Nad Polską rozwija się konwekcja z przelotnymi opadami. Wczoraj były również burze

Od dłuższego czasu w sporej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego obserwuje się występowanie istotnie nasilonej strefowej cyrkulacji powietrza. Charakteryzuje się ona przemieszczaniem układów niskiego ciśnienia na ogół znad Atlantyku w kierunku wschodniej Europy. Ich dynamiczny rozwój ma miejsce w obszarze silnej baroklinowości. Front polarny oddziela dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza, w obszarze jego przebiega silny prąd strumieniowy co powoduje rozwój układów niskiego ciśnienia, jakie korzystając z dodatniej wirowości cyklonalnej szybko się pogłębiają. Wraz z systemami frontów atmosferycznych przynoszą opady różnego typu, jak i też silny wiatr.

W piątek Polska pozostaje w zasięgu cyklonicznej krzywizny izobar. Jesteśmy w strefie frontów atmosferycznych związanych z niżami, jakie przemieszczają się na północ od Polski. Jeden z takich niżów przyniesie już wkrótce wichurę.

Nad Polską obserwuje się występowanie konwekcji w chłodnej masie powietrza z przelotnymi opadami deszczu. Słabo rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus obserwowane są m.in w centrum, ale także na wschodzie i południowym-wschodzie. Są jednak za niskie do wygenerowania wyładowań atmosferycznych, chociaż lokalnie mogą pojawić się do końca dnia. Konwekcja zacznie ona zanikać pod wieczór. Wysokość dzisiejszych chmur Cb jest zbyt mała, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne. Warto zwrócić uwagę na zachodnią część Polski. Tutaj dotarły już chmury i opady związane z rozwijającym się układem niskiego ciśnienia, jaki już najbliższej nocy znajdzie się nad Morzem Bałtyckim i przyniesie wichurę w kraju. Niewykluczone są nawet burze.

Temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g) oraz prędkość i kierunek wiatru, ale także geopotencjał na dzień 15 marca 2019 r. godzina 12Z. Strumień chłodnego powietrza zalegający zwłaszcza w środkowych warstwach troposfery jest wypierany dalej na wschód przez cieplejsze powietrze. Zalega on jednak jeszcze nad Polską, co powoduje pomiędzy dolną a środkową troposferą narastanie pionowego gradientu temperatury, co w środowisku dość wilgotnej masy powietrza prowadzi w centrum i na wschodzie do rozwoju konwekcji. Dodatkowym czynnikiem jest obecność frontu okluzji, jaki przemieszcza się dalej na wschód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15 marca 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Polska w osi mocno pogłębionej zatoki niżowej. Znad Niemiec zbliża się układ frontów atmosferycznych, za który odpowiedzialny jest nowo powstały niż wtórny. Przyniesie on groźną pogodę zwłaszcza podczas nadchodzącej nocy i jutro w ciągu dnia na wschodzie.

SIGNIFICANT IMGW PIB na dzień 15 marca 2019 r. godzina 18 UTC. Widoczny front ciepły nad zachodnią Polską, dodatkowo zbliżający się front chłodny znad Niemiec do krjau.

Wczoraj wyładowania atmosferyczne zanotowano z chmur burzowych m.in w rejonie Katowic, ale także na Kujawach i w Wielkopolsce.

BIEŻĄCA SYTUACJA POGODOWA POD ADRESEM PONIŻEJ