Koniec lata. Nadciąga ochłodzenie. Chłód poniżej 10 stopni w tym tygodniu w Polsce. Nocami możliwe przymrozki

Dzisiejszy dzień będzie jednym z ostatnich, jak nie ostatnim z tak wysoką temperaturą w tym roku. Do Polski nadciąga ochłodzenie. Do kraju docierały będą kolejne fronty atmosferyczne przynosząc spadki temperatur, dużo chmur i opadów. Wzmagał będzie się również wiatr. Wszystko to przypominało będzie bardziej jesień niż lato w pogodzie. Kiedy nadejdzie ochłodzenie? Jak będzie mocne i jak długo potrwa? O tym wszystkim w poniższym wpisie, na który serdecznie zapraszam.

Ochłodzenie w Polsce coraz bliżej

Dziś do Polski wkroczy front atmosferyczny. Przyniesie on burze i opady deszczu na zachodzie, południowym zachodzie, a po wieczorem również w centrum kraju. Jednak nie to jest najważniejsze pod kątek ochłodzenia, o którym traktuje ten wpis. Za frontem do kraju spłyną dużo chłodniejsze masy powietrza morskiego. Temperatura spadnie już znacznie w poniedziałek 23 sierpnia. W pasie od Ziemi Lubuskiej, przez centrum po wschód kraju temperatury spadną do 12-14 stopni Celsjusza.

Ochłodzenie w nadchodzącym tygodniu w Polsce

Pogoda zrobi się typowo jesienna. Nowy tydzień przyniesie nie tylko ochłodzenie, lecz również sporo opadów. Pojawią się również burze nad Polską. Opady lokalnie mogą być intensywne. Nie piszę tu na ten moment o ulewach nad Polską, jednak miejmy na uwadze, że padać może naprawdę intensywnie. Sprawdźmy na jak długo ochłodzenie nadejdzie do kraju. Poniżej animacja prognozy temperatury wg. modelu GFS na najbliższe dni dla Polski. Źródłem map z prognozą temperatury jest portal wxcharts.com

Widać, że już jutro do Polski wejdzie ochłodzenie. Nie będzie to chłód dramatyczny. Jednak, zwłaszcza nocami zrobi się naprawdę zimno. Lokalnie, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju temperatury spadać mogą nawet w okolice zera stopni. Nie można wykluczyć przygruntowych przymrozków podczas jednej z nadchodzących nocy. Za dnia temperatury również nie będą rozpieszczać. Przykładowo, już jutro na południowym wschodzie kraju będą miejsca, gdzie temperatury nie wzrosną powyżej 10 stopni Celsjusza. To silny chłód, nawet jak na końcówkę sierpnia. Kluczowe dla temperatury w najbliższych dniach będzie nasłonecznienie. Tam gdzie słońce nie będzie miało szans ogrzać dolnych partii troposfery temperatury będą znacznie niższe. Oczywiście, w nadchodzącym tygodniu pojawią się dni, podczas których temperatury wzrastały będą (w skutek nasłonecznienia) powyżej 20 stopni. Będą to jednak krótkie okresy (godzina, dwie) z taką temperaturą. Co gorsza, w prognozach długoterminowych nie widać, by ochłodzenie miało odpuścić. Chyba powoli czas otworzyć szafę i „przeprosić się” z jesiennymi ubraniami.

Nie tylko chłód. Czekają nas ulewy

W poprzednim akapicie wpisu to ochłodzenie grało główne skrzypce. Okazuje się, że tytułowy „koniec lata” to nie tylko spadki temperatury. W najbliższych dniach czeka nas sporo opadów deszczu. We wstępie pisałem, że nie koniecznie pisać chce o ulewach, jednak przeglądając dokładniej modele numeryczne widać, że deszczu w Polsce spadnie naprawdę dużo. Silne opady deszczu dotyczą zwłaszcza Polski Centralnej i Południowej.

Ochłodzenie i opady deszczu

Powyższa grafika to mapa sum opadowych do przyszłej niedzieli. Widać, że będą w Polsce miejsca, gdzie w tym tygodniu spadnie około 100mm wody. To spore ilości. Widać, że nie tylko ochłodzenie zwiastowało będzie nam w tym tygodniu nadejście jesieni. Szczególnie mocno popada w Polsce w poniedziałek i wtorek. Środa nieco odpuści, lecz w drugiej części tygodnia opady powrócą do kraju. Sporo o najbliższym tygodniu można dowiedzieć się z wpisu o pogodzie długoterminowej do końca sierpnia, na który zapraszam.

Chłód w wielu regionach Europy

Ochłodzenie nie dotknęło oczywiście tylko Polski. Pod wpływ chłodnych mas powietrza dostaje się cała Europa Centralna i północ kontynentu. Zimno zrobi się w Niemczech, Czechach, Polsce. Ochłodzenie dotrze również na Węgry i częściowo na Bałkany. Bardzo zimno zrobi się w najbliższych dniach na północy Europy. W Finlandii, Szwecji, czy na północy Rosji całkiem prawdopodobne są nocne przymrozki. Bardzo zimno pod koniec tygodnia zrobi się w regionie Alp. Tam ochłodzenie przyniesie mróz właściwie co noc. Tendencja ta nie zmieni się raczej w przeciągu najbliższych kilkunastu dni. Nadal bardzo zimno będzie na północy kontynentu, w centrum temperatury będą umiarkowane (i w dużej mierze zależne od słońca). Na południu Europy bez większych zmian.

Ochłodzenie w Europie na koniec sierpnia 2021

Ochłodzenie nie dotrze na południe. Fala upałów trwa

Zgodnie z tym co pisałem w poprzednich akapitach. Ochłodzenie dotyka północy i częściowo centrum kontynentu. Całkowicie inny rodzaj pogody panuje obecnie na południu Europy. Tam wciąż trwa dala upałów. Nie jest to upał tak silny jak jeszcze kilka dni temu. Jednak nadal na południu kontynentu jest bardzo gorąco. Słupki rtęci praktycznie co dzień przekraczają 35 stopni Celsjusza. Ochłodzenie nie dotknie południa Hiszpanii i Francji, centralnych i południowych regionów Włoch, a także Grecji i południowej Turcji. Bardzo ciekawie wygląda sytuacja na obszarze Węgier i Rumunii. W czasie, gdy na zachodzie Węgier będzie poniżej 10 stopni Celsjusza, na wschodzie Rumunii może być nawet 36 stopni Celsjusza. To doskonale pokazuje jak duży wpływ na temperaturę w sierpniu mają masy powietrza, jakie napływają nad region. Przy tak samo operującym słońcu wpływ powietrza zwrotnikowego może przynieść upał, podczas gdy chłodne powietrze z północy dawać może temperatury o ponad 20 stopni niższe.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie