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 9.09.2023 r. do 16.09.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

anomalia powyżej normy wieloletniej
Dodatnia anomalia tygodniowa temperatury do 16 września 2023 r.

Będą dni upalne w kolejnych dniach na obszarze Polski

Pierwsza połowa września zapisze się jako bardzo ciepłą, gdyż średnia obszarowa anomalia temperatury ma przekraczać 3°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Do 18 września 2023 r. wyniesie ona około 3.12°C. Najcieplejszymi regionami okażą się województwa zachodnie, centralne i częściowo północne oraz wschodnie.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 12 września 2023, 15 UTC według modelu GFS

burze i silne ulewy
Duże ochłodzenie w Polsce w drugiej części tygodnia, prognozowane silne burze

Prognozowana wstępnie temperatura maksymalna na 13 września 2023, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

zmiana pogody w Polsce
Upał możliwy w przyszłym tygodniu i utrzyma się najprawdopodobniej do 13 września 2023 r. we wschodniej połowie kraju i na południu

Gwałtowne burze w kolejnych dniach. Będzie kilka dni chłodniejszych, lecz nie powinien być to stały trend

Zauważalnie temperatury spadną w całym kraju na moment 14-15 września 2023, ale potem powinny wrócić okresy znacznie cieplejsze, lecz z dynamiczną pogodą i możliwym większym wpływem cyrkulacji strefowej atmosfery.

Zobacz też: Niszcząca wichura na Atlantyku

Wyliczana temperatura maksymalna na 14 września 2023, 12 UTC według modelu GFS

gwałtowne ochłodzenie w kraju
Duże ochłodzenie w drugiej połowie tygodnia. Temperatury runą w dół

Wyliczana temperatura maksymalna, 15 września 2023, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

gwałtowne burze w Polsce
Gwałtowne burze nad Polską pojawią się miejscami 13 września 2023 r., potem się ochłodzi na kilka dni po przejściu chłodnego frontu i płytkiego niżu

Reasumując, przed nami prognozowany wzrost dynamiki w pogodzie i kilkudniowe ochłodzenie, które na szczęście będzie nietrwałe. W drugiej połowie miesiąca ma padać znacznie częściej niż w pierwszej, lecz jest pewne prawdopodobieństwo, że wrzesień zapisze się jako suchy na przeważającym obszarze Polski. Ostatni miesiąc wakacji był jednak bardziej wilgotny i dynamiczny oraz burzowy i deszczowy. Z klimatologicznego punktu widzenia we wrześniu 2023 r. drastycznie spada ilość dni z burzami i odczuwamy to również w tym roku. Zmienność pogody w drugiej połowie miesiąca będzie jednak okresami bardzo duża i mogą wystąpić duże wahania ciśnienia, częste opady i silny wiatr oraz temperatury z możliwością krótkich epizodów z wartością poniżej normy, lecz generalnie dramatu nie będzie. Wpływ strefowej cyrkulacji atmosfery będzie jednak dość spory na przełomie lata i jesieni. W kolejnych godzinach opublikujemy szczegółową prognozę pogody na 16 dni dla Polski. Śledźcie nasz serwis na bieżąco.

Fanipogody.pl