Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Fatalne wieści. Upał będzie deficytowy. Głównie silny chłód, a nawet przymrozki oraz opady i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Złe wieści. Upał ma być deficytowy. Przeważnie chłód i temperatura poniżej normy wieloletniej. Zdarzą się silne opady oraz burze w Polsce. Dokonujemy analizy modeli europejskich oraz amerykańskich.

Pogoda długoterminowa. Krótkie ocieplenie, potem nadejdzie znów chłód

Na weekend nadeszło wyraźne ocieplenie, ale nie do całej Polski. Utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. Na mapach anomalii dostrzegamy, że tylko w południowych województwach jest temperatura powyżej normy. Szczególnie w niedzielę. W poniedziałek głównie na krańcach wschodnich, południowo-wschodnich temperatura ma być w normie wieloletniej. Od wtorku czeka nas ponowne, drastyczne ochłodzenie w całym kraju. Szczególnie zimna zapowiada się środa oraz czwartek. Prawdopodobnie w piątek będzie wyraźny podział w pogodzie na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. chłód

Wiele wskazuje, że po rekordowo ciepłym lipcu. Sierpień zapisze się jako chłodny i wilgotny w naszej części Europy. Wstępna prognoza anomalii miesięcznej wskazuje, że do 27 sierpnia 2021 temperatura będzie na przeważającym obszarze Polski poniżej normy wieloletniej. Najcieplej ma być na krańcach południowo-wschodnich. Uwzględniony jest w tej sytuacji okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021.  Zimno w Polsce

Pogoda. Zimny okres synoptyczny

Zerknijmy jeszcze na mapy obrazujące rozkład średniej anomalii w okresie od 21.08.2021 do 31.08.2021 w oparciu o model GFS. Uwzględniony jest w tym przypadku okres referencyjny 1979-2000. Dostrzegamy, że będzie to dość chłodny okres synoptyczny. Temperatura w całym kraju przez większość czasu będzie poniżej normy wieloletniej. Najchłodniej ma być w centrum, północy i północnych-wschodzie, a w okolicach normy tylko czasem na zachodzie kraju.

chłód w Polsce

Pogoda. Jeden dzień na pograniczu gorąca i upału

Wiele wskazuje, że najcieplejszym dniem w trzeciej dekadzie sierpnia będzie nadchodząca niedziela. Wtedy to Dolnym Śląsku według modeli numerycznych możemy zbliżyć się do upału. Przesądzony jest dzień gorący w południowej części kraju, ale nie można wykluczyć, że na południowym-zachodzie pojawi się słaby i miejscowy upał. Nie jest to jednak duże prawdopodobieństwo. Przypomnijmy, dzień gorący w naszych szerokościach geograficznych jest wtedy, kiedy temperatura jest w przedziale od 25°C do 29°C, natomiast dzień upalny wtedy, gdy mamy 30°C w cieniu. O fali upałów mówimy wtedy, gdy przez minimum 3 dni temperatura jest na poziomie 30°C.

Prognozowana maksymalna temperatura, 22 sierpnia 2021, 15 UTC według GFS

dzień gorący

Wyliczana maksymalna temperatura powietrza, 22.08.2021, 15 UTC według ECMWF

dzień gorący w Polsce

Zatoka nad Polską, okresowo przechodzić będą niże z frontami

Zerkamy również na mapy przedstawiające średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych. Według modelu GFS, w 3 dekadzie sierpnia znajdziemy się przeważnie w polu obniżonego ciśnienia, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Nie zabraknie opadów, nawet o większym natężeniu. Zdarzą się również burze, które jednak nie powinny być tak gwałtowne jak w ubiegłych tygodniach. Należy dodać, że na zachód, północny-zachód od Polski ulokuje się wyż, co utrwali napływ chłodnego powietrza polarno morskiego. W środkowej i górnej troposferze występować ma wyraźna zatoka chłodu, co wpłynie również na warunki pogodowe w naszej części Europy.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Wyż na zachodzie

CFS widzi najmniejszy chłód, ale prognozy jego raczej nie sprawdzą się

Model CFS prognozuje, że najchłodniej będzie w północnej części kraju, natomiast najcieplej na południu kraju. Jednak szczyt ocieplenia przypadnie na pierwsze dni trzeciej dekady sierpnia. Następnie przez wiele dni w wielu regionach Polski temperatura będzie poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Chłód w Polsce

CFS jest zdecydowanie bardziej optymistyczny niż inne modele, ale prawdopodobnie nie doszacowuje on skali ochłodzenia na ostatnią dekadę sierpnia. Okresami jednak najcieplej będzie na południu. Dostrzegamy, że również na przełomie sierpnia i września temperatura nie będzie rozpieszczać w naszej części Europy. Fali upałów nie doświadczymy, zdarzyć mogą się tylko sporadyczne dni gorące.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. chłód w polsce

Pogoda długoterminowa. Wilgotno i zimno przeważnie do końca sierpnia 2021

CFS prognozuje, że okres od 20.08.2021 do 27.08.2021 będzie wilgotny w naszej części Europy. Często przechodzić będą opady, pojawić mogą się również wydajne niże z frontami atmosferycznymi. Szczególnie obficie popada na początku przyszłego tygodnia w południowej części kraju. Następnie w połowie tygodnia z północy zanurkować może niż z intensywnymi opadami.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. wilgotno

Prognozy numeryczne wskazują, że przed nami również wilgotny i chłodny przełom sierpnia i września. Model klimatyczny CFS zakłada, że będzie dominować niżowa aura, czasem może i zagrzmi. Najwięcej opadów wylicza na północy i wschodzie kraju oraz południu kraju. Mniej na zachodzie. Jednak z uwagi na dynamiczną sytuacje pogodową prognozy mogą ulec zmianie.

zimno i wilgotno

GFS sygnalizuje, że najwięcej popada do końca miesiąca na południu kraju. Sumy opadowe mogą przekroczyć 100 mm, zatem miejscami normy miesięczne mogą być przekroczone 2-3 razy.

pogoda. chłód w polsce

Podobnie jak GFS, europejski model ECMWF wskazuje, że koniec sierpnia będzie mokry w Polsce. Szczególnie na południu i wschodzie kraju. Nieco mniej opadów na północy kraju, ale w całej Polsce z pewnością przez wiele dni popada, w dodatku z dużą ilością chmur oraz niską temperaturą.

pogoda. wilgoć w polsce

Pogoda. GEFS może być bliżej prawdy niż CFS

Zdecydowanie mniej optymistyczne, ale bardziej prawdopodobne są prognozy GEFS. Wskazuje on na chłodny i deszczowy okres synoptyczny, który w całym kraju rozpocznie się na początku przyszłego tygodnia. Najchłodniej ma być na północy kraju, ale na obszarze całej Polski będziemy marznąć. Wielu osobom, niżowa pogoda zepsuje wypoczynek w ostatnich tygodniach sierpnia.

pogoda. anomalia w polsce

Do końca miesiąca prognozy numeryczne GEFS są złe. Zakładają one przeważnie chłodny okres synoptyczny. Często w ciągu dnia w wielu regionach Polski temperatura będzie poniżej 20°C. Najczęściej od 14°C do 22°C. Nocami nawet poniżej 10°C, miejscami w górach i na obszarach podgórskich w obszarach rozpogodzeń możliwe są przymrozki. Niektóre modele sugerują możliwość przygruntowych przymrozków na północnym-wschodzie. Szczególnie w sytuacji bezchmurnej i bezwietrznej aury.

chłód w polsce

ECMWF zimny i deszczowy pod koniec sierpnia

Prognozy europejskiego modelu ECMWF są zbliżonego do tego, co pokazał nam GEFS. Model z Europy zakłada, że okres od 23.08.2021 do 30.08.2021 będzie wilgotny oraz chłodny w Polsce. Zatem wiele wskazuje, że cieplejsza prognoza CFS raczej nie sprawdzi się.

zimno na ECMWF

ECMWF sygnalizuje, że czeka nas wilgotny i zimny okres synoptyczny. Najwięcej opadów ma być na południu i zachodzie kraju, natomiast nieco mniej na północy. W całym kraju wiodące modele nie wskazują, aby był to suchy okres synoptyczny.

wilgoć w polsce