15 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Katastrofalnie silny huragan na koniec sezonu 2020. Wiatr do 260 km/h

Huragan IOTA

Tegoroczny sezon huraganów zaskakuje do końca. W tym roku pobite zostało wiele huraganowych rekordów, a w końcówce sezonu na Atlantyku powstał najsilniejszy jak do tej pory w roku 2020 huragan. IOTA osiągnęła niszczącą siłę. Huragan stał się właśnie burzą 5 kategorii w skali Saffira Simsona. Jest to najwyższa kategoria w skali. Huragan o tej sile jest zjawiskiem katastrofalnie niszczącym wszystko co znajdzie na swej drodze.

Najsilniejszy huragan w tym roku

Huragan IOTA otrzymał kategorię 5 mijającej nocy. Ciśnienie w jego centrum spadło do 918 hPa, a siła wiatru przekracza 160 m/h (260 km/k). Potężne i śmiertelnie groźna burza spodziewana jest dziś w Nikaragui oraz Hondurasie. Niestety prognozy wskazują, że na ląd huragan wedrze się nadal utrzymując kategorię 5.

Huragan Iota

Huragan IOTA przyniesie potężne fale i ulewy

Prognozuje się, że IOTA przyniesie na wybrzeżu Nikaragui fale wysokości nawet 20 metrów. W Ameryce Środkowej spadnie lokalnie kilkadziesiąt litrów wody na metr kwadratowy. Takie ilości deszczu z pewnością doprowadzą do śmiertelnie groźnych powodzi błyskawicznych w wielu prowincjach regionu. Bardzo groźnym zjawiskiem będą z pewnością lawiny błotne oraz osuwiska skalne, które w skutej intensywnych opadów występowały będą w regionie. W skutek huraganów najwięcej ofiar w tej części świata to właśnie ofiary lawin i osuwisk skalnych i błotnych.

Dramatu mieszkańców regionu dopełnia fakt, że do tej pory nie podnieśli się oni po ubiegłotygodniowej nawałnicy jaką przyniósł huragan ETA. Zniszczonych zostało tysiące budynków, a błoto po zeszłotygodniowych powodziach nadal zalega w wielu regionach Nikaragui, Hondurasu, czy Gwatemali.

IOTA już jest huraganem rekordowym. To najsilniejszy huragan w historii odnotowany w drugiej połowie listopada. Nigdy w historii nie zdarzyło się, by w listopadzie wystąpiły dwa najsilniejsze huragany w danym sezonie huraganów.