Koniec gorących dni. Temperatury runą w dół o 15 stopni. Do Polski nadciąga silne ochłodzenie

Pogoda w Majówkę rozpieszcza. Temperatury w większości regionów kraju są iście letnie. Niestety, wielkimi krokami zbliża się ochłodzenie. We wpisie sprawdzimy kiedy, gdzie i dlaczego temperatury mocno spadną. Zapraszam na prognozę.

Ochłodzenie w regionie. Czym będzie spowodowane?

Na początek prognozy sprawdźmy czym będzie spowodowane ochłodzenie, które zdarzy się w Europie. Poniżej mapa z sytuacją synoptyczną na środę 8 maja.

Ochłodzenie w regionie. Sytuacja synoptyczna
Ochłodzenie w regionie. Sytuacja synoptyczna

Widzimy, że nad znacznym obszarem Europy rozrośnie się ośrodek niskiego ciśnienia. Masy powietrza wokół niżu krążą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dlatego też w nasz region zacznie spływać powietrze wychłodzone nad północą kontynentu. Następnie masy te wędrowały będą przez wschód Europy, by docierać do nas z północnego wschodu. Poniżej mapa rozłożenia mas powietrza w wyższych partiach troposfery. Doskonale widać tu spływ chłodu i ochłodzenie, jakie przed nami w przyszłym tygodniu.

Ochłodzenie w Polsce. Spływ chłodnych mas powietrza
Ochłodzenie w Polsce. Spływ chłodnych mas powietrza

Wiemy już, dlaczego chłodne masy powietrza pojawią się w naszym regionie. Teraz sprawdźmy gdzie i kiedy zrobi się najchłodniej w naszym kraju.

Ochłodzenie w Polsce. Kiedy spodziewamy się najniższych temperatur

Zgodnie z tym, co pisałem powyżej, w przyszłym tygodniu sytuacja synoptyczna w regionie zmieni się. Wraz ze spływem chłodniejszych mas powietrza, temperatury, również w Polsce zaczną spadać.

Ochłodzenie w Polsce. Prognoza temperatury powietrza

Widzimy, że do końca weekendu w Polsce panowała będzie bardzo ciepła, letnia aura. O tym pisał będę w ostatniej części wpisu, dlatego przejdźmy od razu do temperatury w środku kolejnego tygodnia. Ochłodzenie odczujemy już we wtorek, kiedy to temperatury na północy Polski powędrują nawet o 15 stopni w dół. Na północnym wschodzie będą miejscach, w których w dzień termometry nie pokażą 10 stopni Celsjusza. Nocami w środku przyszłego tygodnia niewykluczone są przymrozki.

Niskie temperatury w przyszłym tygodniu nocami. Przymrozki w Polsce
Zimne noce w przyszłym tygodniu w Polsce

W nocy z wtorku na środę temperatura na północy kraju spadnie w okolice zera. W centrum Polski od 2 do 4 stopni. Najcieplej na południu, gdzie nocami nadal wartości temperatury będą dwucyfrowe. Podobnie chłodna będzie noc ze środy na czwartek. Tego dnia przymrozki na północy kraju znów będą prawdopodobne. Ochłodzenie nie będzie długotrwałe. Już w czwartek w wielu regionach Polski temperatury znów wynosiły będą powyżej 15 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Niebezpieczna pogoda w Polsce. Burze, silny wiatr i grad

Przed nami bardzo ciepłe dni w pogodzie w Polsce

Zależy mi, by dzisiejsza prognoza miała pozytywny wydźwięk dlatego wpis zakończę prognozą na weekend i pierwsze dni nadchodzącego tygodnia. Będzie ciepło, a nawet bardzo ciepło. Poniżej prognoza temperatury na niedzielę.

Wysokie temperatury w weekend nad Polską
Wysokie temperatury w weekend nad Polską

Widzimy, że lokalnie będziemy mieli do czynienia z dniem gorących, ponieważ wartości temperatury sięgać będą 25 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury czekają nas zresztą również dzisiaj, w sobotę 4 maja. Pierwsze symptomy ochłodzenia pojawią się w poniedziałek. Temperatury zaczną spadać z północy. Podczas gdy na południu kraju jeszcze będzie powyżej 20 stopni Celsjusza, na północy termometry pokazywały będą już tylko w okolicach 14-15 stopni. W przyszłym tygodniu ochłodzenie będzie dość silne, choć krótkie. Jednak zanim to nastąpi, cieszmy się ciepłem i letnimi wartościami temperatury.