Upał daje się we znaki i temperatura przekracza 31°C. Idzie jednak silne, lecz krótkie ochłodzenie i burze do kraju

Upał występuje od kilku dni w Polsce. Wrzesień 2023 r. ma duże szanse zapisać się jako bardzo ciepły. Idzie jednak silne, lecz krótkotrwałe ochłodzenie. Prognozowane są nawet burze, które możliwe już we wtorek i w nocy z wtorku na środę na krańcach północno-zachodnich.

Gorąca i upalna pogoda w Polsce. Idą jednak zmiany

Od blisko 10 dni trwa stabilny okres w pogodzie, który związany jest z obecnością blokady Omega w środkowej i górnej troposferze, która już wyraźnie osłabła. Dlatego czekają nas duże zmiany w pogodzie i deszcz spadnie na ziemiach polskich po ponad tygodniu. Na zachodzie Europy przyniósł on wyjątkowo długą i silną jak na wrzesień fale upałów. Hiszpania, ale także Grecja doświadczyła także katastrofalnych w skutkach powodzi, które spowodowały śmierć wielu ludzi. Znad Atlantyku w kierunku Polski zbliża się chłodny front atmosferyczny, jaki zakończy okres stabilnej pogody w kraju. Prognozowane są po dłuższej przerwie opady atmosferyczne i lokalne burze.

Miniona niedziela przyniosła średnią dobową temperaturę powietrza na przeważającym obszarze Polski powyżej normy. Nie brakowało regionów, gdzie temperatura okazała się wyższa o nawet 5°C-7°C od normy z lat 1991-2020 r. Średnia dobowa temperatura powietrza od dłuższego czasu przekracza 15°C, co świadczy o tym, że panuje jeszcze termiczne lato.

Średnia dobowa temperatura powietrza, 10 września 2023 r. w Polsce

upał w Polsce
Ochłodzenie w kraju pojawi się dopiero od czwartku na obszarze całej Polski

Noc była ciepła jak na wrzesień, na stacji w Zielonej górze z 10/11 września 2023 r. zabrakło zaledwie 1.3°C do wystąpienia nocy tropikalnej. Poniższa grafika obrazuje wartości minimalne zmierzone na stacjach synoptycznych IMGW-PIB.

Temperatura minimalna 10.09.2023 / 11.09.2023 r. w Polsce na stacjach synop IMGW-PIB

upał wypierany w kolejnych dniach
Noce dość ciepłe jak na wrzesień w wielu regionach Polski

Najcieplejszym dniem września okazał się 10 dzień miesiąca, gdy to na stacjach automatycznych w Trzcińsko-Zdrój i Krzyżu temperatura mierzona w klatce meteorologicznej przekroczyła 31°C. Najcieplej wśród stacji synoptycznych było w Słubicach, gdzie zmierzono na 2 m w klatce meteorologicznej 30.6°C w najcieplejszym momencie niedzielnego dnia.

Upał w poniedziałek na stacjach IMGW-PIB

Warto podkreślić, że również ubiegłej doby pojawił się upał w Polsce, lecz na znacznie mniejszej ilości stacji synoptycznych. W Słubicach odnotowano 30.4°C. Wczoraj średnia obszarowa anomalia temperatury przekroczyła 5°C, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r. Najcieplejszym województwem okazało się lubuskie, gdzie anomalia dobowa przekroczyła 8.3°C, mając na uwadze najnowszy okres referencyjny 1991-2020 r.

Temperatura maksymalna, 11 września 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

upał w kraju
Dane: IMGW-PIB

Miniona noc była ciepła jak na wrzesień. Ponownie najcieplejszą stacją synoptyczną okazały się Słubice, gdzie zmierzono minimalnie 17.9°C, najchłodniej na stacji w Jeleniej Górze, gdzie odnotowano 10.4°C.

Temperatura minimalna 11.09.2023 r./12.09.2023 r. na stacjach IMGW-PIB

IMGW-pbi
Dane: IMGW-PIB

Upał jeszcze przez dwa dni w tym tygodniu

Przed nami jeszcze dwa dni z możliwym upałem w tym tygodniu w Polsce. We wtorek upalnie może być miejscami na zachodzie, gdzieniegdzie w centrum i na południu. Na pozostałym obszarze będzie przeważnie gorąco, czyli z temperaturą powyżej 25°C. Najchłodniej może być w obszarach podgórskich i górskich, jak i też nad samym morzem.

Prognozowana temperatura maksymalna, 12.09.2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

upał w kraju
Upał dziś w Polsce, 12 września 2023 r.

Upał jeszcze w środę, jednak w czwartek już bez upału

W środę nad Polską zaobserwujemy duży kontrast termiczny, gdyż najcieplej będzie we wschodniej połowie naszego kraju, natomiast najchłodniej na zachodzie Polski. Różnica temperatury może sięgnąć nawet 14-16°C.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 13 września 2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

upał będzie wypierany z Polski
duży kontrast termiczny w środę, będą burze i opady i wyparcie upału

Zmiana pogody w Polsce

Od czwartku w całym kraju temperatury wyraźnie spadną i przeżyjemy szok termiczny. Wartości letnie ustąpią, co będzie miało związek z napływem znacznie chłodniejszego powietrza polarnego. Nie będziemy już notować upału w naszych szerokościach geograficznych, gdyż front chłodny z opadami i burzami wypchnie gorącą masę powietrza.

Prognozowana temperatura powietrza, 14 września 2023, 14 UTC według modelu ICON dla Polski

wysokie temperatury zostaną wyparte z Polski
Ochłodzenie w kraju

Bardzo ciepły wrzesień w Polsce

To jednak nie koniec wysokich temperatur, gdyż znów wrócą w weekend i na początku przyszłego tygodnia. Niektóre modele pokazują możliwość wystąpienia temperatur na pograniczu dni gorących i upalnych, a być może na przełomie 2 i 3 dekady września 2023 r. zdarzą się jeszcze pojedyncze dni upalne, co sugerują nam modele amerykańskie. Wrzesień 2023 r. ma szanse zapisać się jako najcieplejszy w historii pomiarów na ziemiach polskich. W kolejnych dniach prognozy modeli powinny się ustabilizować.

Upał w Polsce dobiegnie końca. Prognozowana temperatura maksymalna na okres od 12.09.2023 r. do 15.09.2023 r. według modelu ICON dla Polski

upał w Polsce
Upał na obszarze Polski. Źródło: CMM IMGW-PIB

Prognozowana temperatura maksymalna na okres od 12.09.2023 r. do 21.09.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski

wysokie temperatury w kraju
Upał w Polsce może jeszcze się pojawić pod koniec 2 dekady września 2023 r. Źródło: CMM IMGW-PIB

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl