Trwa zapowiadany silny spadek temperatury spowodowany spływem powietrza arktycznego o cechach morskich, które przyniosło nam opady śniegu i lokalne burze śnieżne oraz wichury wynikające z oddziaływania konwekcji i dużego gradientu barycznego, prądu strumieniowego. Sprawdziły się nam więc prognozy, które wskazywały na silne ochłodzenie pomiędzy 5 a 10 kwietnia 2025. Podczas drugiej dekady kwietnia zaczniemy obserwować sukcesywny wzrost temperatury powietrza i pogoda radykalnie się zmieni na bardziej wiosenną a nawet wczesno letnią. Jest szansa na pierwsze dni gorące w naszych szerokościach geograficznych. Co więcej, zaczną pojawiać się częstsze opady i wiosenne burze, które okresami mogą mieć gwałtowny przebieg.
Gwałtowne ochłodzenie stało się faktem
Sprawdziły się więc prognozy numeryczne, które wskazywały, że około 5-6 kwietnia 2025 r. sytuacja pogodowa ulegnie drastycznej zmianie i temperatura spadła z 19-21°C o kilkanaście stopni, gdy to cyklon znad wschodniej Europy sprowadził zimne powietrze arktyczne z północy w głąb kontynentu, w tym do Polski. Zmiana pogody była w stylu iście amerykańskim. Dlatego w całym kraju przez adwekcje chłodu nastąpił spadek temperatur, a szczególnie zimno w wielu miejscach, jest nocą i w godzinach porannych, gdy występuje mróz, nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 m. Odczucie chłodu wyraźnie potęguje zimny, porywisty wiatr z kierunków północnych.
Silny mróz w górach jak na kwiecień
W polskich górach jest mróz jest dwucyfrowy. Na Śnieżce w Karkonoszach, 6 kwietnia 2025 r. notowane jest -13℃ w klatce meteorologicznej i w polskich górach utrzyma się mróz całodobowy. Natomiast jeszcze chłodniej jest na Kasprowym Wierchu, gdzie temperatura wynosiła o 8:00 aż -13.8℃. Poza górami spadło przeważnie od 1 cm do 7 cm śniegu. Najwięcej w centrum, miejscami na północy i wschodzie oraz południu, południowym wschodzie. Natomiast na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna zwiększyła się w ciągu doby z 65 cm na 76 cm, zatem aż o 11 cm. Co ciekawe jeszcze więcej spadło go w Zakopane, gdzie pokrywa śnieżna w ciągu doby pojawiła się nagle i spadło aż 24 cm białego puchu, powodując iście zimowe krajobrazy w pierwszej dekadzie kwietnia.
Prognozowana akumulacja opadów w okresie od 6.04.2025 r. do 16.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Szczyt ochłodzenia już wkrótce dobiegnie końca
Tak silne ochłodzenie spowodowane spływem zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych stanowi istotne zagrożenie dla rozwijającej się wegetacji roślin. Dlatego w czasie kolejnych nocy istotnym elementem będzie zabezpieczenie ich przemarznięciem, ponieważ temperatury mogą spaść nawet do -15/-2°C, zwłaszcza przy pomiarach przy gruncie w obszarach rozpogodzeń. Prawdopodobieństwo więc uszkodzenia roślin okaże się wysokie. Zaznaczające się ochłodzenie wpłynie na średnią temperaturę, powodując występowanie pierwszej od długiego czasu ujemnej anomalii. Pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego temperatura będzie niższa o nawet 6-14℃ od normy z lat 1991-2020 r., co oznacza bardzo duże, lecz na szczęście przejściowe ochłodzenie. Na początku nowego tygodnia spłynie jeszcze przejściowo chłodniejszy strumień powietrza arktycznego, podobnie będzie na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia, ale skala ochłodzenia nie będzie tak duża jak w pierwszy weekend kwietnia. W przyszłym tygodniu, szczególnie pomiędzy 7 a 10 kwietnia zdarzą się okresami opady śniegu.
Na przykład w poniedziałek śnieżyce konwekcyjne, opady mieszane i krupy śnieżnej możliwe są na północy i zachodzie oraz południu. We wtorek natomiast przelotne opady o charakterze zimowym są możliwe na wschodzie i południu. Potem z północy na południe pomiędzy 9 a 10 kwietnia przewędruje front atmosferyczny, przynosząc głównie opady deszczu, natomiast w górach i rejonach podgórskich również śniegu. Utrzyma się na początku drugiej dekady kwietnia termiczny podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód, powodując występowanie znacznego kontrastu termicznego, który sięgać może nawet 10-12℃ pomiędzy najcieplejszymi a najchłodniejszymi regionami naszego kraju.
Prognozowana wysokość opadu atmosferycznego w okresie od 6.04.2025 r. do 15.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Zobacz też: Szokująca prognoza pogody na Wielkanoc 2025. Sprawdź co szykuje nam aura w dniach 18-21 kwietnia
Ocieplać zacznie się w drugiej dekadzie kwietnia
Wyraźniejsze ocieplenie zacznie się pojawiać dopiero z biegiem drugiej dekady kwietnia, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej części nowego tygodnia, gdy to zacznie się zmieniać się kierunek napływu mas powietrza przez zmianę sytuacji barycznej nad Europą. Szczyt ocieplenia przewidywany jest na okres od około 13 do 21 kwietnia 2025 roku. Wtedy też mogą wystąpić najcieplejsze dni od początku roku z podwyższonym prawdopodobieństwem wystąpienia pierwszych dni gorących w tym roku, lecz na dni upalne przy napływie z południa i południowego zachodu się nie zanosi w Polsce i najprawdopodobniej poczekamy na nie do maja bądź nawet czerwca. Może dotrzeć do nas także okresami pył saharyjski przy cyrkulacji południowej i południowo zachodniej. Najwięcej padać ma na wschodzie, południu i południowym wschodzie, gdzie spadnie nawet 5-15 mm. Na północy do 7-15 mm. Natomiast na zachodzie będzie największy deficyt opadów, gdzie do połowy miesiąca nie spadnie na ogół więcej niż 1-7 mm.
Wyładowania atmosferyczne spowodowane przez burze nad Polską i regionach przyległymi w ciągu ostatnich 31 godzin

Wysokie temperatury szybko ustąpiły i pierwszy weekend kwietnia zaskoczył negatywnie pod kątem szeregu zjawisk konwekcyjnych. Koniec tygodnia przynosi nam opady deszczu i śniegu, silny wiatr oraz przenikliwy chłód. W sobotę burze śnieżne występowały m.in na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Mazowsze, Ziemi Łódzkiej, Podlasiu i woj. lubelskiego. Najchłodniejszym dniem mijającego tygodnia jest niedziela, gdy to temperatura poza górami wyniesie maksymalnie od 2℃ do 7℃. Najchłodniej ma być na wschodzie i południu, najcieplej na zachodzie. w nocy możemy spodziewać się mrozu, który sięgnie kilku stopni, a w obszarach rozpogodzeń przy gruncie będzie dwucyfrowy, uwzględniając w tym także zastoiska chłodu i obniżenia terenu. Tak późny mróz może wyrządzać znaczne szkody w polach i ogrodach i ujemne temperatury najdłużej utrzymają się na wschodzie do początku drugiej dekady kwietnia.
Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza w okresie od 6.04.2025 r. do 15.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Silne ocieplenie w prognozach długoterminowych
Przez większą część nowego tygodnia nie będziemy mieli do czynienia z temperaturami zbliżonymi do obecnych. Silne ocieplenie widnieje w prognozach dopiero w okolicach przyszłego weekendu. Dodatkowo do okolic piątku na wschodzie maksymalna temperatura nie przekroczy 7-10°C. Dużo wyższe temperatury będą na zachodzie, ale i tam termometry osiągną maksymalnie 10-16°C, a nie 20-21°C jak w pierwszych dniach kwietnia. Nocami nadal spodziewajmy się przymrozków, głównie w obszarach rozpogodzeń. W ciągu dnia możliwe będą przelotne opady deszczu, a na początku tygodnia również deszczu ze śniegiem, śniegu. Aczkolwiek pojawią się również okresy ze słońcem. Średnia dobowa temperatura powietrza zacznie rosnąć z każdym dniem, zatem wycofa się przedwiośnie termiczne i wróci wiosna termiczna. W okolicach drugiej połowy kwietnia średnia dobowa temperatura powietrza pierwszy raz w tym roku osiągnie próg wczesnego lata termicznego, ale to jeszcze nie będzie stały trend.
Prognozowana wstępnie minimalna temperatura powietrza w okresie od 6.04.2025 r. do 15.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Widać pierwsze dni gorące w pogodzie długoterminowej dla Polski
Prognozy numeryczne pochodzące z Europy i Ameryki Północnej wskazują, że drugiej połowie kwietnia intensywne spływy, jak te, które mamy teraz, mogą już się nie zdarzyć. Choć początkowo temperatura nie osiągnie ekstremalnych wartości, praktycznie codziennie będziemy mieć 14-22°C, a w niektóre dni termometry mogą wskazywać ponad 20-25°C, co sprawi, że zrobi się naprawdę przyjemnie i nie zabraknie słońca. Krótkim przerywnikiem będą pierwsze silniejsze wiosenne burze.
Polecamy: Burze śnieżne w kraju
Prognozowany wstępnie trend średniej temperatury powietrza w okresie od 6.04.2025 r. do 15.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Drastyczna zmiana pogody w regionie
Minione tygodnie były na ogół suche w Polsce. Jednak podczas drugiej dekady i trzeciej dekady kwietnia pojawi się zwiększone prawdopodobieństwo na spore opady deszczu i burze. Okażą się to jednak zjawiska lokalne. Na ogół konwekcyjny (burzowy) charakter opadów nie poprawi sytuacji hydrologicznej. Dodatkowo dominować może konwekcyjny typ opadów w Polsce, rzadziej wielkoskalowy.
Prognozowana orientacyjnie średnia temperatura powietrza w kolejnych tygodniach według ECMWF EPS dla Polski

Spore ocieplenie na horyzoncie wskazuje pogoda długoterminowa
Widzimy szczyt ochłodzenia w pierwszej dekadzie kwietnia, potem z biegiem czasu w drugiej części miesiąca możliwe są pierwsze dni gorące i pojawi się wyraźny okres z dodatnią anomalią temperatury powietrza.
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza w okresie od 7.04.2025 r. do 14.04.2025 r. według modelu ECMWF

Wyliczana wstępnie średnia anomalia temperatury powietrza w okresie od 14.04.2025 r. do 21.04.2025 r. według modelu ECMWF

Dni gorące w Polsce możliwe już w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia 2025
Reasumując, pierwsza połowa nowego tygodnia będzie chłodna z podziałem termicznym na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Najczęściej ujemna temperatura powietrza wystąpi na wschodzie i południu kraju. Pierwsze dni gorące są prawdopodobne w drugiej części kwietnia, gdy to może być nawet w kulminacyjnej fazie ocieplenia nawet 25-26℃. Śledzimy uważnie prognozy długoterminowe i już niebawem podamy nowe informacje.
Pogoda długoterminowa na 16 dni i prognozowany trend temperatury powietrza na przykładzie Warszawy według GFS-Ensemble

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy z prognozowanym trendem temperatury powietrza i opadów do początku 3 dekady kwietnia według ECMWF

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl ecmwf.int, blitzortung.org
*Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC