Prognozy sugerują, że do okolic dekady kwietnia 2025 w części kraju utrzymają się ujemne temperatury nocami, opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Modele pogodowe sugerują, że nadchodzące dni przyniosą jeszcze zimowe akcenty, jednak widać już zwiastuny radykalnej zmiany. Przed nami duże ocieplenie, które przyniesie najwyższe temperatury od początku roku. W prognozach można dostrzec wyraźny przełom – aura wkrótce ulegnie całkowitemu odwróceniu. W Wielkim Tygodniu czeka nas prawdziwa eksplozja ciepła, a temperatury mogą poszybować w okolice 25-26°C i mowa tu o wartościach mierzonych na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych. Istnieje spora szansa, że już niebawem wiosna pokaże swoją pełnię i dlatego termometry zarejestrują wartości typowe dla maja.
Prognozowany trend maksymalnej temperatury powietrza na okres od 7.04.2025 r. do 16.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Najpierw ostatnie noce z mrozem, potem silne ocieplenie i kopuła ciepła. Podział termiczny na chłodny wschód i cieplejszy zachód w rozpoczynającym się tygodniu
Po bardzo początku kwietnia w ubiegłą sobotę nad Polskę napłynęło powietrze arktyczne morskie, w którym pojawiły się konwekcyjne opady śniegu i burze śnieżne. Spora dynamika w pogodzie sprzyjała wietrznej aurze z kierunków północnych, potęgując odczucie chłodu. Dodatkowo występowały lokalne zamiecie pyłowe, które wynikały z niskiej wilgotności gleby po suchej zimie. W wielu miejscach krajobraz na chwilę się zabielił, ale dodatnia temperatura poza górami spowodowała szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Co więcej, na południowym wschodzie oraz wschodzie śnieg może okresowo padać do okolic czwartku/piątku, lecz zimy z tego nie będzie. Utrzyma się termiczny podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.
Prognozowany trend minimalnej temperatury powietrza w okresie od 7.04.2025 r. do 16.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Ujemne temperatury będą towarzyszyć nam nocami do czwartku/piątku. Głównie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień, utrzymując się krótko po wschodzie słońca, ustępując wraz z nasileniem się insolacji, ogrzewania podłoża i powietrza.
Wyliczana średnia temperatura powietrza w okresie od 7.04.2025 r. do 16.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Mróz dwucyfrowy przy gruncie, a potem lato termiczne w Polsce
Dodatkowo w porze nocnej temperatura może spaść do -9/-2°C, a miejscami nawet do -10°C, biorąc także pod uwagę pomiary przy linii gruntu. W rejonach górskich poniżej -15℃. Tak niskie wartości na termometrach mogą stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającej się wegetacji roślin. Coraz silniej i wyżej operujące słońce nie pozwoli, aby poza górami występowała ujemna temperatura. Podczas najcieplejszych momentów w ciągu dnia będzie od około 4-7°C na wschodzie do 10-14°C na zachodzie i południowym zachodzie. Choć początek kwietnia rozpieszczał ciepłem, teraz powróciły zimowe akcenty – śnieg i nocne przymrozki utrzymają się jeszcze przez kilka dni, lecz taka pogoda nie utrzyma się długo i nadejdzie „kopuła ciepła”.
Prognozowana wstępnie temperatura maksymalna na 14 kwietnia 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Polecamy: Pogoda na 5 dni plus weekend bardzo nas zaskoczy. Mróz i śnieg wcale nie odpuszczą?
Nadchodzi wyjątkowe ocieplenie. Możliwe 25-26°C i pierwsze dni gorące w tym roku
Istotne zmiany w pogodzie zaczną się około weekendu 12-13 kwietnia 2025 r., gdy to wyraźnie w naszej części Europy zacznie zmieniać się cyrkulacja atmosferyczna. Wówczas rozpocznie się adwekcja ciepłych mas powietrza. Masy powietrza znad południowej Europy zaczną docierać nad Polskę. Na termometrach zobaczymy wówczas do około 15-20°C. Co należy podkreślić to fakt, że w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc temperatury będą jeszcze wyższe na przeważającym obszarze naszego kraju. W wielu regionach okażą się to najwyższe wartości od początku roku. Na termometrach umieszczonych w klatkach meteorologicznych zobaczymy w okolicach 20-25°C.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 15 kwietnia 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Zmiana pogody i silne ocieplenie w Polsce
Zatem w przyszłym tygodniu zrobi się jeszcze cieplej – większość kraju może liczyć na około 20-26°C, co może być szczytem tegorocznego kwietniowego ocieplenia. Na pierwszy upał w kwietniu nie zanosi się. Prognozy wskazują, że druga połowa kwietnia rozpocznie się wyjątkowo ciepło, a termometry w wielu miejscach przekroczą 20°C. Modele pogodowe sygnalizują, że nadchodzące ocieplenie będzie jednym z najsilniejsze od początku wiosny, przynosząc niemal letnie temperatury.
Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 16 kwietnia 2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i terenów przyległych

Predykcje modeli numerycznych wskazują, że wysokim temperaturom towarzyszyć będzie głównie słoneczna aura. Aczkolwiek im bliżej świąt, tym więcej frontów atmosferycznych przejdzie przez Polskę, pojawiać się będą także wiosenne burze. Przez kraj będą wędrować układy frontowe i okresami niże, niosąc przelotne opady i zjawiska konwekcyjne.
Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów na 15 kwietnia 2025 r., 18 UTC według modelu GFS

Prognozy numeryczne wskazują, że najwięcej opadów pojawi się na południu i wschodzie oraz częściowo północy, natomiast najniższe sumy opadów wystąpią na zachodzie. Wyraźnie powinna nam wzrosnąć aktywność burzowa w drugiej części miesiąca. Wiosenna pogoda przyniesie zarówno wysokie temperatury, jak i okresowe załamania aury z opadami i burzami. Przedświąteczne dni zapowiadają się dynamicznie – najpierw dużo słońca i ciepła, potem większa niestabilność atmosferyczna i burze.
Prognozowana anomalia temperatury na 16 kwietnia 2025 r. według GFS dla wysokości 2 metrów, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Przełom w pogodzie sięgnie Polski
Zaledwie kilka dni temu panowała typowo wiosenna pogoda z dużą ilością słońca i ciepłem. Warunki atmosferyczne uległy diametralnej zmianie i temperatura spadła o kilkanaście stopni. Pod koniec ubiegłego tygodnia zrobiło się znacznie chłodniej, co więcej miejscami pojawiły się opady śniegu. Prognozy wskazują, że taka pogoda utrzyma się jeszcze przez kilka dni, zanim nastąpi znacząca zmiana. Od drugiego weekendu kwietnia temperatury gwałtownie wzrosną, przynosząc niemal letnie ciepło. Tuż przed świętami czeka nas wyraźny wzrost temperatur i niemal letnie warunki. Mało prawdopodobne, by tak wysoka temperatura utrzymała się aż do Wielkanocy.
Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów według CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych na okres od 13.04.2025 r. do 20.04.2025 r.

Będą wiosenne burze w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia w Polsce
Polska przechodzi przez dynamiczne zmiany pogodowe – najpierw wiosenne ciepło, potem zimowy akcent, a wkrótce powrót wysokich temperatur, być może nawet w letnim wydaniu. Aczkolwiek po wyjątkowo chłodnym weekendzie także większa część bieżącego tygodnia nie zachwyci pogodą. Miniony weekend przyniósł zimowe akcenty, a i kolejne dni nie zapowiadają się dużo lepiej. Do piątku na wschodzie kraju temperatura nie przekroczy 10-11°C. W nocy należy spodziewać się przymrozków, które miejscami mogą być dość dotkliwe. Dodatkowo okresowo mogą pojawiać się opady deszczu oraz śniegu, choć raczej o słabym oraz umiarkowanym i przelotnym charakterze.
Prognozowana akumulacja opadów wstępnie do 18 kwietnia 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Spora zmiana pogody w Polsce przed nami
Wraz ze zbliżającą się Wielkanocą do Polski powróci ciepła i słoneczna pogoda, a temperatura może osiągnąć nawet 25-26°C. Weekend przyniesie stopniowe ocieplenie, które rozpocznie się w sobotę, kiedy to termometry pokażą od 10 do 16°C w większości kraju. Weekend przyniesie stopniowe ocieplenie, które rozpocznie się w sobotę, kiedy to termometry pokażą od 10 do 17°C w większości kraju. Ocieplenie stanie się odczuwalne już w sobotę, a w niedzielę wiele regionów zanotuje temperatury typowe dla późnej wiosny. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący weekend będzie początkiem wyraźnej zmiany pogody, a tuż przed świętami czeka nas niemal letnie ciepło, bo temperatura powinna przekroczyć pierwszy raz w tym roku próg dni gorących.
Prognozowany trend temperatury powietrza na wysokości 2 metrów i opadów na okres od 7.04.2025 r. do 22.04.2025 r. według modelu ECMWF Ensemble

Duże ocieplenie w kraju i kopuła ciepła w prognozach
Im bliżej Wielkanocy, tym cieplej – w pierwszej połowie przyszłego tygodnia możemy poczuć niemal letnią aurę, lecz upału. Od poniedziałku do środy w większości kraju zrobi się naprawdę ciepło – temperatura wzrośnie do około 20°C, a miejscami może osiągnąć nawet 25°C. Po chłodniejszym okresie czeka nas wyraźne ocieplenie, a przed świętami termometry pokażą wartości zbliżone do tych, które obserwujemy w czerwcu. W przyszłym tygodniu temperatury będą sprzyjać wiosennym spacerom – popołudniami w wielu regionach kraju odnotujemy nawet 23-26°C. Nadchodzące dni zapowiadają się wyjątkowo ciepło, a przed Wielkanocą w niemal całym kraju będziemy mogli cieszyć się temperaturami przekraczającymi 20°C. Będą to do tej pory najcieplejsze dni w 2025 roku. Tak wysokie wartości temperatur stanowią anomalię sięgającą ponad 10-14°C powyżej średniej dla tego okresu. Spodziewamy się dużej ilości słońca, ale miejscami mogą pojawić się popołudniowe przelotne opady i wiosenne burze.
Kopuła ciepła pojawi się nad Polską. Prognozowany trend temperatury powietrza na wysokości 2 metrów i opadów w okresie od 7.04.2025 r. do 22.04.2025 r. według modelu ECMWF Ensemble

Najcieplejsze dni od początku 2025 roku przed nami
Przed nami jak dotąd najcieplejsze dni w tym roku, z temperaturami znacznie przewyższającymi kwietniową normę. Będzie to pierwszy tak ciepły okres w tym roku, a temperatury wyraźnie przekroczą normy klimatyczne dla kwietnia. Nowe wyliczenia z ECMWF sugerują, że taka aura utrzyma się przez kilka dni i nie będzie to jeszcze stały trend pogodowy do maja. Predykcje modeli pogodowych wskazują, że świąteczna aura nie będzie aż tak ciepła, ale nie wrócą też tak niskie temperatury, które doświadczamy od minionego weekendu za sprawą spływu powietrza arktycznego morskiego. Obecne prognozy sugerują, że temperatura w czasie świąt wyniesie od 13 do 18°C, choć wzdłuż gmin nadmorskich nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich może być nieco chłodniej.
Reasumując, w przyszły weekend w rejonie zachodniej części kontynentu europejskiego, głównie w okolicach Wielkiej Brytanii pojawi się ośrodek niskiego, który w wyniku swojej cyrkulacji atmosferycznej na półkuli północnej spowoduje napływ ciepłych mas powietrza w głąb kontynentu, docierając również do Polski. Zatem w ciągu kilku dni wrócimy do ciepłej, wiosennej aury, a temperatury w wielu miejscach mogą osiągnąć lub przekroczyć 20°C, a w trakcie fali ciepła nawet 25-26°C. Szczyt ocieplenia przypadnie na okolice 13-18 kwietnia 2025 r. choć zasięg i zakres prognozowanej temperatury będzie jeszcze się zmieniał. Trzymamy rękę na pulsie i wkrótce podamy nowe informacje. Apogeum chłodu więc przypadło na pierwszą dekadę tygodnia i z każdym kolejnym tygodniem rosnąć ma średnia dobowa, osiągając okresami wczesne lato termiczne w drugiej dekadzie kwietnia. Będą to najwyższe temperatury od początku roku.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC