Niebezpieczna pogoda w sobotę. Grad, ulewy do 30 mm i silny wiatr do 85 km/h. Silne burze możliwe w Polsce

Niebezpieczna pogoda w czasie sobotniej doby. Lokalnie burze mogą powodować szkody w Polsce.

Sobota kolejnym dniem z lokalnymi burzami w kraju

W sobotę pogoda w Polsce jest kształtowana przez niż baryczny z zachodniej Europy. Dodatkowo nastąpi wzrost zachmurzenia, natomiast w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce lokalnie mogą się pojawić opady deszczu i lokalne burze.

Rozwój sobotnich burz będzie związany z adwekcją ciepłej i wilgotnej oraz chwiejnej masy powietrza, która docierać ma nad coraz większy obszar Polski. Najwięcej burz pojawi się w zachodniej połowie kraju. Szczególnie w pasie od rejonu Dolnego Śląska, sięgając przez Wielkopolskę, Kujawy, Pomorze Środkowe i Wschodnie. Tworzyć mają się one w zasięgu stref zbieżności wiatru. Początkowo będą to pojedyncze i rozproszone komórki burzowe, ale z biegiem godzin wiele z nich może połączyć się w burze wielokomórkowe.

Gradient baryczny okaże się dziś niewielki, dlatego przepływ mas powietrza na różnych poziomach izobarycznych okaże się słaby. Nad jednym obszarem przejść może ponadto kilka burz w krótkim odstępie czasu, prowadząc do znacznej akumulacji opadów, co może w konsekwencji prowadzić do zalań i podtopień. Pierwsze burze mogą rozwinąć się już około południa, ale najwięcej będzie ich po południu i wieczorem. Jednak znaczna aktywność burzowa może zostać utrzymana również w pierwszej połowie nocy z soboty na niedzielę. Potem zaczną one wyraźnie zanikać z obszaru Polski.

Sytuacja baryczna na 4.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze dziś w kraju
Niebezpieczna pogoda i prognozowany rozwój burz w zasięgu stref zbieżności wiatru

Burze mogą powodować szkody. Niebezpieczna pogoda dziś w kraju

Przewiduje się, że kolejna strefa burz powinna wkroczyć w godzinach nocnych znad Niemiec nad województwa zachodnie. Ze szczególnym uwzględnieniem krańców północno zachodnich i zachodnich. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie dziś 10-25 mm, a miejscami na skutek przechodzenia kilku burz możliwe są sumy opadowe powyżej 30 mm, prowadząc do lokalnych podtopień. Ponadto możliwe są opady gradu o średnicy 1-2 cm, miejscami z najsilniejszych burz pulsacyjnych do 2,5 cm. Co więcej, w burzach powieje maksymalnie do 70-85 km/h, ale istotne porywy wiatru mogą występować również w pewnej odległości od ośrodków burzowych, co wynikać ma z oddziaływania stref wypływu z burz (ang. outflow boundary).

Zobacz też: Mróz i przymrozki wystąpią w kraju

Prognoza burzowa na 4 maja 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Burze w sobotę nad Polską. Źródło: IMGW-PIB

Groźna pogoda dziś w kraju

Początkowo rozwój burz w zachodniej części kraju może być hamowany przez zaleganie zachmurzenia i utrudnione nagrzewanie przyziemnych warstw powietrza. W ten sposób, ograniczając pionowy gradient temperatury i wzrost chwiejności termodynamicznej. Taki stan w pogodzie może utrzymać się do godzin południowych. Potem przybywać zacznie rozpogodzeń, sprzyjając wzrostowi temperatury powietrza i niestabilności oraz rozwojowi burz w zasięgu dolno-troposferycznych stref zbieżności wiatru.

Niebezpieczna pogoda i możliwe lokalne burze powodujące dziś szkody

Prognoza burzowa na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski

niebezpieczna pogoda i burze w kraju. IMGW wydaje alerty
Burze w nocy z soboty na niedzielę. Źródło: IMGW-PIB

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB