UWAGA! Niebezpieczna wichura już blisko Polski. Niszczący wiatr powyżej 100 km/h i burze

Od pierwszych dni marca nad Europejskim Obszarem Synoptycznym obserwuje się występowanie istotnie nasilonej strefowej cyrkulacji atmosfery o różnych składowych. Przeplatana jest momentami słabymi klinami wyżów. Silny prąd strumieniowy przebiegający wzdłuż frontu polarnego napędza rozwój kolejnych niżów nad Atlantykiem. Często tworzą się również silne niże wtórne, które są szczególnie niebezpieczne. Wkrótce kolejny układ niskiego ciśnienia wpłynie na pogodę w Polsce o imieniu „HEINZ”.

Jesteśmy w porze przejściowej pomiędzy zimą a wiosną, co sprzyja dużej dynamice w troposferze. Przebiegający nad Atlantykiem silny prąd strumieniowy ma bardzo duży wpływ na przebieg warunków pogodowych i skierowany jest w kierunku Europy.

Już wieczorem oraz w nocy z piątku na sobotę Polska dostanie się pod wpływ niżu o imieniu „HEINZ”, który ulokuje się nad wodami Morza Bałtyckiego. Przyniesie on wietrzną aurę w całym kraju zwłaszcza podczas nadchodzącej nocy oraz w czasie sobotniego dnia. Narastający gradient baryczny spowoduje niebezpieczna pogodę w Polsce, ale oprócz tego prognozowane są burze, z bardzo silnymi porywami pochodzenia konwekcyjnego.


Sytuacja synoptyczna na dzień 16 marca 2019 r. godzina 00 UTC

Największe zagrożenie bardzo silnymi, miejscami wręcz niszczącymi porywami wiatru pojawi się w województwach północno – zachodnich i częściowo północnych,. Porywy wiatru mogą wynieść nawet około 90-110 km/h największe wartości prognozowane są w rejonie gmin nadmorskich województwa zachodniopomorskiego.

Z bardzo silnym wiatrem muszą liczyć się także mieszkańcy innych części Polski. O prędkości od 60-90 km/h obserwowany będzie również w zachodniej, środkowej, wschodniej, częściowo północno – wschodniej i południowej części kraju.

Istnieje jeszcze szansa, że nieznacznie prognozy ulegną zmianie, zwłaszcza pod kątem głębokości, ulokowania ośrodka niżowego, co może wpłynąć na prognozowane porywy wiatru.

Tak sytuacje na najbliższe godziny opisuje stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska


Wzmożona cyrkulacja strefowa, którą obserwujemy od kilku dni nad Europą zachodnią i środkową, będzie kontynuowana w piątek. Nad południową Skandynawią dojdzie do rozwoju dynamicznego niżu wtórnego, który w nocy przejdzie nad północną częścią naszego kraju. W jego ciepłym sektorze znajdzie się lekko niestabilne powietrze. Parametr CAPE wzrośnie do 50-100 J/kg. Stromy gradient baryczny nad naszym krajem, a także prąd strumieniowy, będą przyczyną silnego ścinania wiatru. DLS 0-6 km wyniesie nawet 30-50 m/s jednak konwekcja będzie zbyt płytka, by te wartości miały znaczenie. Zdecydowanie lepszym parametrem przy ocenie potencjału konwekcji będzie LLS 0-1km o wartości 10-20 m/s. Dzięki silnemu wspomaganiu konwekcji (front chłodny, wspomaganie quasi-geostroficzne), wieczorem i w nocy należy spodziewać się rozwoju chmur kłębiastych, wbudowanych w zachmurzenie warstwowe. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo organizacji konwekcji w układ, lub układy wielokomórkowe, typu linia szkwału, jednak marginalna niestabilność atmosferyczna może to znacząco utrudnić. Głównym zagrożeniem ze strony pogody będą silne porywy wiatru, sięgające 70-90 km/h, a lokalnie 100 km/h, które mogą powodować zniszczenia. Wystąpią także opady deszczu, śniegu i krupy śnieżnej. Wyładowania atmosferyczne, jeśli się pojawią, będą na ogół pojedyncze i rozproszone.

Prognoza konwekcyjna Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 15 marca 2019 r. godzina 8:00 czasu lokalnego do 16.03.2019 r. godzina 8 czasu lokalnego.


Prognozowane porywy wiatru przez model GFS do sobotniego popołudnia.

Model ICON, prognoza do sobotniego popołudnia porywów wiatru.

Model ARPEGE prognoza porywów wiatru do sobotniego popołudnia.

Wichura zacznie słabnąć w drugiej części dnia w sobotę, najdłużej wiać ma na wschodzie.