Upał występuje od kilku dni w Polsce. Wrzesień 2023 r. ma duże szanse zapisać się jako bardzo ciepły. Idzie jednak silne, lecz krótkotrwałe ochłodzenie. Prognozowane są nawet burze, które możliwe już we wtorek i w nocy z wtorku na środę na krańcach północno-zachodnich.
Gorąca i upalna pogoda w Polsce. Idą jednak zmiany
Od blisko 10 dni trwa stabilny okres w pogodzie, który związany jest z obecnością blokady Omega w środkowej i górnej troposferze, która już wyraźnie osłabła. Dlatego czekają nas duże zmiany w pogodzie i deszcz spadnie na ziemiach polskich po ponad tygodniu. Na zachodzie Europy przyniósł on wyjątkowo długą i silną jak na wrzesień fale upałów. Hiszpania, ale także Grecja doświadczyła także katastrofalnych w skutkach powodzi, które spowodowały śmierć wielu ludzi. Znad Atlantyku w kierunku Polski zbliża się chłodny front atmosferyczny, jaki zakończy okres stabilnej pogody w kraju. Prognozowane są po dłuższej przerwie opady atmosferyczne i lokalne burze.
Miniona niedziela przyniosła średnią dobową temperaturę powietrza na przeważającym obszarze Polski powyżej normy. Nie brakowało regionów, gdzie temperatura okazała się wyższa o nawet 5°C-7°C od normy z lat 1991-2020 r. Średnia dobowa temperatura powietrza od dłuższego czasu przekracza 15°C, co świadczy o tym, że panuje jeszcze termiczne lato.
Średnia dobowa temperatura powietrza, 10 września 2023 r. w Polsce
Noc była ciepła jak na wrzesień, na stacji w Zielonej górze z 10/11 września 2023 r. zabrakło zaledwie 1.3°C do wystąpienia nocy tropikalnej. Poniższa grafika obrazuje wartości minimalne zmierzone na stacjach synoptycznych IMGW-PIB.
Temperatura minimalna 10.09.2023 / 11.09.2023 r. w Polsce na stacjach synop IMGW-PIB
Najcieplejszym dniem września okazał się 10 dzień miesiąca, gdy to na stacjach automatycznych w Trzcińsko-Zdrój i Krzyżu temperatura mierzona w klatce meteorologicznej przekroczyła 31°C. Najcieplej wśród stacji synoptycznych było w Słubicach, gdzie zmierzono na 2 m w klatce meteorologicznej 30.6°C w najcieplejszym momencie niedzielnego dnia.
Upał w poniedziałek na stacjach IMGW-PIB
Warto podkreślić, że również ubiegłej doby pojawił się upał w Polsce, lecz na znacznie mniejszej ilości stacji synoptycznych. W Słubicach odnotowano 30.4°C. Wczoraj średnia obszarowa anomalia temperatury przekroczyła 5°C, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r. Najcieplejszym województwem okazało się lubuskie, gdzie anomalia dobowa przekroczyła 8.3°C, mając na uwadze najnowszy okres referencyjny 1991-2020 r.
Temperatura maksymalna, 11 września 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce
Miniona noc była ciepła jak na wrzesień. Ponownie najcieplejszą stacją synoptyczną okazały się Słubice, gdzie zmierzono minimalnie 17.9°C, najchłodniej na stacji w Jeleniej Górze, gdzie odnotowano 10.4°C.
Temperatura minimalna 11.09.2023 r./12.09.2023 r. na stacjach IMGW-PIB
Upał jeszcze przez dwa dni w tym tygodniu
Przed nami jeszcze dwa dni z możliwym upałem w tym tygodniu w Polsce. We wtorek upalnie może być miejscami na zachodzie, gdzieniegdzie w centrum i na południu. Na pozostałym obszarze będzie przeważnie gorąco, czyli z temperaturą powyżej 25°C. Najchłodniej może być w obszarach podgórskich i górskich, jak i też nad samym morzem.
Prognozowana temperatura maksymalna, 12.09.2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski
Upał jeszcze w środę, jednak w czwartek już bez upału
W środę nad Polską zaobserwujemy duży kontrast termiczny, gdyż najcieplej będzie we wschodniej połowie naszego kraju, natomiast najchłodniej na zachodzie Polski. Różnica temperatury może sięgnąć nawet 14-16°C.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 13 września 2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski
Zmiana pogody w Polsce
Od czwartku w całym kraju temperatury wyraźnie spadną i przeżyjemy szok termiczny. Wartości letnie ustąpią, co będzie miało związek z napływem znacznie chłodniejszego powietrza polarnego. Nie będziemy już notować upału w naszych szerokościach geograficznych, gdyż front chłodny z opadami i burzami wypchnie gorącą masę powietrza.
Prognozowana temperatura powietrza, 14 września 2023, 14 UTC według modelu ICON dla Polski
Bardzo ciepły wrzesień w Polsce
To jednak nie koniec wysokich temperatur, gdyż znów wrócą w weekend i na początku przyszłego tygodnia. Niektóre modele pokazują możliwość wystąpienia temperatur na pograniczu dni gorących i upalnych, a być może na przełomie 2 i 3 dekady września 2023 r. zdarzą się jeszcze pojedyncze dni upalne, co sugerują nam modele amerykańskie. Wrzesień 2023 r. ma szanse zapisać się jako najcieplejszy w historii pomiarów na ziemiach polskich. W kolejnych dniach prognozy modeli powinny się ustabilizować.
Upał w Polsce dobiegnie końca. Prognozowana temperatura maksymalna na okres od 12.09.2023 r. do 15.09.2023 r. według modelu ICON dla Polski
Prognozowana temperatura maksymalna na okres od 12.09.2023 r. do 21.09.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski
Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC