Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na wtorek 12 września 2023. Front coraz bliżej. Końcówka upału

Prognoza pogody na wtorek 12 września. Koniec upału. Nadciągają burze


Powoli dobiega końca okres mega pozytywnej aury. Wrzesień nas zaskakuje przynosząc rewelacyjną aurę. Wyglądając przez okno za dnia można dojść do wniosku, że mamy środek lipca. Tylko poranna rosa zdradza, że jednak jesień zbliża się do nas nieuchronnie. Sprawdźmy co przynosi nam prognoza pogody na wtorek. Z zachodu zbliża się front atmosferyczny. Czy załamanie pogody wystąpi już dziś? Zapraszam do wpisu.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Od kilkudziesięciu godzin wiemy już, że rozpoczęty tydzień przyniesie nam załamanie aury. Rzućmy okiem na mapę z sytuacją baryczną dla Europy.

Prognoza pogody dla Polski. Sytuacja synoptyczna w Europie

Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na dwa pogodowe fakty. Pierwszym jest odsuwanie się silnego wyżu na wschód. To wymusza niejako fakt drugi, czyli rozciągający się nad coraz większym obszarem kontynentu system frontów atmosferycznych. Dziś strefa frontowa rozciąga się od Skandynawii, po północ Francji. To właśnie na zachodzie kontynentu dojdzie dziś do załamania pogody. Przejdą burze i ochłodzi się. Czy dotyczy to naszego kraju już tej doby? Sprawdźmy.

Prognoza pogody na wtorek. Front coraz bliżej, ale czy dziś wpłynie na aurę w kraju?

Przez zdecydowaną większość dnia nadal pozostaniemy pod wpływem wyżu. Wtorek przyniesie nam kolejny we wrześniu dzień z mnóstwem słońca i bezchmurnego nieba. Sytuacja zmieni się późnym popołudniem, ponieważ do zachodu kraju zbliży się już strefa zachmurzenia frontowego.

Prognoza pogody na wtorek. Zachmurzenie pojawi się od zachodu
Prognoza pogody na wtorek. Zachmurzenie na zachodzie w drugiej części dnia

Podczas gdy w centrum i na wschodzie Polski słonecznie pozostanie aż do zmierzchu, tak na zachodzie pogoda zacznie się zmieniać. Prognoza pogody na wtorek nie przewiduje jeszcze burz za dnia, jednak nie można wykluczyć, że w pierwszej części nocy burze dotrą na zachód kraju znad Niemiec. Nawet jeśli do takiej sytuacji nie dojdzie, to w nocy z wtorku na środę możemy spodziewać się pierwszych od dawna opadów deszczu na terytorium naszego kraju. Deszcz popada na zachodzie w nocy, jednak to już chyba nie powinno dotyczyć dziennej prognozy pogody. Dlatego też zakończę tą część prognozy podsumowując, że pogoda we wtorek przez cały dzień przyniesie nam kontynuację lata w centrum, na wschodzie i południu. Jedynie na zachodzie kraju pod wieczór spodziewamy się chmur i możliwych opadów. Przeczytaj także: Gwałtowne burze pojawią się w Polsce

Wtorek z bardzo wysokimi temperaturami powietrza

O wtorku, jako o letnim dniu spokojnie możemy pisać również w zakresie temperatur powietrza. Prognoza pogody na wtorek przynosi nam kolejny dzień, podczas którego w kraju odnotowany zostanie upał. Poniżej mapa z prognozą temperatury na wtorek dla Polski.

Prognoza temperatury na wtorek 12 września dla Polski
Prognoza temperatury na wtorek 12 września dla Polski

To wartości temperatury na najcieplejszy moment dnia. Widzimy, że wczesnym popołudniem gorąco będzie na terenie całego kraju. Dodatkowo, w pasie centralnym od zachodu po wschód możliwy jest upał, czyli temperatury na termometrach przekroczą wartość 30 stopni Celsjusza w cieniu. Gorąco, powyżej 25 stopni nawet w górach, czy nad morzem. Lato w pełni. Cieszmy się dzisiejszym dniem, ponieważ środa przyniesie już zdecydowane pogorszenie aury w części kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk