Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężny huragan IOTA z niszczącą siłą uderzył w Amerykę Środkową. Dramatyczne nagrania

Huragan IOTA

Ostatnio pisaliśmy, że rekordowo silny huragan IOTA uderzy w Honduras i Gwatemalę i Nikaraguę. Niestety bardzo groźny scenariusz pogodowy sprawdził się. Huragan IOTA uderzył w Amerykę Środkową z potężną siłą. Z potężnym wiatrem zmagali się mieszkańcy Nikaragui, czy Hondurasu. Nawalne opady deszczu doprowadziły do katastrofalnych powodzi między innymi w Kolumbii. O powodziach pisali będziemy w dalszej części wpisu.

Poniżej prezentujemy dramatyczne nagranie z uderzenia Huraganu w prowincję San Andrés na małej wysepce należącej do Kolumbii. Wyspa położona jest 200 kilometrów na wschód od Nikaragui. Był to pierwszy ląd w jaki z niszczącą siłą uderzył huragan IOTA.

Huragan IOTA to nie tylko niszcząco silny wiatr. Największym zagrożeniem podczas przechodzenia huraganów przez kraje Ameryki Środkowej są nawalne, katastrofalne w skutkach opady deszczu. Po przejściu każdego tak silnego huraganu w regionie okazuje się, że huragan przyniósł śmiertelne żniwo. Główną przyczyną śmierci są najczęściej powodzie oraz spowodowane deszczem osunięcia i lawiny błotne. Huragan IOTA to potężne, bardzo rozległe powierzchniowo i silnie rozbudowane w pionie chmury deszczowe. Katastrofalną siłę huraganu odczuło wiele regionów w Kolumbii. Nawalne, długotrwałe opady deszczu doprowadziły do silnych powodzi i lawin błotnych w wielu regionach kraju.